Smog zbiera śmiertelne żniwo!

Smog to zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, które powstają na skutek zmieszania się mgły, spalin, pyłów oraz gazów. Brzmi niegroźnie? Europejska agencja środowiska podaje, że na skutek tego zjawiska, corocznie umiera 48 tysięcy Polaków.

Smog zbiera śmiertelne żniwo!

W Polsce zanieczyszczenie powietrza niemal trzykrotnie przekracza światowe normy WHO i wynosi 27 mikrogramów na metr sześcienny. Kampanie społeczne sprawiają, że zwiększa się poziom świadomości na ten temat. Tylko, po co wydawać znaczną sumę na maskę antysmogową, jeśli i tak zdejmiemy zabezpieczenie w domu?

Oczyść wnętrze

Pierwszym krokiem do bezpiecznego i zdrowego mieszkania, jest ogrzewanie go ekologicznymi źródłami energii. Pozbądźmy się z domów wszelkich pieców kotłowych czy innych źródeł szkodliwej mgły, a jeśli mieszkamy w bloku: zawalczmy o to ze spółdzielnią.

W oknach niech znajdą się membrany, dzięki którym powietrze we wnętrzu lokum zostanie przefiltrowane. Dodatkowo, można zakupić urządzenie antysmogowe do wnętrza oraz uszczelnić drzwi i okna. W ten sposób zanieczyszczenia nie dostaną się z zewnątrz.

Naturalnym filtrem są rośliny takie jak bluszcz pospolity, dracena i skrzydłokwiat. Wizja przyszłości, w której ludzie na ulicy chodzą w maskach, a domy są zabezpieczone toną aparatury: przeraża. Jak jej zapobiec?

Zmień nawyki

Lepszą jakość powietrza uzyskamy poprzez segregację i poddawanie recyklingowi śmieci, jeżdżenie częściej komunikacją miejską oraz stopniową zmianę pojazdów spalinowych na te o napędzie elektrycznym.

Ograniczmy też zużycie pojemników jednorazowych, aby nie produkować śmieci, gdyż spalanie nielegalnych odpadów jest jednym ze źródeł smogu.

Mieszkańcy domów i właściciele bloków, w okresie zimowym, powinni zwrócić uwagę na jakość materiału opałowego, a w szczególności: węgla. Podczas mroźnych miesięcy powietrze zanieczyszczają pyły, węglowodory aromatyczne oraz tlenki siarki.

Produkcja, transport i energia: co zlikwiduje smog?

Wymienione powyżej sektory sprawiają, że powietrze z roku na rok staje się coraz gorsze. Odpowiedzią na ten problem, jest zastosowanie ekologicznych rozwiązań w przemyśle, samochodach oraz naturalne metody pozyskiwania energii w postaci solarów, elektrowni atomowej czy wiatraków.

Szanse na powstanie smogu zmniejsza zastosowanie odpowiedniej zabudowy. Miasta przyszłości powinny unikać wysokich budynków, aby umożliwić przepływ wiatru. Szkodliwa mgła zostanie wtedy rozwiana.

Ciekawym rozwiązaniem problemu, choć trudnym do zrealizowania na polskie warunki są zielone dachy. Posadzone tam rośliny produkują tlen, oczyszczają powietrze oraz pełnią funkcję estetyczną. Mogą także dostarczać niewielkie ilości żywności.

A co na to władza?

Rząd podjął w zeszłym roku kroki, dzięki którym obywatele mają mieć stały dostęp do informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Zaistniały także programy, które oferują Polakom dofinansowanie m.in. w kwestii solarów, likwidacje ubóstwa elektrycznego czy program termodernizacji domów.

Za państwowe pieniądze ocieplone zostaną domy i bloki, aby zmniejszyć zużycie węgla w zimie. Dzięki temu nawet najbiedniejsi będą mogli korzystać z ekologicznych paliw i ograniczyć produkcję smogu.

Dominika Rusnarczyk