Różnica wieku w związku – na co należy się przygotować?

Dojrzali mężczyźni potrafią oczarować niejedną kobietę, jednak relacja ze starszym od siebie partnerem czasami bywa trudna.

Różnica wieku w związku – na co należy się przygotować. Foto Kelly Sikkema /unsplash

Wśród młodych kobiet fascynacja dojrzałymi mężczyznami nie jest już niczym zaskakującym – głównie na czerwonym dywanie możemy zaobserwować pary, w których różnica wieku jest wyraźnie widoczna, jednak coraz częściej spotykamy tego typu związki na ulicy. Niezależnie od tego, co przyczyniło się do powstania takiej relacji, partnerzy, którzy w nią wchodzą, muszą być przygotowani na szereg dodatkowych wyzwań.

Co ludzie powiedzą?

Pierwszą przeszkodą jaką napotkasz po wejściu w związek ze znacznie starszym od siebie mężczyzną, będą komentarze otoczenia. Plotki są zjawiskiem, które istnieje od zawsze, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że ludzie nie związani z Tobą w sposób bezpośredni, próbują oceniać Twoje życiowe wybory. Ciekawskie i zaskoczone spojrzenia, niewybredne komentarze, bezpodstawne oskarżenia… na to po prostu trzeba być przygotowanym.
Warto pamiętać, że związki z dużą różnicą wieku są wyzwaniem także dla rodziny obojga partnerów – w końcu nie tak wyobrażali sobie wybranka swojej ukochanej córeczki. Twoi najbliżsi mogą więc potrzebować trochę czasu, aby oswoić się z sytuacją i w pełni zaakceptować Twoją decyzję.

Różnica oczekiwań

Im większa różnica wieku między partnerami, tym większa rozbieżność w kwestii życiowych oczekiwań. Można się z tym zgadzać lub nie, ale faktem jest, że na innym etapie życia jest 23-letnia dziewczyna, która wciąż jest w trakcie studiów, a na innym 37-letni mężczyzna, który ma już ustabilizowaną sytuację życiową, tj. ma stałą pracę, mieszkanie, a fazę młodzieńczych szaleństw i spontaniczności już dawno zostawił za sobą. Styl życia, jaki prowadzą partnerzy, w dużej mierze rzutuje na ich oczekiwania względem związku.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego na temat małżeństw i dzietności w Polsce wynika, że grupa wiekowa, w której najczęściej zawierane są małżeństwa uległa istotnemu przesunięciu. Oznacza to, że Polacy coraz później decydują się na ślub. Możemy więc założyć, że dojrzały mężczyzna, mający za sobą doświadczenie wielu związków, jako pierwszy zacznie myśleć o sformalizowaniu relacji. Jako że decyzja o ślubie nie zapada z dnia na dzień, może się okazać, że młoda partnerka nie dojrzała jeszcze do etapu, w którym chce wiązać się prawnie na całe życie.

A co z dzieckiem?

W miarę rozwijania się relacji przychodzi moment, w którym trzeba podjąć poważne życiowe decyzje, wśród których znajduje się m.in. decyzja o ciąży. Podczas dyskusji na ten temat może się okazać, że podstawowe pytanie nie brzmi „Kiedy?”, ale „Czy w ogóle się na nie zdecydujemy?”.
Niestety odpowiedź niekoniecznie musi być satysfakcjonująca dla obojga partnerów, ponieważ biologia jest nieubłagana i wraz z wiekiem zmniejsza się płodność, a dodatkowo dochodzi do niej kwestia indywidualnych oczekiwań. Z jednej strony może pojawić się presja, aby jak najszybciej podjąć starania o potomka, natomiast z drugiej dojrzali mężczyźni niejednokrotnie mają już „odchowane” dzieci i niekoniecznie chcą na nowo „pakować się w pieluchy”. Zdarza się, że uważają, iż mają za mało siły, by nadążyć za dzieckiem, co w połączeniu z przyzwyczajeniem do obecnego życia i jego wygód sprawia, że nie chcą przewracać wszystkiego do góry nogami. Jeśli więc jesteś przekonana, że chcesz w przyszłości założyć rodzinę, warto przeprowadzić rozmowę na ten temat już we wcześniej fazie związku – w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek i poważnych dylematów w przyszłości.

Wspólni znajomi

Inne środowisko, inne tematy, zainteresowania… Różnica wieku często objawia się również w kwestii wiedzy – kilka lub kilkanaście lat więcej życiowych doświadczeń znacząco poszerza horyzonty. Wchodząc w środowisko dojrzałego partnera, niekoniecznie musimy spotkać się z ciepłym przyjęciem. Początkowo może być trudno zyskać sympatię, zwłaszcza jeśli mężczyzna jest wykształcony i obraca się w środowisku pracowników wyższych szczebli. Dopóki Cię nie poznają, mogą zachowywać się w stosunku do Ciebie nieufnie oraz sceptycznie lub nawet lekceważąco traktować niektóre Twoje wypowiedzi. Nie jest to żadna reguła, w końcu w dużej mierze zależy to od charakteru poszczególnych jednostek, jednak jest to obawa, która towarzyszy wielu kobietom, będącym w związku ze starszym od siebie partnerem. Sposób na to jest jeden: nie poddawać się i nie załamywać, ponieważ najważniejsza jest Wasza miłość, a znajomi Twojego partnera prędzej czy później będą musieli Cię zaakceptować.

Kiedy to kobieta jest starsza…

Wszyscy pamiętamy moment, w którym media obiegła informacja, że prezydent Francji Emmanuel Macron jest w związku małżeńskim z 24 lata starszą od siebie kobietą. Portale internetowe przedstawiały to wówczas jako coś szokującego, ponieważ taka konfiguracja wieku partnerów nie jest zbyt często obserwowana w naszej kulturze. Związki, w których mężczyzna jest kilka lub kilkanaście lat starszy od swojej wybranki, przestały już zaskakiwać i wydają się już być na tyle „popularne”, że istnieje na nie społeczne przyzwolenie. Jeśli jednak to kobieta jest starsza od swojego partnera, to nagle okazuje się, że różnica wieku jest o wiele bardziej zaskakująca i dotkliwa oraz wydaje się być czymś nie do pomyślenia. Konserwatywne tradycje oraz stereotypy traktujące mężczyzn jako wzrokowców niejednokrotnie służą podważaniu szczerości uczuć młodszego partnera i stają się powodem do stygmatyzowania tego typu relacji oraz traktowania jej jako swego rodzaju tabu.

Anita Bożek