Prefabrykaty betonowe – czy warto w nie inwestować?

Kamień i drewno są dosyć drogimi materiałami. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu uzyskamy podobny efekt wizualny. Czym są prefabrykaty betonowe?

prefabrykaty betonowe
Prefabrykaty betonowe – czy warto w nie inwestować?

Prefabrykaty betonowe używane do budowy ogrodzenia lub nawierzchni, stanowią dziś bardzo szeroką gamę produktów. Wśród nich nie brakuje tych, które odwzorowują wygląd naturalnych surowców, takich jak drewno i kamień. Dlaczego warto z nich korzystać?

Zalety prefabrykatów betonowych

Zdecydowanie mocną stroną takiego rozwiązania jest korzystny stosunek ceny do jakości. Oprócz tego, materiały są niezwykle trwałe i odporne na działania czynników zewnętrznych przy minimalnych zabiegach konserwacyjnych. Są również dostępne w niemal każdym większym markecie budowlanym.

Tym, co skłania klientów do ich zakupu, jest ich wygląd, który doskonale oddaje fakturę kamienia czy drewna i to nie tylko wizualnie, ale również w dotyku. Prefabrykaty betonowe przypominające kamień lub drewno pozwalają wykreować w przestrzeni ogrodowej oryginalne ścieżki czy urokliwe murki, które budują niezwykły klimat aranżacji – podkreśla Wojciech Średniawa, Główny Projektant w firmie Polbruk SA.

Kamienne alejki i ścieżki z drewna

Podczas projektowania ogrodu należy pamiętać, by jego wizja była spójna z wyglądem domu. Większość budynków jednorodzinnych jest budowana w nowoczesnym, minimalistycznym w formie i estetyce stylu. Wyróżnia je prosta, kubistyczna bryła, duże przeszklenia oraz elewacja wykonana z betonu architektonicznego lub tynkowana i malowana na biało. Często na elewacji stosuje się również ozdobne okładziny z blachy oraz drewna lub kamienia.
Ogród jest zazwyczaj prostą, geometrycznie uformowaną, punktowo rozmieszczoną i nieskomplikowaną pod względem doboru gatunków zielenią. Znajdują się w nim też duże połacie krótko i starannie przystrzyżonej trawy. Pomiędzy roślinnością powinny przebiegać alejki. W nowoczesnej architekturze najlepiej sprawdzają się te kamienne czy drewniane. Możemy jednak postawić na imitację tych materiałów, wykonując ścieżki z prefabrykatów betonowych. Istnieje wiele rodzajów kostek, które mogą mieć nieregularny kształt i fakturę. Warto zwrócić uwagę zarówno na wersję gładką, jak i płukaną.

Układanie prefabrykatów betonowych

Alternatywą do klasycznych alejek w ogrodzie są ścieżki wykonane metodą step by step. Polega to na układaniu prefabrykatów betonowych w pewnych odległościach od siebie i z lekkim przesunięciem, tak jakbyśmy stawiali kroki idąc na spacer. Warto jednak pamiętać, że dystans pomiędzy poszczególnymi płytami nie może być większy niż 60 cm. Możemy do tego wykorzystać płyty przypominające fakturą i wyglądem trawertyn, czyli porowatą skałę osadową lub kostkę imitującą drewno.

prefabrykaty betonowe
Prefabrykaty betonowe – czy warto w nie inwestować?

Kamienne ogrodzenia

Następną grupę stanowią prefabrykaty betonowe, z których można zbudować prawdziwie „kamienne” ogrodzenia. Możemy je wykorzystać nie tylko w nowoczesnych aranżacjach. Zbudujemy z nich zarówno ogrodzenia, jak i murki oporowe czy bordery dzielące ogród na strefy. Wśród prefabrykatów znajdziemy takie, które do złudzenia przypominają naturalny kamień. Występują one w kilku wersjach kolorów i faktur. Z takich materiałów można wykonać również elementy małej architektury ogrodowej np. paleniska, grille, obudowy fontann czy meble ogrodowe. Współczesne prefabrykaty betonowe to z pewnością ciekawa, bardziej dostępna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnych materiałów używanych w budownictwie.

prefabrykaty betonowe
Prefabrykaty betonowe – czy warto w nie inwestować?