Rusza 31. Warszawski Festiwal Filmowy

Dzisiaj rozpoczął się Warszawski Festiwal Filmowy, zaliczany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych do piętnastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Podczas wydarzenia prezentowane będą najciekawsze produkcje z 57 krajów świata.

demon wff
Rusza 31. Warszawski Festiwal Filmowy

Festiwal to gratka dla miłośników kina. Podczas tego niezwykłego wydarzenia, widzowie będą mieli okazje obejrzeć produkcje, które nie miały w naszym kraju oficjalnej premiery (z wyjątkiem retrospektyw i filmów polskich z programu Festiwalu w Gdyni). Wielu widzów z niecierpliwością czeka pokaz filmu Marcina Wrony „Demon”, który bierze udział w Konkursie Międzynarodowym WFF.

W tym roku już po raz 31. zaprezentowane zostaną starannie wyselekcjonowane filmy z całego świata. Bogaty program pozwoli przybliżyć widzom filmy z innych kręgów kulturowych sprzyjając wzajemnemu zrozumieniu między ludźmi żyjącymi w różnych częściach świata. To ogromna wartość kina, szczególnie w dzisiejszych czasach. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W programie 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 111 filmów pełnometrażowych, w tym 90 fabuł, 18 dokumentów i 3 animacje oraz 66 filmów krótkometrażowych, 23 filmy biorą udział w konkursie, którego trzej zwycięzcy będą mogli się ubiegać o Oscara.

Filmy festiwalowe można zobaczyć w dwóch kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy: w Multikinie w Złotych Tarasach oraz Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Program festiwalowy to blisko 200 filmów. To także czas międzynarodowych premier i szansa na spotkania z wybitnymi twórcami.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych:

  • Konkurs Międzynarodowy, główny konkurs festiwalu dla filmów fabularnych z całego świata,
  • Konkurs 1-2, dla debiutantów,
  • Konkurs “Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, niekonwencjonalnych, nowatorskich,
  • Konkurs Dokumentalny, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych,
  • Konkurs Krótkometrażowy, dla filmów krótkometrażowych z całego świata.

Niekonkursowa część programu WFF to sekcje:

  • Pokazy specjalne – najnowsze dzieła uznanych reżyserów,
  • Odkrycia – skarby, wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali,
  • Polska klasyka – projekcje filmów należących do klasyki polskiego kina,
  • Rodzinny Weekend Filmowy – propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców,
  • Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – krótkie filmy polskich reżyserów z ostatniego sezonu.

Przypomnijmy, że rok temu główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym otrzymał film THE COFFIN IN THE MOUNTAIN / BINGUAN, w reżyserii Xin Yukun (Chiny).

Festiwal objęty został honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Źródło: um.warszawa