Ozon – recepta na zdrowie i urodę?

Różnorodne właściwości lecznicze ozonu znajdują zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.

Ozon – recepta na zdrowie i urodę?

Ozonoterapię, ze względu na działanie antybakteryjne, wykorzystuje się między innymi w walce z trądzikiem. Jak jeszcze czerpać z właściwości ozonu, by dbać o zdrowie i urodę?

Ozon można nazwać gazem do zadań specjalnych. Przekonali się o tym między innymi przedstawiciele przemysłu spożywczego, w którym wykorzystuje się go np. do utrwalanie artykułów spożywczych (tzw. ozonowanie spożywcze), a także medycy i stomatolodzy (korzystający z preparatów z ozonem do leczenia trudno gojących się ran oraz wykorzystujący ozon do dezynfekcji).

Ozon, w minimalnych ilościach, wykorzystywany jest również w procesie napowietrzania naturalnych wód mineralnych i źródlanych. W ten sposób niweluje się charakterystyczny, naturalnie występujący w tego typu wodach zapach, jednocześnie zachowując ich pierwotną czystość i skład mineralny (więcej na temat: napowietrzanie wody oraz ozonowanie wody: czytaj MedOnet).

Można wymienić też inne przykłady zastosowań ozonu, m.in. leczenie stanów zapalnych mięśni i stawów, boreliozy oraz rwy kulszowej.

Z wyjątkowych właściwości ozonu oraz korzyści, jakie niosą one dla naszego zdrowia i urody, skorzystały również kosmetologia i medycyna estetyczna. To istotna informacja dla alergików. Ozon ma naturalne pochodzenie (występuje w górnej warstwie atmosfery) i jest doskonałym zamiennikiem konserwantów, syntetycznych substancji zapachowych oraz sztucznych barwników, używanych w niektórych produktach kosmetycznych. Co za tym idzie, ozon jest bezpieczny nawet dla osób ze zmianami skórnymi (np. trądzikiem).

Zastosowanie ozonu w leczeniu trądziku

W tym przypadku sekret skuteczności ozonu tkwi w jego antybakteryjnych oraz wiruso- i grzybobójczych właściwościach. Ozon poradzi sobie z wszystkimi tymi drobnoustrojami, skutecznie łagodząc różnego typu zakażenia i infekcje, w tym trądzik, grzybicę i łojotokowe zapalenie skóry. Przy walce z trądzikiem ozonoterapię można przeprowadzić w formie darsonwalizacji. Zabieg ten wykorzystuje prądy o dużej częstotliwości. W trakcie jego trwania na zewnętrznej stronie przyłożonej do skóry szklanej końcówki (tzw. peloty) wytwarza się bakteriobójczy i dezynfekujący ozon. Ten sam zabieg jest też skuteczną metodą walki z nawracającą opryszczką. Na skórze ze zmianami trądzikowymi czy przebarwieniami efekty działania ozonu są natychmiast widoczne.

Ozon a pielęgnacja skóry i walka z cellulitem

Z zabiegów z użyciem ozonu lub wzbogaconych w niego preparatów z pewnością skorzystają również osoby skarżące się na suchość skóry. Produktem godnym uwagi jest oliwa wzbogacona o ozon. Ozonowanie oliwy sprawia, że zmienia się jej skład jakościowy. Tak przygotowany produkt kosmetyczny znacząco przyspieszy regenerację przesuszonej skóry, sprawi, że będzie ona wyglądała młodziej, a także ujędrni ją i wygładzi. Ozonowaną oliwą wystarczy smarować skórę. Co ciekawe, będzie ona też pomocna dla wszystkich tych, którzy chcą zwalczyć cellulit. Ozon poprawia bowiem krążenie krwi i świetnie dotlenia nasz organizm, dzięki czemu może zmniejszyć obrzęki i zmienić strukturę podskórnej tkanki tłuszczowej. Uciążliwa „skórka pomarańczowa” zniknie jeszcze szybciej dzięki zabiegom medycyny estetycznej, takim jak podskórne zastrzyki z ozonem połączone z masażem.

Przeciwstarzeniowe właściwości ozonu

Okazuje się, że ozon może być też środkiem odmładzającym! Wszystko dzięki tym samym właściwościom, które pomagają nam w walce z cellulitem. Wzmożone wchłaniane tlenu przez skórę sprawi, że nasza cera będzie wyglądała młodziej, a tym samym zdrowiej. Z kolei poprawa przemiany materii w komórkach skóry znacząco spowolni procesy starzenia. Ma to również związek z tym, że ozon skutecznie zwalcza odpowiedzialne za nie wolne rodniki. Odbudowuje też włókna kolagenowe skóry, zanikające wraz z upływem czasu. Jak stwierdza Justyna Sadowska-Pietrzak z Instytutu Technologii i Inżynierii Politechniki Poznańskiej, ozon „usuwa defekty skóry, normalizuje jej naturalne funkcje i stymuluje do odbudowy” (źródło: „Kosmetologia Estetyczna” 2013, nr 2 (3), s. 169–172, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/3.2013/files/assets/basic-html/index.html#page1). Ozon pozwoli nam zatem dłużej cieszyć się promienną, odżywioną i gładką cerą. Taki efekt można osiągnąć między innymi po regularnym stosowaniu produktów kosmetycznych powstałych w wyniku ozonowania. Ponadto ozon wprowadzony podskórnie jest w stanie w wyraźny sposób zmniejszyć zarówno zmarszczki, np. mimiczne, jak i opuchliznę pod oczami.

Możliwości ozonu są tak szerokie, że z jego potencjału korzystają kolejne branże i gałęzie przemysłu. Kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej słusznie uznali go za receptę na zdrowie i urodę. Poza efektywnością i działaniem antybakteryjnym na korzyść szerokiego zastosowania ozonu przemawia również to, że jest on przyjazny dla środowiska. Zapewnia nam więc skuteczną, zdrową i naturalną pielęgnację.

Artykuł partnerski