Przewodnik po najlepszych miejscach na obserwację krokusów w Tatrach

W Tatrach wiosna rozkwita w niezwykły sposób, malując krajobraz w barwy intensywnych fioletów. To czas, kiedy tysiące krokusów wypuszczają swe delikatne kwiaty, tworząc niezapomniany widok na stokach, halach i polanach.

Przewodnik po najlepszych miejscach na obserwację krokusów w Tatrach. Foto by Sylwia Bartyzel

Dla miłośników przyrody i fotografów, poszukujących najpiękniejszych miejsc na obserwację krokusów, Tatry stają się prawdziwym rajem wiosennych widoków. W tym przewodniku zapraszamy do odkrycia najbardziej uroczych i malowniczych zakątków Tatr, gdzie krokusy w pełnej krasie prezentują swój niepowtarzalny urok.

Kiedy kwitną krokusy w Tatrach?

Okres kwitnienia krokusów zależy od długości zimy i grubości pokrywy śnieżnej. Jeśli śniegu jest mało, to kwiaty rozkwitają już w marcu, a pojedyncze krokusy widać pod koniec lutego. Najczęściej jednak pora intensywnego kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia oraz pierwszą połowę kwietnia. To czas, kiedy pod Tatry zjeżdżają tłumy turystów z całej Polski i zza granicy. Wędrują szlakami dolin w poszukiwaniu krokusowych pól. Niestety, przy okazji szukania najlepszego miejsca na zdjęcie, depczą kwiaty i zbocza polan. Takie sceny można zaobserwować niemal każdego roku na Polanie Chochołowskiej, która w ubiegłym roku spłatała turystom figla. Śnieg leżał tam tak długo, że kwiatów było mało i rozkwitały w dużych odstępach czasu. W tym samym czasie Polana Kalatówki zachwycała morzem fioletowych kwiatuszków. Jak będzie w tym roku? Najlepiej obserwować pogodę na bieżąco i pytać górali przy okazji rezerwacji noclegów.

Gdzie zobaczyć Krokusy? Zakopane i podnóże Tatr

Krokusy w Tatrzańskim Parku Narodowym to największa wiosenna atrakcja pod Tatrami. Gdzie kwitną krokusy? Dolina Chochołowska to najsłynniejsze pole krokusowe w okolicy Zakopanego, w dodatku leży poza obszarem TPN-u. Można tam wejść z psem, ale pamiętajcie, aby nie chodzić poza wyznaczoną trasą. Szlak dojściowy rozpoczyna się na Siwej Polanie, a droga dojazdowa z parkingami pomiędzy Kirami, a Witowem. Najwięcej kwiatów rozkwita na Polanie Huciska i Polanie Chochołowskiej w pobliżu szałasów pasterskich. Tam właśnie jest najwięcej turystów. My znamy jednak wiele innych miejsc, gdzie kwitną krokusy, ale mniej obleganych przez amatorów fotografowania tych pięknych kwiatów.

Pola krokusowe – Tatry i okolice Zakopanego

Inne, równie urokliwe miejsca, gdzie kwitną krokusy pod Tatrami, to:

  • Dolina Kościeliska, a konkretnie Wyżnia Kira Miętusia i Polana Pisana – dojście zielonym szlakiem z Kir,
  • Polana Kalatówki, nieopodal Hotelu Kalatówki – dojście niebieskim szlakiem z Kuźnic,
  • Dolina Strążyska, a konkretnie polana przy rozejściu szlaku ze Ścieżką nad Reglami – dojście czerwonym szlakiem, start na końcu ulicy Strążyskiej,
  • Polana pod Kopieńcem w okolicy szałasów pasterskich, dojście zielonym szlakiem z Jaszczurówki,
  • wzgórze Antałówka w Zakopanem,
  • Rusinowa Polana – dojście niebieskim szlakiem z Doliny Filipka,
  • Witów, a konkretnie okolice stacji narciarskiej,
  • łąki w pobliżu Drogi pod Reglami.

Krokusy w Tatrach – jak zrobić ładne zdjęcie?

Wielu fotografów kuca, a nawet kładzie się na łące, aby zrobić ładne zdjęcie krokusowej łąki i ośnieżonych tatrzańskich szczytów. Skutkiem są zadeptane polany i kwiaty. Pamiętaj, aby nie niszczyć krokusów. Są pod ochroną, a przestrzegania zasad pilnuje wielu wolontariuszy i strażników TPN-u. Zdarza się, że niesforni turyści płacą kary, gdy schodzą ze szlaku i depczą rośliny. My radzimy spacer w mniej oblegane miejsca, niż Dolina Chochołowska. Może kwiatów będzie tam mniej, ale nie będzie turystów w kadrze, a widoki po prostu oszałamiające.

Krokusy w Zakopanem 2024. Co zobaczyć przy okazji?

Wiosna w Tatrach jest przepiękna, o ile wybierzecie się na wycieczkę w pogodny dzień. Wszystkie wymienione miejsca, gdzie kwitną krokusy, są piękne też ze względu na wspaniałe widoki i przyrodę, która w kwietniu budzi się do życia. Podczas spacerów towarzyszyć Wam będzie głośny szum wartkich potoków, które zbierają śnieg ze żlebów i hal. Warto przy okazji wejść na szczyt Nosala i Sarniej Skały, aby popatrzeć z góry na miasto i ośnieżone szczyty. Kolejne must have takiej wycieczki to spacer po Krupówkach i kolacja w jednej z góralskich karczm. Zachęcamy też do rezerwacji noclegów na stronie odkryj-zakopane.com. Nasza baza noclegowa to sprawdzone obiekty, komfortowe noclegi w klimatycznych apartamentach i domkach.

Artykuł partnera