Sprawca szokuje i otwiera oczy

Miło nam poinformować, że dzisiaj – 12 kwietnia 2011 katalog płytowy Luna Music wzbogacił się o kolejną pozycję: album Bartosza Porczyka „Sprawca”.

SPRAWCA według Bartosza Porczyka ma zawsze wiele twarzy. Ciągle się przeobraża. Jest kucharzem, bogiem, stylistą, botoksem, agitatorem. Sprawcą jest każdy człowiek, dlatego najnowsza płyta Porczyka jest o tym, co wszystkich dotyczy i wszystkich interesuje. Jest o rzeczach, które zarazem bawią i przerażają. O rzeczywistości również, którą artysta pieszczotliwie nazywa Rzezipospolitą. Jego pierwsze autorskie dziecko zaskakuje formą i słowem. Szokuje i otwiera oczy.

Płyta ma na celu zwrócenie i zatrzymanie uwagi odbiorcy na kwestii popkulturowości i chorób polskiego show biznesu. Stanowi smutną (auto)refleksję artysty naszych czasów, uwikłanego w sztukę i tęskniącego do prawdziwego człowieczeństwa.

Wrażenie chaosu panującego w tym świecie wydobyto dzięki różnorodności w kreowaniu oprawy muzycznej. Zarówno bowiem stylistyka tekstów, jak i muzyki dąży do żartobliwego ośmieszenia masowych gustów i jednocześnie zaspakaja je. Autor nie pozostaje bezkrytyczny również wobec siebie. Istota człowieczeństwa i jego wartości często odsłaniana jest przez jego nieudolność.