Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Każdy z nas marzy o życiu w pięknym otoczeniu. Egzotyczne wakacje, piękne hotele, galerie sztuki — to tylko część miejsc, w których przebywamy z uwagi na elementy przykuwające oko.

Każdy z nas marzy o życiu w pięknym otoczeniu. Egzotyczne wakacje, piękne hotele, galerie sztuki — to tylko część miejsc, w których przebywamy z uwagi na elementy przykuwające oko. Zapominamy jednak, że miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, jest nasz dom. Parapety, komody, regały, biurka czy puste kąty pokoi — wszystkie te miejsca mają swój potencjał do uatrakcyjnienia nam dnia. W poniższym artykule przedstawiamy Wam proste w pielęgnacji rośliny domowe, które ożywią wnętrze i dodadzą im wiosennego charakteru.

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Każdy z nas marzy o życiu w pięknym otoczeniu. Egzotyczne wakacje, piękne hotele, galerie sztuki — to tylko część miejsc, w których przebywamy z uwagi na elementy przykuwające oko. Zapominamy jednak, że miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, jest nasz dom. Parapety, komody, regały, biurka czy puste kąty pokoi — wszystkie te miejsca mają swój potencjał do uatrakcyjnienia nam dnia. W poniższym artykule przedstawiamy Wam proste w pielęgnacji rośliny domowe, które ożywią wnętrze i dodadzą im wiosennego charakteru.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe do Twojego domu

Wybór odpowiedniej rośliny doniczkowej stanowi niemały problem. Podczas wizyty w sklepie ogrodniczym nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne jest dopasowanie odpowiedniego gatunku do zmiennych takich jak naświetlenie, wilgotność powietrza czy ilość miejsca w pomieszczeniu. Wybierając kwiaty doniczkowe, warto postawić na gatunki niewymagające i łatwe w uprawie, zwłaszcza jeżeli jesteśmy osobami początkującymi, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami. Kwiaty, które znajdują się w poniższym rankingu, nie wymagają częstego podlewania, nawożenia i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne, co może im zaszkodzić, to nasza nadgorliwość i nadmiar wody. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem 10 roślin doniczkowych najłatwiejszych w uprawie.

Wszystkie z nich znajdziesz w sklepie ogrodniczym Hortorus. Odwiedź go stacjonarnie bądź zamów rośliny z dostawą do domu.

Aloes

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Aloes, nazywany również żelazną rośliną doniczkową jest sukulentem liściowym, ponieważ zapas wody gromadzi właśnie w liściach. Swoje korzenie posiada na półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze, ale z powodzeniem hodowany jest też w krajach europejskich. Aloes nie wymaga dużej ilości wody, a jej niedobór można poznać po mniej sprężystych i opadających liściach. Do sadzenia aloesu najlepiej użyć specjalnego podłoża do kaktusów, dostępnego w większości centrów ogrodniczych. Warto pamiętać również o znalezieniu dla niej miejsca, do którego docierają promienie słoneczne, takiego jak parapet czy regał postawiony blisko okna.

Kaktusy

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Kolejną pozycję zajmuje roślina, której niestraszne są żadne warunki. Występuje wiele gatunków kaktusów różniących się wielkością i kształtem. Łączy je jednak jedno — zdolność do gromadzenia wody i składników odżywczych. Właściwość ta zapewniła im miano ” roślin dla opornych”. Wiosną i latem roślina wymaga podlewania nie częściej niż raz na tydzień, natomiast zimą maksymalnie raz na dwa tygodnie. Korzenie kaktusów nie są długie, dlatego możesz posadzić je nawet w płytkich, małych doniczkach. Aby zapewnić im najlepsze warunki, warto jednak zadbać o piaszczyste podłoże i odpowiedni drenaż. Większość gatunków tych roślin uwielbia słońce i ciepło, dlatego dobrym miejscem będzie dla nich nasłoneczniony parapet.

Dracena

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Draceny to kolejny rodzaj sukulentów, należą z do rodziny szparagowatych licząca liczącej aż 188 gatunków. Naturalnie rosną na terenie Afryki oraz Meksyku, ale już w latach 80 podbiły serca Polaków. Draceny gromadzą wodę w swoim pniu, dlatego nie musisz pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Oprócz niskich wymagań pielęgnacyjnych draceny posiadają też właściwości  oczyszczające powietrze. Dzięki możliwości absorbowania szkodliwych zanieczyszczeń wspiera utrzymanie czystego powietrza, co z pewnością okaże się dużą zaletą dla alergików i astmatyków. Aby zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu warto, zapewnić jej stanowisko ze światłem rozproszonym i przepuszczalne podłoże.

Grubosz drzewiasty

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Grubosz drzewiasty to roślina znana pod nazwą „drzewko szczęścia”. Posiada grube, mięsiste liście, które magazynują zapas wody i substancji odżywczych. Dzięki temu nie wymaga częstego podlewania i ozdabia pomieszczenia przez długie lata. Należy pamiętać, aby podlewać go dopiero wtedy, gdy ziemia w głębi doniczki przeschnie. Grubosz drzewiasty uwielbia bezpośrednie promienie słoneczne. Ta długowieczna roślina wręcz prosi się o spędzanie gorących, słonecznych dni na balkonie lub tarasie, dzięki czemu rośnie dużo szybciej.

Pieniążek

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Roślina ta, której pełna nazwa brzmi pilea peperomioides, stała się popularna zaledwie kilka lat temu, kiedy zaczęła pojawiać się na licznych zdjęciach blogerów i influencerów. Liście pieniążka, jak sama nazwa wskazuje, przypominają monety. Pieniążek nie jest tak odporny na suszę tak, jak jego poprzednicy, dlatego zwłaszcza latem warto regularnie kontrolować wilgotność podłoża i podlewać roślinę, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup pieniążka, wybierz mu widne miejsce ze światłem rozproszonym.

Nolina

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Nolina to roślina rosnąca na półpustynnych terenach Meksyku. Z uwagi na specyficzny kształt łodygi, która znacznie rozszerza się ku dołowi, nazywana jest także „stopą słonia”. Wspomniany pień pełni rolę zbiornika nadmiaru  zapasu wody, ratując życie rośliny w okresie suszy. Nolina w uprawie domowej osiąga wysokość od 70 do 90 cm, rośnie jednak dość wolno. Roślina preferuje słoneczne i przewiewne pomieszczenia, przepuszczalną glebę z warstwą drenażu oraz nieczęste, acz obfite podlewanie wykonywane wtedy, kiedy podłoże będzie już suche.

Sansewieria

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Pokrój sansewierii przypominający kilka stojących, zwężających się u szczytu, trójkątnych, zaostrzonych szabli spowodował, że potocznie jest ona nazywana wężownicą, a przez niektórych nawet ” językami teściowej”. Jej rosnące pionowo liście lubią być dobrze oświetlone, a sama roślina najlepiej czuje się w bardzo słonecznych miejscach. Latem może być wystawiona na słoneczny taras, po uprzednim zahartowaniu. W tym celu wystawiamy roślinę na kilka godzin w zaciszne miejsce, stopniowo wydłużając ten czas w kolejnych dniach. Po około tygodniu roślina powinna być już gotowa, aby spędzić noc na zewnątrz. Pamiętaj, aby podlewać ją umiarkowanie, ponieważ nadmiar wody może powodować gnicie korzeni.

Zamiokulkas zamiolistny

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Ta roślina wyróżnia się pięknym ulistnieniem w kształcie małych, błyszczących dekoracyjnych listków. zamiokulkas zamiolistny został wprowadzony do powszechnej uprawy przez holenderskie firmy ogrodnicze dopiero w 1996 roku, zyskując od razu dużą popularność. Roślina ta dobrze znosi wahania temperatur, a także świetnie czuje się w ciemniejszych pomieszczeniach. Na nadmiar słońca może zareagować  pojawieniem się charakterystycznych, żółtych plam na liściach. Należy pamiętać też, że zamiokulkas to sukulent, co oznacza, że należy podlewać go nie częściej niż raz na tydzień, niewielką ilością wody.

Zielistka

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Wyjątkowo prosty sposób uprawy to nie jedyna zaleta zielistki. Ta niepozorna roślina wyglądem przypominająca trawę wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza i niweluje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Gęste, zwarte kępy jej długich liści w kilku odcieniach zieleni bardzo dobrze odnajdują się zarówno w ciemnych, jak i w jasnych pomieszczeniach. Warto jednak zadbać o regularne zraszanie jej liści, które ułatwia oczyszczenie liści z osiadającego na nich kurzu. Niektóre odmiany wytwarzają długie pędy, na końcu których rosną małe sadzonki. Wystarczy odciąć je gdy podrosną i posadzić w osobnej doniczce zyskując nową roślinę, lub dosadzić i zagęścić roślinę mateczną.

Patyczaki

Rośliny doniczkowe proste w pielęgnacji – 10 roślin dla początkujących

Ostatni kandydat upiększający wnętrza naszych domów to patyczak, będący sukulentem z rodziny kaktusowatych. Te niezwykłe kwiaty domowe wyróżniają się szybkim wzrostem, a także dużą odpornością na suszę, oraz niedobór światła.  Patyczaki zachwycają swoich właścicieli niepowtarzalnym wyglądem. Na wyjątkowe uznanie zasługuje rhipsalis cassutha o nagich, wałeczkowatych, zwisających pędach, które tworzą śliczne, soczyste zielone kaskady. Roślina wymaga regularnego podlewania raz w tygodniu małą ilością wody. Warto zadbać o to, żeby jej podłoże nie przesuszało się za bardzo.

Uprawa roślin w domu — najważniejsze zasady dla amatorów

Przedstawione gatunki roślin to niewymagające i łatwe w uprawie propozycje. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, by móc cieszyć się ich pięknym i zdrowym wzrostem. Każdy z nich wymaga małej ilości wody, różni je jednak preferowane stanowisko. Patyczaki, zamiokulkasy i sanseviere dobrze radzą sobie z niedoborem światła słonecznego. Najlepiej dobrać im jasne miejsce, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione. Z kolei aloesy i większość gatunków grubosza uwielbia stanowiska słoneczne — duża ilość światła zapewnia piękne wybarwienie ich liści. Każdy z przedstawionych rodzajów roślin wymaga rzadkiego i oszczędnego podlewania. Nadmiar wody będzie dla nich gorszy niż przesuszenie. Wybór wymienionych w zestawieniu roślin gwarantuje piękne, zielone wnętrza naszych domów i mieszkań przez kolejne lata.