Panna młoda na zamówienie. Dlaczego rynek kupowania żon kwitnie?

Katalog z uśmiechniętymi kobietami, prezentującymi swoje wdzięki. Często zdjęciom towarzyszy krótki opis, w którym wymienione są atuty potencjalnej wybranki. Wystarczy znaleźć tę jedyną, z którą chce się spędzić resztę życia, a następnie ją zamówić. Ale czy miłość można kupić?

panny młode na zamówienie
Panna młoda na zamówienie. Dlaczego rynek kupowania żon kwitnie? Foto Petr Ovralov/Unsplash

Internetowe portale randkowe zmieniły sposób, w jaki patrzymy na szukanie potencjalnych partnerów. Sieć daje nam możliwość znalezienia swojej drugiej połówki nawet, gdy w naszym życiu nie ma nikogo, z kim chcielibyśmy się związać. Jednak Tinder czy Sympatia to często dopiero początek długiej drogi, która rozciąga się przed parą. Chociaż wiele osób pragnie się ustatkować, to wolą najpierw dobrze poznać tę drugą osobę i dać związkowi rozwinąć się naturalnie. Istnieje jednak pewna grupa, której randkowanie nie w głowie. Mężczyźni ci szukają kobiet, które będą gotowe za nich wyjść – najlepiej od razu. W tej sytuacji sprawdzi się panna młoda na zamówienie.

Panna młoda na zamówienie

Chociaż może się wydawać, że między spotkaniem kogoś na portalu randkowym a zamówieniem żony z internetowego katalogu nie ma dużej różnicy, to jest to dosyć mylne wrażenie. Panny młode na zamówienie są bowiem przede wszystkim kobietami, które pochodzą z zagranicy. Stawia je to w niekorzystnej, uległej sytuacji. Po ślubie znajdują się bowiem w obcym kraju, w którym przebywać mogą tylko dzięki swojemu związkowi. Często są też zależne od swoich mężów finansowo, przynajmniej na początku, dopóki nie zdobędą pracy. Do tego dochodzi problem bariery językowej. Ponadto, nowe małżonki opuszczają w poszukiwaniu nowego życia rodzinę i przyjaciół, od których oddziela je tak dystans, jak i utrudniająca komunikację różnica czasowa. Są więc wrzucane w zupełnie nową sytuację bez żadnego wsparcia. Mimo że ślub biorą z własnej woli, nietrudno zobaczyć, że ich położenie jest co najmniej problematyczne.

Kto chce zostać żoną?

Większość kandydatek na żony do zamówienia pochodzi z Azji i Wschodniej Europy. Są to kobiety z krajów rozwijających się, które muszą na codzień stawiać czoła takim problemom jak bieda, wysokie bezrobocie, źle funkcjonująca gospodarka, wybrakowane systemy prawny czy medyczny. W krajach postkomunistycznych motywacją do wyjazdu może być również gorsza pozycja kobiety. Mimo że żeńska część społeczeństwa stanowi większość siły roboczej w Rosji, to pensje pracownic są zazwyczaj niższe niż te wypłacane mężczyznom.

żona na zamówienie
Panna młoda na zamówienie. Dlaczego rynek kupowania żon kwitnie? Foto toanmda/Pixabay

Niedostatki na ślubnym rynku

O popularności panien młodych na zamówienie może też decydować fakt, że w niektórych krajach sytuacja demograficzna, a konkretnie proporcja między płciami, jest zachwiana. W większości krajów, które były kiedyś terytorium ZSRR, kobiet jest więcej niż mężczyzn. Chociaż w żadnym kraju liczby te nie są równe, to w państwach postsowieckich różnica ta jest szczególnie wysoka. Dlatego Słowiankom może być łatwiej znaleźć męża za granicą.

Z kolei w Chinach sytuacja prezentuje się odwrotnie. Prowadzona przez wiele lat polityka jednego dziecka, połączona z kulturalną preferencją męskich potomków, spowodowała nienaturalny wzrost urodzeń synów względem córek. Popularne stały się aborcja i dzieciobójstwo, dokonywane przede wszystkim w przypadku, gdy niemowlę okazało się dziewczynką. Z tego powodu w Państwie Środka żyje obecnie o 30 milionów mężczyzn więcej niż kobiet. W związku z tym sprowadzanie żon z zagranicy, szczególnie z Filipin, stało się zjawiskiem dosyć powszechnym.

Japonia – światowa stolica żon na zamówienie

Podobnie jak w Chinach, w Japonii brakuje kobiet. A przynajmniej kobiet w odpowiednim wieku, chętnych do wyjścia za mąż i ustatkowania się. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi takiej sytuacji znajdują się starzejące społeczeństwo, niski współczynnik urodzeń czy wzrastające ceny utrzymania dziecka. Fenomen sprowadzania żon do Japonii z innych azjatyckich krajów, przede wszystkim Filipin, Sri Lanki oraz Tajlandii, rozpoczął się już w latach 80. i trwa do dzisiaj. Obecnie z sektorem współpracują nawet niektóre lokalne samorządy. Normą jest też, że przyszły mąż, poza uiszczeniem opłaty serwisowej, musi zapłacić również posag rodzinie wybranki. Ogólny koszt panny młodej może przekroczyć 20 tysięcy dolarów.

Nieczyste intencje

Nierówny podział władzy, uległość, znieważenie i wykorzystanie. Jak te określenia mają się do małżeństwa? Na szczęście często nijak. Jednak ślub nie zawsze oznacza bajkowy „happy ending”. Związanie się na stałe z kimś, kto jest skłonny do agresji domowej i nadużywania swojej siły lub pozycji może oznaczać dla tej drugiej osoby istne piekło. Niestety, w przypadku małżeństw z kobietami zamówionymi z zagranicy, żony często narażone są właśnie na takie zachowania. Wtedy ich sposób na lepsze życie, nieraz mający być ucieczką przed biedą, w wielu przypadkach przyjmuje tragiczny obrót. Niektórzy porównują zjawisko zamawiania żon do legalnego przemytu ludzi albo łagodniejszej formy takich procederów jak wymuszanie pracy o charakterze seksualnym czy współczesne niewolnictwo.

aranżowane małżeństwo
Panna młoda na zamówienie. Dlaczego rynek kupowania żon kwitnie? Foto Maria Orlova/Unsplash

Idealna żona Filipinka

Temu, jak traktowane są sprowadzone z zagranicy żony, nie pomagają stereotypy. Tym bardziej, że często są one umacniane przez agencje oferujące tę usługę. Dotyczy to między innymi Filipinek, które stanowią największą grupę pośród kobiet, które wyjeżdżają za granicę, by wyjść za mąż. Opisane są jako dziewice, które reprezentują tradycyjne wartości, a także charakteryzują się miłym, spokojnym usposobieniem. Podkreśla się także, że są one uległe i posłuszne. Taki obraz często bardziej przypomina wizję służącej niż partnerki. Oczekiwania te wielu przypadkach mijają się z rzeczywistością.

Filipiny wprowadziły nawet zakaz wyjazdu Filipinek na zaaranżowane w ten sposób śluby. Miało to chronić potencjalnie zagrożone kobiety przed nieprzyjemnymi, a nawet brutalnymi sytuacjami. W praktyce prawo to jest jednak mało egzekwowane.

Przyszłość panien młodych na zamówienie

Wraz z wzrostem cyfryzacji społeczeństw dookoła świata, a także popularności takich programów jak „Wiza na miłość”, wydaje się, że powszechność serwisów oferujących międzynarodowe usługi matrymonialne będzie się jedynie potęgować. To jednak oznacza również, że nasilać się będą problemy związane z tym sposobem zawierania małżeństw. Najlepszym długodystansowym rozwiązaniem byłby ekonomiczny rozwój oraz społecznie egzekwowane równouprawnienie w krajach, z których pochodzi większość żon na zamówienie. A na to przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Anna Miłachowska