Brak czasu na rozrywki
Jak pokazują wyniki sondy „Polacy – rozrywka a czas wolny”, 59% Polaków, którzy nie mają czasu na rozrywki to osoby młode. Ludzie w wieku 18-24 lata najczęściej mogą pozwolić sobie na chwilę wytchnienia w godzinach porannych i podczas weekendu, natomiast osoby z wyższego przedziału wiekowego (25-34 lat) – po południu i wieczorem. Różnice pomiędzy dwiema grupami młodych Polaków można zaobserwować również w deklarowanych kwotach, jakie są w stanie wydać na rozrywkę – jest to 400-800 złotych wśród młodszej grupy i 100-200 wśród starszej (w obydwu przypadkach wskazało na to prawie 40% badanych). Osoby w wieku studenckim mogą więc wydać na rozrywki czterokrotnie więcej niż ich nieco starsi koledzy – co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę możliwości zarobkowania podczas studiów.
Dwie grupy młodych Polaków różnią się również pod względem tego, kto towarzyszy im w wolnych chwilach – młodsi wskazują w 34% przyjaciół i w 29% znajomych. Starsi wolą natomiast spędzać czas wolny samotnie (39%) lub z partnerem/partnerką (34%) i z rodziną. Jeśli chodzi o formy spędzania wolnego czasu wśród osób młodych, to Polacy z przedziału wiekowego 18-24 najchętniej odpoczywają (37%) i spędzają czas z innymi (32%). Z kolei ludzie w wieku 25-34 w czasie wolnym od obowiązków najczęściej czytają (49%) oraz uprawiają sport (34%).
Oryginalny sposób spędzania czasu
Okazuje się jednak, że respondenci woleliby spędzać swój wolny czas w nieco inny, bardziej oryginalny sposób, niż rzeczywiście to robią. Osoby z młodszego przedziału wiekowego zamiast odpoczynku chętnie wybrałyby aktywność fizyczną (31%) lub poświęciłyby się przygodom kulinarnym (29%). Polacy z wyższej grupy wiekowej zdecydowaliby się na zajęcia kreatywne (39%) lub kulturalne (34%). Spośród wszystkich ankietowanych, chęć spróbowania niestandardowej formy rozrywki z okazji specjalnego wydarzenia, takiego jak urodziny, wieczór panieński lub kawalerski, deklaruje 68% młodych osób, z czego 27% to osoby w wieku od 18. do 24. roku życia, z kolei 41% – osoby w wieku 25-34 lata.
Młode osoby nie mają zbyt wiele czasu na rozrywki, przede wszystkim ze względu na obowiązki zawodowe oraz te związane z życiem rodzinnym. Okazuje się jednak, że chętnie poświęciliby wolne chwile na aktywności sportowe, zajęcia kulinarne lub kreatywne. Obecnie na rynku istnieje wiele atrakcji, które nie tylko są ciekawe w formie, ale również dostarczają niezapomnianych emocji. Wyjścia na kręgle czy do kina już nieco spowszedniały, ale można wybierać spośród wielu innych, mniej standardowych rozrywek – jak na przykład Escape room, lot w tunelu aerodynamicznym czy jazdę Monster truck – komentuje Kornel Piesio.
Wyniki sondy serwisu pokazują, że młode osoby chciałyby poświęcać swój wolny czas na bardziej oryginalne rozrywki niż te, którym oddają się na co dzień. Może to świadczyć o tym, że przyzwyczajenia Polaków związane z formami spędzania wolnych chwil ewoluują w kreatywną i niestandardową stronę.