Nadmierna potliwość stóp – szczególnie uciążliwa latem

Nadmierna potliwość stóp to nie tylko powszechna, ale również bardzo krępująca przypadłość. Stopy pocą się każdemu, problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy dzieje się to bez względu na panującą pogodę, a wydzielany w tym procesie zapach jest bardzo intensywny

Nadmierna potliwość stóp - szczególnie uciążliwa latem
Nadmierna potliwość stóp – szczególnie uciążliwa latem

Nadmierna potliwość może być spowodowana problemami z tarczycą lub hormonami. Jeśli problem jest bardzo dokuczliwy, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej – obstrzykiwania stóp toksyną botulinową. Jeśli jednak badania wykluczą przyczyny zdrowotne wystąpienia u nas tej dolegliwości, warto spróbować kilku domowych sposobów na zażegnanie problemu. Eksperci marki Gehwol przygotowali mini poradnik, który pozwoli w warunkach domowych rozprawić się z tą przykrą dolegliwością.

Naturalne materiały

Skarpetki ze sztucznych materiałów i plastikowe buty nie przepuszczające powietrza to podstawowy błąd, który popełniamy. Tworzywa, które nie „oddychają” sprzyjają potliwości i gromadzeniu się bakterii na skórze. Poza uciążliwym zapachem możemy w ten sposób nabawić się także wielu innych infekcji, jak np. grzybica. Warto więc zainwestować w bawełniane skarpety i odpowiednie obuwie. Na rynku dostępne są również specjalne wkładki z włóknami węglowymi, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli, mimo właściwego obuwia, problem nadmiernej potliwości nadal nam doskwiera, warto odpowiednio zadbać o stopy z pomocą profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnej kąpieli w soli, która nie tylko je oczyści i orzeźwi – warto wybrać taką, w której składzie znajdziemy również mentol, gdyż zniweluje on nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zawartość mocznika i ekstraktów z alg doskonale nawilży suchą i popękaną skórę oraz zmiękczy zrogowacenia. Kolejnym krokiem w walce z potliwością stóp jest wykonanie peelingu. Bakterie, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach, gromadzą się najczęściej w zrogowaciałym naskórku. Pielęgnacyjny peeling ze sproszkowanej masy perłowej posiada intensywne działanie złuszczające. Usuwa martwe części naskórka wraz ze znajdującymi się na nim bakteriami, czyniąc skórę gładką i sprężystą. Dzięki zawartości pantenolu peeling działa przeciwzapalnie. Na koniec zalecane jest użycie kremu dopasowanego do potrzeb naszej skóry. W tym wypadku dobrze jest zainwestować w odpowiedni lotion antyperspiracyjny. Przy regularnym stosowaniu zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz znormalizuje wydzielanie potu. Warto znaleźć antyperspirant, który działając antybakteryjnie, nie będzie wysuszać skóry, co niestety jest częstym skutkiem stosowania tego typu kosmetyków.