Te pytania potrafią zepsuć rozmowę o pracę. Jak z nich wybrnąć?

Jakie są twoje wady? Gdzie chciałbyś się znaleźć za 5 lat? Co możesz zaoferować firmie czego nie mogą inni kandydaci? - te i wiele innych pytań często padają podczas rozmów kwalifikacyjnych i często potrafią zaskoczyć osoby, które starają się o pracę.

Smiling young businesswoman interviewing male candidate at desk in office
Te pytania potrafią zepsuć rozmowę o pracę. Jak z nich wybrnąć? Foto Fotolia

Jak wypaść dobrze i co powiedzieć, aby rozmowa z potencjalnym przełożonym nie była ostatnią? Oto 8 pytań, które kandydat może usłyszeć podczas spotkania i wskazówki jak na nie odpowiedzieć.

1. Jakie są twoje zalety?

Większość kandydatów jest w stanie bez problemu wymienić swoje pozytywne cechy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.  Kandydat nie powinien jednak popadać w samozachwyt, ponieważ może to zostać negatywnie odebrane przez rekrutera. Warto pamiętać o kilku cenionych przez pracodawców cechach, które należy wymienić. Po pierwsze samodzielność. W czasach optymalizacji wszelkich procesów, czas jest rzeczą priorytetową. Mimo że pracodawca zwykle wprowadza nowych pracowników w ich obowiązki, już od początku oczekuje od nich dużej samodzielności. Dlaczego? Ponieważ chciałby, aby pozostałe osoby mogły skupić się na powierzonych im zadaniach i nie musiały ciągle nadzorować „nowych”.

Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów, którym będą mogli nie tylko zaufać, ale również nie będą tracili zbyt wiele czasu na sprawdzanie czy poprawianie ich pracy – komentuje Adrian Stolarski, Team Leader Sales&Logistics w Dziale Rekrutacji, LeasingTeam Group.
Kolejna cecha, również bardzo ceniona przez przełożonych, to szybkość uczenia się. Pracownik potrafiący sprawnie analizować i przetwarzać informacje, jakie otrzymuje od otoczenia, wykazuje się wysoką wydajnością i dobrze przyswaja nową wiedzę. Odpowiadając na pytanie dotyczące zalet warto także wspomnieć o kreatywności i umiejętności szukania niestandardowych rozwiązań.

2. Jakie są twoje wady?

To pytanie z rodzaju niewygodnych i dodatkowo trudnych, ponieważ w czasie rozmowy kandydat zawsze chce pokazać się z jak najlepszej strony, a wymaga się od niego informacji mogących negatywnie wpłynąć na przebieg rekrutacji. Warto wystrzegać się odpowiedzi w stylu: ,,Jestem zbyt dokładny, wszystko sprawdzam dwa razy i na początku zajmuje mi to więcej czasu”, ponieważ większość rekruterów i pracodawców słyszało to wielokrotnie i użycie akurat tego przykładu może zostać źle odebrane. Zatem jakie wady, wymienione w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, nie wyeliminują  kandydata z procesu?

Warto wskazywać cechy, które nie są kluczowe dla stanowiska, na które dana osoba aplikuje. Na przykład nieśmiałość będzie dużą wadą, jeśli praca polega na codziennym kontakcie z klientem, a problemy kandydata z obsługą programu Excel mogą przekreślić jego kandydaturę, jeśli jednym z zadań na danym stanowisku jest codzienna analiza danych.

Mówiąc o swoich negatywnych cechach kandydat powinien powiedzieć, w jaki sposób je niweluje np. „Czasem za późno chodzę spać, więc rano czuję się zmęczony, ale szybki spacer do pracy połączony z poranną kawą od razu stawia mnie na nogi”. Można również podać cechę, która nie ma wpływu na pracę np. „Nauka języków przychodziła mi raczej z trudnością, dlatego dobrze znam tylko język angielski” – twierdzi Adrian Stolarski.

3. Gdzie chciałbyś się znaleźć za 5 lat?

Udzielenie odpowiedzi: „Na pani lub pana miejscu” na pewno nie zostanie dobrze odebrane przez osobę prowadzącą rekrutację. W zależności od stanowiska, na które aplikuje kandydat, może powiedzieć, że interesuje go rozwój, chciałby piąć się po szczeblach kariery i kiedyś zająć seniorską bądź menedżerską pozycję. Wraz z rozwojem firmy, do którego z pewnością się przyczyni, chciałby się rozwijać i mieć coraz więcej ciekawych, bardziej odpowiedzialnych obowiązków.
W miarę możliwości, warto wcześniej prześledzić, jak wygląda ścieżka kariery w danej organizacji. To pozwoli poznać praktyki firmy w tym zakresie i ułatwi kandydatowi podjęcie świadomej decyzji o zmianie pracodawcy – komentuje Team Leader.

4. Dlaczego chciałbyś pracować w tej firmie?

Dobrze przemyślana odpowiedź na to pytanie daje kandydatowi szansę na wykazanie się. Warto powiedzieć, że branża, w której działa firma jest nam dobrze znana, ponieważ mamy w niej doświadczenie, interesujemy się tą tematyką, znamy rynek, posiadamy kierunkowe wykształcenie. Możemy wspomnieć jak nasze doświadczenie mogłoby zostać wykorzystane w firmie.

Warto prześledzić historię organizacji, poznać orientacyjną liczbę oddziałów oraz państwa, w których działa. Można również wspomnieć o największych sukcesach firmy. Pracodawca zauważy i z pewnością doceni fakt, że dobrze przygotowaliśmy się do rozmowy – radzi Adrian Stolarski.

5. Dlaczego chcesz zrezygnować z obecnej pracy?

Udzielając odpowiedzi na to pytanie, kandydat powinien wystrzegać się mówienia źle o obecnym pracodawcy. Jest to wysoce nieprofesjonalne i stawia uczestnika procesu w złym świetle. Lepiej powiedzieć, że w obecnej pracy nie ma możliwości dalszego rozwoju i odpowiednio to uargumentować. Inne aspekty, które tłumaczą rezygnację to chęć pracy w większej firmie, w środowisku międzynarodowym, spróbowania swoich sił na nowym stanowisku lub w nieco innej branży.

6. Czym była spowodowana przerwa w zatrudnieniu?

W przypadku, gdy powodem były przyczyny losowe takie jak problemy zdrowotne bądź rodzinne, kandydat powinien o tym szczere powiedzieć. Rekruter nie powinien dopytywać o szczegóły, ponieważ byłoby to nietaktowne. Może ewentualnie pojawić się pytanie, czy kandydat obecnie będzie mógł w pełni wykonywać swoje obowiązki, bez narażania zdrowia i czy miejsce pracy będzie musiało być odpowiednio przygotowane. Czasami przerwa w zatrudnieniu wynika z chęci realizacji pasji np. uczestnik rekrutacji odbył ,,podróż życia’’ albo poświęcił się innej ważnej sprawie, a teraz chciałby już w pełni oddać się pracy. Warto aby kandydat zapewnił pracodawcę, że w najbliższej przyszłości nie będzie już miał podobnych planów.

Natomiast jeśli dostał wypowiedzenie lub jego stanowisko zostało zlikwidowane, powinien szczerze wyjaśnić, jakie były tego przyczyny i zaznaczyć, że było to podyktowane np. złą sytuacją w firmie i zwolnieniem kilku osób jednocześnie. Warto również wspomnieć, że bardzo selektywnie wybiera oferty, na które odpowiada, a te nie pojawiają się zbyt często, stąd też dłuższa przerwa w zatrudnieniu.

7. Co możesz zaoferować firmie, czego nie mogą inni kandydaci?

To pytanie sprawdzające kreatywność kandydata. Możliwości jest wiele, natomiast ważne, aby pamiętał, jak obecnie wygląda rynek pracy i co aktualnie jest cenione przez pracodawców. Po pierwsze warto stawiać na innowacyjne pomysły umożliwiające nie tylko rozwój firmy oraz samego kandydata, ale także pozostałych pracowników.

– W dzisiejszych czasach, w których pracodawcy walczą o pracowników, ważnym aspektem jest lojalność. Warto, aby kandydat wspomniał, że zdaje sobie sprawę, że rozwój pracownika w organizacji to kilkuletni proces i, że chciałby związać się z firmą na dłużej – uważa ekspert.

8. Jakie są 3 rzeczy, które twój poprzedni szef chciałby u Ciebie udoskonalić?

To zagadnienie jest o nieco podobnym charakterze co pytanie o wady. Jego celem jest sprawdzenie, jak kandydat radzi sobie w trudnych sytuacjach i dlatego odpowiedź na to powinna być nieco inna, bardziej niestandardowa. Zamiast mówić o niedociągnięciach, kandydat może powiedzieć o rzeczach, w których jest dobry, choć to wcale nie oznacza, że nie mógłby być jeszcze lepszy.
W zależności od stanowiska, na które aplikuje, kandydat może powiedzieć o takich cechach jak np. umiejętność dotarcia do nowych rynków sprzedaży, po maksymalnej eksploatacji tych już znanych, czy natychmiastowe reagowanie na problemy pojawiające się w zespole.

Niezależnie od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat, powinien przedstawiać cechy, które może jeszcze udoskonalić, a nie takie, których powinien się pozbyć. W końcu od mistrzów świata trenerzy również wymagają, żeby poprawiali swoje wyniki.
Nigdy nie ma gwarancji, że wspomniane w tekście pytania pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, chociaż pewnie z częścią z nich większość kandydatów już się spotkała lub jeszcze spotka. Sugerowane w tekście odpowiedzi nie gwarantują, że uczestnik procesu otrzyma wymarzoną posadę. Natomiast odpowiednie przygotowanie się do rozmowy i przemyślenie kilku wariantów z pewnością może przyczynić się do pomyślnego zakończenia procesu, zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy.