Ciepłolecznictwo jest bardzo skuteczną i powszechną metodą leczenia w wielu schorzeniach, m.in. w przewlekłych bólach mięśniowych, stawowych czy reumatycznych.
Miejscowe rozgrzewanie ciała rozluźnia mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie i przyspieszenie przemiany materii.
Jakie są przyczyny bólu mięśni i stawów?
Każdy z nas może doświadczyć silnego bólu mięśni lub stawów na skutek np. nadmiernego przeciążenia, rozciągania, urazów czy zbyt intensywnej aktywności sportowej. Choroby mogą mieć również charakter przewlekły – wówczas objawy mają charakter długotrwały i należy jak najszybciej rozpocząć skuteczne leczenie. Bóle stawów często są wynikiem toczącego się w ich obrębie stanu zapalnego. Pojawiają się miejscowy obrzęk, zaczerwienienie,upośledzenie ruchomości kończyny, a skóra jest w tym miejscu cieplejsza. Bóle mięśniowe mogą dotyczyć zarówno jednego mięśnia, jak i całej grupy mięśniowej.
Czym jest termoterapia?
Termoterapia to dział fizykoterapii, który polega na zastosowaniu ciepła lub zimna w celu leczenia chorób lub dysfunkcji. W przypadku leczenia ciepłem miejsca zmienione chorobowo poddaje się działaniu temperatury poprzez okłady, kąpiele, masaże lub kremy rozgrzewające.
Zabiegi powodują rozluźnienie napięcia mięśni, działając przeciwbólowo. Ciepłolecznictwo o działaniu miejscowym rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, przyczyniając się do lepszego ukrwienia i przyspieszenia przemiany materii. Stosuje się je w momencie gojenia się tkanek – krew szybciej dociera do mięśni, niosąc ze sobą więcej tlenu i substancji odżywczych. Jednocześnie zwiększony przepływ krwi pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii i zniszczoną tkankę z miejsca urazu, znacząco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
Jakie schorzenia leczy się ciepłem?
Głównym wskazaniem do ciepłolecznictwa są przewlekłe stany zapalne – reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, niedowłady, nerwobóle, przykurcze mięśniowe, zapalenie nerwów obwodowych, rwa kulszowa, zapalenie stawów kręgosłupa, a także stany zapalne po urazach i stłuczeniach tkanek. Należy pamiętać, że po kontuzji, stłuczeniach czy zwinięciach leczenie ciepłem można rozpocząć po 3 dniach, czyli w momencie gojenia się zniszczonych tkanek.
Leczenie bólów mięśni i stawów
Leczenie ciepłem ma na celu przyspieszenie regeneracji zniszczonych tkanek. Warto w tym czasie korzystać z termoforów, okładów, ciepłych kąpieli oraz preparatów aptecznych. Jednym z dostępnych jest krem DIP HOT rozgrzewający o działaniu miejscowym. Zawiera składniki aktywne, które szybko uśmierzają ból. Olejki terpentynowy i eukaliptusowy działają na powierzchni skóry, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając przepływ krwi w powierzchniowych i głębszych tkankach, mentol daje doskonały efekt rozgrzewający, natomiast salicylan metylu działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Krem DIP HOT rozgrzewający można stosować do masażu bolących miejsc.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/002
Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony – krem, 1 gram kremu zawiera: 128mg salicylanu metylu, 59,1 mg mentolu, 19,7 mg olejku eukaliptusowego, 14,7 mg olejku terpentynowego. Wskazania:Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej:
pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]