Prosty przepis na sok z czarnego bzu

Zdrowy, smaczny sok z czarnego bzu możesz łatwo przyrządzić w domu samodzielnie – dowiedz się, jak!

Prosty przepis na sok z czarnego bzu

Objawy przeziębienia możesz łagodzić naturalnie. O zdrowiu warto jednak pomyśleć i zawczasu – przed sezonem jesienno-zimowym zaopatrz domową apteczkę w naturalne środki wzmacniające odporność, uzupełniające niedobory witamin i wspomagające leczenie infekcji. Jednym z takich skarbów natury jest czarny bez. Jego owoce możesz spożywać w postaci suszonej oraz pić w formie syropu lub soku. Poznaj prosty przepis na sok z czarnego bzu.

Właściwości czarnego bzu

W medycynie naturalnej wykorzystywane są zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu. Kwiaty zawierają dużo przeciwutleniaczy, minerałów, garbników, kwasów organicznych, steroli. Wykazują właściwości przeciwgorączkowe i napotne oraz moczopędne. Prawdziwą kopalnią cennych składników są jednak przede wszystkim owoce czarnego bzu. Zawierają wyjątkowo dużą ilość antocyjanów – silnych przeciwutleniaczy, a także witaminy A i C, pektyny, garbniki, minerały (wapń, potas, żelazo, sód).

Łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe, działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, odtruwająco (oczyszczają krew), lekko przeczyszczająco. Polecane są nie tylko przy infekcjach górnych dróg oddechowych i dolegliwościach trawiennych, ale również przy problemach skórnych, takich jak trądzik, gdyż oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Sok z czarnego bzu skraca czas trwania przeziębienia i grypy oraz łagodzi objawy tych chorób – bez efektów ubocznych, naturalnie. O zdrowiu należy jednak myśleć z wyprzedzeniem. Warto mieć w domu gotowy sok z czarnego bzu, gdyż aby zadziałał, trzeba go pić już od momentu wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia.

Jak i kiedy zbierać owoce czarnego bzu?

Jeśli chcesz zebrać kwiaty czarnego bzu na napary lecznicze, udaj się po nie w maju lub w czerwcu. Nie susz kwiatów na słońcu, gdyż ściemnieją i stracą swoje właściwości. Na zbiór baldachów z owocami udaj się natomiast późnym latem – w sierpniu lub we wrześniu. Ścinaj całe baldachy, wybierając te, które zawierają same dojrzałe jagody. Dojrzały owoc jest głęboko czarny, lśniący. Krótko po zebraniu zacznij przygotowywać przetwory lub suszyć owoce – świeży czarny bez nie powinien leżeć długo.

Pamiętaj, że owoców czarnego bzu nie wolno spożywać na surowo – są one wówczas toksyczne (zawierają sambunigrynę i prunazynę) i mogą wywołać objawy zatrucia takie jak nudności, wymioty. Ugotowane lub wysuszone owoce są już pozbawione trujących związków, a więc bezpieczne do spożycia. Związki toksyczne nie występują w ogóle w kwiatach czarnego bzu.

Jak zrobić sok z czarnego bzu?

Sok wyrabia się ze świeżych owoców. Zebrane, oczyszczone i umyte owoce podgrzewaj w garnku na wolnym ogniu, aż puszczą sok. Następnie rozetrzyj owoce na miazgę i przeciśnij przez gazę do naczynia. Sok wlej z naczynia z powrotem do garnka i zagotuj z miodem w proporcji 1 części miodu do 10 części soku. Gotowy sok rozlej do butelek – najlepiej z ciemnego szkła. Tak powstały sok jest gęsty, skoncentrowany – przed wypiciem porcji rozcieńcz ją gorącą wodą.

Jest jeszcze jeden prosty przepis na sok z czarnego bzu. Możesz sporządzić go z miodem (dodanym na samym końcu, po procesie gotowania) bądź z cukrem, który dodasz na początku. Na każdy kilogram owoców czarnego bzu przygotuj 1 kg cukru i 1 szklankę wody. Oczyszczone i umyte owoce należy zalać wodą z cukrem, a następnie gotować mieszankę na wolnym ogniu przez około dwie godziny. Następnie odcedź sok i gotuj jeszcze przez godzinę. Gorący sok przelej do słoików, zakręć je, odwróć do góry dnem i pasteryzuj przez 15 minut.

Po przepisy na inne zdrowe przetwory, nie tylko z czarnego bzu, zajrzyj na stronę Naturalnie o zdrowiu.