Pochwica – cichy zabójca satysfakcji seksualnej

To schorzenie, którego objawy często nie budzą medycznych podejrzeń, a kobiety zmagające się z pochwicą mogą często być krzywdząco osądzane o oziębłość.

Pochwica – cichy zabójca satysfakcji seksualnej. Foto: Pixabay

Pochwica to mimowolne, odruchowe i bardzo bolesne zaciskanie mięśni pochwy. Może ono uniemożliwić stosunek seksualny, a nawet badanie ginekologiczne. Zdarza się w różnym wieku, jednak częstsze przypadki odnotowuje się u młodych kobiet.

Przyczyny

Schorzenie to może wynikać z zaburzeń o podłożu psychologicznym i silnej traumy związanej z seksem. Powody tego typu blokady mogą być różne: nieudana inicjacja, gwałt i molestowanie, ale także paniczny lęk przed ciążą albo strach przed społecznym piętnem (np. w przypadku dziewcząt z konserwatywnych rodzin i miejscowości).

Pochwica może też się „uaktywniać” w przypadku skrzywionego poczucia bliskości emocjonalnej i fizycznej, a także w odruchu obronnym przy nieuświadomionym homoseksualizmie.

Często wiele traum na tle płciowym bierze się z niewłaściwej edukacji seksualnej i niedostatecznej wiedzy na temat inicjacji bądź bardzo konserwatywnego wychowania. Jeśli młoda kobieta żyła w przeświadczeniu, że seks jest czymś złym, nieuchronnie prowadzi do ciąży bądź zawsze boli i jest przyjemny tylko dla mężczyzny – może to w przyszłości poskutkować niechęcią do zbliżeń, a nawet schorzeniami takimi jak pochwica.

Jednak przyczyny mogą też leżeć problemach fizjologicznych. Możliwe jest wystąpienie pęknięć i owrzodzeń w narządach płciowych, które fizycznie doprowadzą do skurczów pochwy i tym samym uniemożliwią wejście do niej.

Objawy i alternatywy

Pochwica i kurczowe zaciskanie mięśni mogą pojawić się, kiedy dojdzie do zbliżania się penisa do wejścia pochwy, ale może także do niego dojść już na skutek samego wyobrażenia o seksie. Tę samą reakcję może powodować także próba aplikacji tamponu czy wziernika ginekologicznego – w skrajnych przypadkach pochwicy kobieta odczuwa lęk przed czymkolwiek, co mogłoby się znaleźć w pochwie.

Nie zmienia to faktu, że kobiety cierpiące na pochwicę nadal mogą czerpać satysfakcję seksualną poprzez petting, seks oralny czy pieszczoty piersi. Istotne jest, aby zbliżenia odbywały się z partnerem, któremu kobieta ufa i z którym czuje się komfortowo – próby przypadkowych stosunków mogą pogłębić problem.

Rozwiązanie

W przypadku podobnych objawów należy oczywiście niezwłocznie wybrać się do ginekologa. Rozwiązaniem problemu mogą być leki rozkurczowe, przeciwbólowe bądź uspokajające.

Skuteczne może też okazać się przyzwyczajanie pochwy do wsuwania coraz większych przedmiotów i stopniowe rozszerzanie jej możliwości (np. palcami czy małymi zabawkami erotycznymi). Biorąc pod uwagę, że pochwica jest w dużej mierze zaburzeniem na tle psychologicznym, w procesie leczenia kluczowa może być edukacja seksualna i wsparcie terapeuty. Przy tym wstydliwym problemie bardzo istotne jest dla kobiety również wsparcie i wyrozumiałość partnera.

Pochwica – cichy zabójca satysfakcji seksualnej. Foto: instagram.com/smilemakerscollection