Ponad połowa młodych Polaków nie ma czasu dla siebie

Polacy, w zależności od wieku, preferują różne sposoby spędzania czasu wolnego. Osoby od 18. do 35. roku życia w wolnej chwili najchętniej odpoczywają, czytają lub spędzają czas w towarzystwie. Jednak ponad połowa Polaków w tym wieku deklaruje, że w ciągu tygodnia w ogóle nie znajduje chwili dla siebie. Takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez serwis PrezentMarzeń.com.

Ponad połowa młodych Polaków nie ma czasu dla siebie.
Ponad połowa młodych Polaków nie ma czasu dla siebie.

Brak czasu na rozrywki

Jak pokazują wyniki sondy „Polacy – rozrywka a czas wolny”, 59% Polaków, którzy nie mają czasu na rozrywki to osoby młode. Ludzie w wieku 18-24 lata najczęściej mogą pozwolić sobie na chwilę wytchnienia w godzinach porannych i podczas weekendu, natomiast osoby z wyższego przedziału wiekowego (25-34 lat) – po południu i wieczorem. Różnice pomiędzy dwiema grupami młodych Polaków można zaobserwować również w deklarowanych kwotach, jakie są w stanie wydać na rozrywkę – jest to 400-800 złotych wśród młodszej grupy i 100-200 wśród starszej (w obydwu przypadkach wskazało na to prawie 40% badanych). Osoby w wieku studenckim mogą więc wydać na rozrywki czterokrotnie więcej  niż ich nieco starsi koledzy – co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę możliwości zarobkowania podczas studiów.

Dwie grupy młodych Polaków różnią się również pod względem tego, kto towarzyszy im w wolnych chwilach – młodsi wskazują w 34% przyjaciół i w 29% znajomych. Starsi wolą natomiast spędzać czas wolny samotnie (39%) lub z partnerem/partnerką (34%) i z rodziną. Jeśli chodzi o formy spędzania wolnego czasu wśród osób młodych, to Polacy z przedziału wiekowego 18-24 najchętniej odpoczywają (37%) i spędzają czas z innymi (32%). Z kolei ludzie w wieku 25-34 w czasie wolnym od obowiązków najczęściej czytają (49%) oraz uprawiają sport (34%).

Oryginalny sposób spędzania czasu

Okazuje się jednak, że respondenci woleliby spędzać swój wolny czas w nieco inny, bardziej oryginalny sposób, niż rzeczywiście to robią. Osoby z młodszego przedziału wiekowego zamiast odpoczynku chętnie wybrałyby aktywność fizyczną (31%) lub poświęciłyby się przygodom kulinarnym (29%). Polacy z wyższej grupy wiekowej zdecydowaliby się na zajęcia kreatywne (39%) lub kulturalne (34%). Spośród wszystkich ankietowanych, chęć spróbowania niestandardowej formy rozrywki z okazji specjalnego wydarzenia, takiego jak urodziny, wieczór panieński lub kawalerski, deklaruje 68% młodych osób, z czego 27% to osoby w wieku od 18. do 24. roku życia, z kolei 41% – osoby w wieku 25-34 lata.

Młode osoby nie mają zbyt wiele czasu na rozrywki, przede wszystkim ze względu na obowiązki zawodowe oraz te związane z życiem rodzinnym. Okazuje się jednak, że chętnie poświęciliby wolne chwile na aktywności sportowe, zajęcia kulinarne lub kreatywne. Obecnie na rynku istnieje wiele atrakcji, które nie tylko są ciekawe w formie, ale również dostarczają niezapomnianych emocji. Wyjścia na kręgle czy do kina już nieco spowszedniały, ale można wybierać spośród wielu innych, mniej standardowych rozrywek – jak na przykład Escape room, lot w tunelu aerodynamicznym czy jazdę Monster truck – komentuje Kornel Piesio.

Wyniki sondy serwisu pokazują, że młode osoby chciałyby poświęcać swój wolny czas na bardziej oryginalne rozrywki niż te, którym oddają się na co dzień. Może to świadczyć o tym, że przyzwyczajenia Polaków związane z formami spędzania wolnych chwil ewoluują w kreatywną i niestandardową stronę.