Jak znaleźć dobre biuro podróży.

Każdy z nas liczy na to, że wykupiona wycieczka będzie taka jak ją przedstawiono w katalogu i w zawartej umowie. Biura dokładnie wiedzą czego oczekują klienci, kuszą więc kolorowymi zdjęciami i różnego rodzaju atrakcjami, które czekają na nas w danym miejscu.

Pamiętajmy jednak, że to o czym zapewnia nas biuro może okazać się zupełnie czymś innym w rzeczywistości, wymarzona wycieczka zamiast radości i pięknych wspomnień przyniesie niepotrzebny stres i rozczarowanie. W Polsce funkcjonuje około 2 tys. biur podróży, jak zatem wybrać spośród nich takie, któremu możemy zaufać? Sprawdzonego środka niestety nie ma, możemy jednak podjąć pewne kroki ostrożności, które w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko natrafienia na nieuczciwe biuro podróży.

Pierwszym krokiem, które powinnaś podjąć jest sprawdzenie czy upatrzone przez Ciebie biuro posiadana zezwolenie na prowadzenie działalności. Zezwolenie wydawane jest przez wojewodę tylko takim podmiotom, które dają rękojmię zabezpieczenia praw klientów. Jeżeli zatem dany podmiot nie będzie w stanie sprostać stawianym wymogom, wojewoda wyda decyzję odmowną, co jest równoznaczne z utratą możliwości działania na rynku jako biuro podróży. Warto zajrzeć również do Centralnego Rejestru Zezwoleń Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, do którego wpisywane jest każde wiarygodne biuro podróży. Wszystkie niezbędne dane uzyskasz we właściwym dla danego biura oddziale turystyki urzędu wojewódzkiego oraz w Centralnym Rejestrze Zezwoleń Turystycznych Ministerstwa Gospodarki i Pracy w Warszawie. Każde ceniące się biuro zrzeszone jest także w Polskiej Izbie Turystyki, jeżeli zatem wybrany przez Ciebie podmiot znajduje się na liście, możesz być pewna że poziom oferowanych przez nich usług jest znacznie wyższy od biura, które takiego wpisu nie ma. Wiarygodne biuro posiada ponadto gwarancję bankową oraz ważne ubezpieczenie, dzięki któremu firma zapewni Ci powrót do kraju w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów.