Pierniczki dla pomagających z Rossmannem

Klinika Neurologii i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, specjalizująca się w leczeniu małych pacjentów, corocznie przyjmuje aż około 3 tysiące dzieci. Jednakże, mimo wielu pacjentów, klinika dysponuje jedynie 25 łóżkami, kilkoma izolatkami i jedną łazienką na cały oddział. Od trzech dekad, klinika nie przechodziła żadnego większego remontu.

Mimo niewielkiej liczby dostępnych łóżek oraz innych ograniczeń, rodzice z chorymi dziećmi z całej Polski ściągają do Kliniki. Wybór ten jest przede wszystkim podyktowany prestiżem Kliniki, która słynie z zastosowania nowoczesnych metod leczenia oraz wysokiej efektywności terapii. Lekarze z łódzkiego centrum mogą pochwalić się pierwszym użyciem terapii genowej u dziecka cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w Polsce. Wcześniej, opracowali pionierską metodę podawania nusinersenu pacjentom ze skoliozą, znacząco redukując ryzyko pomyłek oraz wielokrotnych wkłuć.

Jak podkreśla dr Łukasz Przysło, szef Kliniki, liczba dzieci z chorobami układu nerwowego rośnie lawinowo. W porównaniu do 1700 pacjentów przyjętych w roku 2018, liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie, do 2996 w roku 2022. Jednak przestrzeń dostępna dla pacjentów nie powiększyła się, co przyczynia się do ekstremalnych trudności w przeprowadzaniu skutecznej terapii.

W maju 2023 roku, gigant rynku drogeryjnego, Rossmann, postanowił uczcić swoje 30-lecie, angażując się w sfinansowanie remontu i rozbudowy Kliniki. Zwiększenie liczby łóżek o około jedną trzecią, wprowadzenie sal jedno i dwuosobowych z własnymi łazienkami, profesjonalne izolatki ze stropem laminarnym dla dzieci ze skomplikowanymi neuroinfekcjami powodują, że po remoncie Klinika będzie mogła świadczyć usługi na miarę XXI wieku.

„Rossmann Pomagamy Jak Umiemy” to program, w ramach którego każdy klient sieci może dołożyć swoją cegiełkę do tego szczytnego celu. Nie uległa zmianie podstawowa formuła programu – zasada, że wszystko, co potrzebne to przy zakupach zeskanować aplikację Rossmann PL. Punkty, które klienci gromadzą podczas zakupów, zostaną przekształcone przez Rossmann na fundusze, które zostaną w całości przeznaczone na sfinansowanie prac remontowych. Celem jest zgromadzenie razem z klientami 15 milionów złotych w ciągu trzech lat. Otwarcie powiększonej i zmodernizowanej Kliniki Neurologii i Epileptologii zaplanowane jest na rok 2025.