Dlaczego kobiety szybciej uzależniają się od hazardu?

Cechy płci pięknej w podejściu do gier hazardowych – co wpływa na uzależnienie kobiet od hazardu?

Ruletka, sloty, poker – co sprawia, że kobiety uzależniają się od gier?
Dlaczego kobiety szybciej uzależniają się od hazardu?

Współcześnie kobiety uprawiające hazard nie wzbudzają społecznego szoku. Co ciekawe, podobnie jest z uzależnieniami. Analiza literatury przedmiotu pokazuje, że nie zawsze tak było. Do lat 90. XX wieku większość specjalistycznych opracowań na temat skłonności do nadużywania alkoholu czy gier, koncentrowała się na mężczyznach. Najnowsze badania pokazują jednak wzrost słupków dotyczących uzależnienia kobiet. Co więcej – specjaliści alarmują, że przedstawicielki płci pięknej uzależniają się szybciej. Co o tym decyduje?

Niepokojące dane

Wyniki badań przeprowadzonych w 21 krajach pokazują jednoznacznie, że kobiety są zdecydowanie bardziej skłonne do uzależnień niż mężczyźni. Największy odsetek jednak stanowią dane dotyczące hazardu. Przewaga pań w tej “dyscyplinie” okazuje się druzgocąca. Tymczasem poczytne portale prześcigają się w wynoszeniu płci pięknej w jej zdolnościach analitycznych czy strategicznych w starciu z takimi miejscami, jak Totalbet czy mostbet-pl.pl, które są po prostu platformami do gier hazardowych online. Powszechnie uważa się, że kobiety są bardziej odpowiedzialne i ostrożne, stąd wolne od stereotypów wyniki badań dla wielu mogą być zaskakujące. I choć wiele zależy przede wszystkim od osobowości, doświadczenia i siły charakteru gracza, należy jasno podkreślić fakt, że kobietom nie tylko znacznie łatwiej popaść w uzależnienie niż mężczyznom, ale również trudniej im z niego wyjść.

Kobiece predyspozycje do nałogów

Wysokie wymagania otoczenia i często niesprawiedliwe traktowanie w dzieciństwie sprawia, że wiele kobiet nosi w sobie traumy. Społeczna presja i oczekiwania nałożone na współczesne kobiety sprawiają, że sięgają one po różnego rodzaju substancje czy rozrywki po to, by sobie ulżyć, pozbyć się negatywnych myśli czy emocji. W punkcie wyjścia już zatem podejście kobiet różni się od podejścia mężczyzn, którzy sięgają po używki i hazard najpierw – w celach rozrywkowych. Nie idzie jednak za tym najczęściej chęć ukojenia emocji i pozbycia się stresu, tylko zabawy.  Warto podkreślić również, że skłonności do uzależnienia mają głównie kobiety o niskiej samoocenie, niedojrzałe emocjonalne i podatne na frustracje.

Alkoholizm w rodzinie (np. rodziców) ma rzadszy wpływ na tendencje do uzależnień w przypadku kobiet niż mężczyzn. Ojciec alkoholik to często znacząca predyspozycja u panów. Ciekawe jest również to, że w nałogi częściej wpadają kobiety wykształcone, ambitne i aktywne zawodowo, co stanowi przeciwieństwo mężczyzn, wśród których największy odsetek uzależnień dotyka tych z niską pozycją społeczną i kiepskim wykształceniem.

Biologia i motywacje

Badania pokazują, że kobiety uzależniają się szybciej (nawet kilkukrotnie) i silniej odczuwają tego skutki. Trudniej im także pozbyć się nałogu i mają krótsze okresy remisji. Niezbyt dobrze wygląda też u nich motywacja – sięgają po hazard, żeby mieć chwilę wytchnienia, zaspokoić syndrom ucieczki. Czasem to też sposób na nudę czy samotność. W porównaniu z mężczyznami znów kobiety okazują się tutaj słabsze. Dla większości panów najważniejszą motywacją do hazardu jest wygrana, podkreślenie statusu, zyskanie akceptacji w grupie. U kobiet najważniejszy czynnik to potrzeba wyregulowania emocji. Panie najczęściej uzależniają się od papierosów, alkoholu i pracy. Na czwartym miejscu znajduje się hazard i co ciekawe – tuż za nim plasuje się “uzależnienie od mężczyzn”.

Kolejne pułapki to zakupy i seks. Warto również dodać, że z reguły kobiety są bardziej krytyczne w stosunku do siebie i swojego uzależnienia niż mężczyźni. Dręczą je poczucie winy i wyrzuty sumienia. Stąd pewnie akurat one szybciej i chętniej niż panowie zaczynają szukać pomocy. Badania wykazują także, że kobiety grają przede wszystkim w gry losowe, jak np. sloty czy gry oparte na mechanizmie losującym. A te – zgodnie z innymi danymi – uzależniają bardziej niż gry wydłużone w czasie, wymagające zaangażowania i podejścia strategicznego.

Ukrywanie i bagatelizowanie

Zanim dojdzie jednak do uświadomienia sobie problemu, kobiety często bagatelizują fakt uzależnienia. Zdarza się również, że go nie dostrzegają, nie definiują w kategoriach problemu. Poza tym, panie częściej niż mężczyźni są skłonne do tego, by ukrywać problemy z hazardem.

Uzależnienie od hazardu wpływa negatywnie nie tylko na osoby bezpośrednio uzależnione, ale na cały system rodzinny i otoczenie. Obecnie istnieje coraz więcej ośrodków i terapii skoncentrowanych na leczeniu uzależnień. Pomagają one czasem odzyskać kontrolę nad własnym życiem, zanim wpadniemy, może warto pomyśleć o konsekwencjach i zagrożeniach, jakie stoją za każdym kontaktem z hazardem.