Paradontoza: zapalenie przyzębia – czym jest i jak się objawia?

Paradontoza, nazywana również zapaleniem przyzębia, zwykle rozpoczyna się niewinnie, a jej pierwsze objawy są przez pacjentów bagatelizowane i przypisywane innym dolegliwościom.

Paradontoza: zapalenie przyzębia – czym jest i jak się objawia?

W dłuższej perspektywie choroba ta może być bardzo uciążliwa i negatywnie wpływać na jakość życia. Czynnikiem ryzyka rozwoju paradontozy jest m.in. stres, cukrzyca, nadczynność tarczycy, palenie papierosów i wady zgryzu.

Przyczyny parodontozy

Parodontoza to zapalenie przyzębia, które w większości przypadków rozpoczyna się bardzo łagodnie. Bagatelizowanie objawów jej towarzyszących może skutkować nawet wypadaniem zębów. Dlatego bardzo ważna jest zarówno profilaktyka, jak i – w przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby – konsultacja ze stomatologiem oraz wdrożenie odpowiednio ukierunkowanego leczenia.
Jedną z podstawowych przyczyn parodontozy jest niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej, która skutkuje rozwojem bakterii. Do choroby tej może prowadzić także kamień nazębny. Nie należy również pomijać wpływu diety i osłabienia układu immunologicznego.

Wśród podstawowych czynników rozwoju parodontozy można wymienić:

• Nadmiar stresu i nieumiejętność radzenia sobie z nim.
• Palenie papierosów.
• Wady zgryzu.
• Zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego.
• Cukrzycę.
• Nadczynność tarczycy.
• Predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się parodontoza?

Parodontoza jest chorobą, która rozwija się stopniowo. Pierwsze objawy zazwyczaj nie są specyficzne i zbyt uciążliwe – w większości przypadków nie skłaniają do wizyty u specjalisty. Najwcześniejszym symptomem zapalenia przyzębia jest krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów. Z czasem pojawia się również nadwrażliwość na dotyk i halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. W bardziej zaawansowanym stadium rozwoju parodontozy zmienia się kształt i kolor dziąseł, a także uwidacznia się korzeń zęba, co nie zapowiada nic dobrego. Postępujące i nieleczone zapalenie przyzębia nieuchronnie prowadzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji – do ich wypadania.

Jak leczyć parodontozę?

Leczenie parodontozy powinno odbywać się pod okiem wykwalifikowanego stomatologa. Najważniejszym działaniem jest rozpoznanie przyczyny choroby, by następnie ją wyeliminować. Podstawą jest usunięcie kamienia nazębnego. Można to zrobić zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i domowymi sposobami. Stomatolog usuwa kamień za pomocą skalingu naddziąsłowego. Zabieg ten zaleca się wykonywać raz w roku ze względów estetycznych oraz w celu zapobiegania powikłaniom nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego (m.in. parodontozy). Z kolei domowe sposoby na usuwanie kamienia, to stosowanie m.in.: octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oleju kokosowego czy węgla aktywowanego.
W przypadku, gdy paradontozie towarzyszy ból dziąseł, który znacząco obniża jakość życia, zaleca się stosowanie żelu stomatologicznego Sachol na bazie salicylanu choliny, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto w zaawansowanym stadium rozwoju choroby konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii (wskazaniem są bakterie w jamie ustnej). Niekiedy przeprowadza się również takie zabiegi periodontologiczne jak: odwarstwienie błony śluzowej od okostnej lub uzupełnienie ubytków kostnych w zębach.

Domowe sposoby na parodontozę

Podstawą w łagodzeniu objawów zapalenia przyzębia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Do mycia zębów należy używać szczoteczki z miękkiego włosia. W początkowym etapie rozwoju choroby warto stosować płukanki na bazie ziół (szałwii, mięty, rumianku i kory dębu). Dodatkowo ulgę może przynieść masaż dziąseł gumowym stymulatorem. Warto podkreślić, że na ogólną kondycję dziąseł bardzo pozytywnie wpływają wody lecznicze, w tym głównie: wody siarkowe i woda morska. Oprócz tego w sanatoryjnych ośrodkach zdrowia stosuje się pastę borowinową, która łagodzi ból i jednocześnie hamuje rozwój choroby.

Źródła:

1. Górski B., Wybrane czynniki ryzyka chorób przyzębia w świetle współczesnej wiedzy, w: „Nowa Stomatologia” 2012, nr 3, s. 126-129.
2. Jóźwik M., Kopański Z., Choroby przyzębia, w: „Journal of Clinical Healthcare” 2014, no. 1, s. 30-34.