Pasta cukrowa – skuteczna i domowa metoda depilacji

Niechciane owłosienie oraz wiążące się z nim podrażnienia to dla wielu z nas uciążliwy problem, który odbiera pewności siebie i nie pozwala cieszyć się nadchodzącym latem. Poznajcie przepis na niezwykle skuteczną i naturalną metodę depilacji, którą wykonacie samodzielnie w domu.

Pasta cukrowa – skuteczna i domowa metoda depilacji. Foto Instagram @kendalljenner

Kalendarzowe lato zbliża się wielkimi krokami, a co się z tym wiąże – coraz częściej odkrywamy nasze ciała. Wysokie temperatury oraz słońce zachęcają do odświeżenia naszej garderoby i zastąpienia długich spodni zwiewnymi sukienkami, spódnicami czy też nieco mniej eleganckimi shortami. Wiele z nas już wkrótce wybierze się na długo wyczekiwane wakacje. W większości przypadków pojawi się wówczas mnóstwo okazji do założenia różnorodnych kostiumów kąpielowych. Niezależnie od tego czy będą to nieco bardziej zabudowane stroje jednoczęściowe czy też mocno wycięte bikini, każda kobieta pragnie wyglądać i czuć się atrakcyjnie. Niestety dla wielu Pań wizja wyjść na plażę czy basen to sytuacja niezwykle stresująca i nie chodzi tu o kwestie figury czy nadprogramowego tłuszczyku, a o niechciane owłosienie, które staje się źródłem kompleksów i odbiera pewności siebie.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów i usług przeznaczonych do walki z uciążliwymi włoskami. Na drogeryjnych półkach wręcz roi się od pianek, maszynek czy plastrów do depilacji. Powstają coraz to nowsze depilatory i urządzenia przeznaczone do zabiegów epilacji laserowej. Niestety maszynki do golenia to metoda  niezwykle krótkotrwała i narażająca wiele z nas na podrażnienia czy wrastające włosy. Drobne zmiany zapalne w połączeniu z silnym słońcem, solą morską czy też chlorem nasilają się. Powstają wówczas zaczerwienienia, które nierzadko wyglądają nieatrakcyjnie, a co gorsze – w wielu przypadkach są po prostu bolesne. Chemiczne pianki przeznaczone do walki z owłosieniem często uwrażliwiają naszą skórę i prowadzą do reakcji alergicznych. Plastry z woskiem, mimo że wydają się rozwiązywać problem na długo, bardzo często są przez nas używane nieprawidłowo i zamiast usunąć włos z cebulkami jest on urywany. W takiej sytuacji odrasta on już w ciągu kilku następnych dni. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta w gabinecie ,,body wax” czy też poddanie się zabiegom laserowym. Co zrobić kiedy owe metody na chwilę obecną są dla nas zbyt kosztowne lub jest już na nie zbyt późno? Zdecydowanie warto rozważyć wykonanie w domu naturalnej i skutecznej pasty cukrowej!

Depilacja tą metodą ma swoich zwolenników ze względu na kilka banalnych aczkolwiek niezwykle ważnych aspektów. Po pierwsze jest ona w pełni naturalna, w związku z czym ograniczacie ryzyko niepożądanych reakcji skóry. Po drugie, jej wykonanie jest naprawdę proste i tanie! Co więcej, efekt likwidacji włosków za pomocą pasty cukrowej utrzymuje się aż do 2 – 3 tygodni, a powtarzana regularnie sprawia, że odrastające włoski stają się słabsze i rzadsze. Jesteście ciekawe przepisu? Oto on:

Do wykonania domowej pasty cukrowej potrzebujecie:

  • 2 szklanek cukru
  • 1/4 szklanki soku z cytryny
  • 1/4 szklanki wody

Sposób przygotowania:

  1. Do gotującej się wody dodajemy najpierw sok z cytryny, a następnie cukier.
  2. Całość mieszamy do momentu, w którym cukier całkowicie się rozpuści.
  3. Powstałą miksturę gotujemy na małym ogniu przez około 45 minut regularnie mieszając.
  4. Jeżeli pasta przybierze bursztynowy kolor, a po nałożeniu na chochlę bądź łyżeczkę szybko stygnie – wówczas jest ona gotowa.
  5. Przelejcie pastę do chłodnej miski i zdecydujcie jaki typ depilacji chcecie wykonać (macie do wyboru depilację na ciepło bądź na zimno).

Warto pamiętać, iż przed każdym typem depilacji, również w przypadku depilacji pastą cukrową dobrze jest wykonać najpierw peeling oraz mocno nawilżyć ciało. Uelastyczni to skórę oraz usunie ewentualne wrastające się włoski. Ponadto zwiększy chwytliwość pasty , czyniąc zabieg bardziej skutecznym. Najlepiej abyście wykonały te czynności dzień wcześniej na wypadek gdyby peeling za bardzo podrażnił Waszą skórę.

Depilacja na ciepło

Do tego typu depilacji potrzebna Wam będzie szpatułka oraz paski – plastry. Podgrzejcie pastę za pomocą kąpieli wodnej, tak aby zyskała ona płynną konsystencję. Następnie nałóżcie ją za pomocą szpatułki w kierunku przeciwnym do tego, w którym rosną Wam włoski. Na dany fragment skóry przylepcie pasek do depilacji i oderwijcie go po chwili dynamicznym ruchem. Pamiętajcie, iż usuwając włoski, pasek ciągniemy w kierunku zgodnym z porostem owłosienia. Resztki pasty usuńcie delikatnie za pomocą ciepłej wody lub oliwki.

Depilacja na zimno

Tak samo jak w przypadku depilacji na zimno, w pierwszej kolejności pastę należy podgrzać. Następnie (jeżeli nie lepi się za bardzo) zagniatamy ją do momentu, w którym przypominać będzie elastyczną plastelinę. Tak przygotowaną formułę rozciągamy i nakładamy na skórę w kierunku przeciwnym do porostu włosków. Zrywamy ją energicznym ruchem, jednak w tym przypadku ma być on zgodny z kierunkiem w jakim rosną nam włosy. Pozostałości zmywamy ciepłą wodą, a ewentualne podrażnienia mechaniczne koimy ulubionym hydrolatem.

J.K