Spray do czyszczenia uszu – czy jest ci potrzebny?

Prawidłowa higiena uszu wymaga stosowania odpowiednich środków. Delikatny narząd słuchowy bardzo łatwo uszkodzić, a to może prowadzić do poważnych problemów. Najlepszym sposobem na czyszczenie i ochronę uszu są preparaty w sprayu. Dlaczego warto z nich korzystać?

Spray do czyszczenia uszu – czy jest ci potrzebny?

Najlepszym sposobem na czyszczenie i ochronę uszu są preparaty w sprayu. Dlaczego warto z nich korzystać?

Prawidłowa higiena uszu, czyli jaka?

Dlaczego higiena uszu jest tak bardzo istotna? Z jednej strony zaniedbania w tej sferze mogą prowadzić do zatkania uszu. Z drugiej nieprawidłowe czyszczenie przewodu słuchowego może poskutkować jego uszkodzeniem. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wiąże się to z przykrymi konsekwencjami. Warto więc skorzystać ze sprayu do czyszczenia uszu, który ułatwi codzienną higienę.

Jak prawidłowo dbać o higienę uszu? Przede wszystkim należy pamiętać, że przewód słuchowy jest bardzo delikatny, a nawet niewielkie uszkodzenie może prowadzić do powstania obrzęku lub infekcji. Woskowina to naturalna substancja wytwarzana przez nasze uszy. Jej występowanie nie powinno być traktowane jako niepokojący objaw. Zadaniem woskowiny jest nawilżenie przewodu słuchowego oraz ochrona przed bakteriami, drobnoustrojami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Usuwanie zbyt dużej ilości wydzieliny poskutkuje jej nadmierną produkcją. To z kolei może prowadzić do zaschnięcia wosku i utworzenia czopu.

Czego unikać w higienie uszu?

Podczas codziennej higieny uszu powinniśmy pamiętać, by unikać korzystania z patyczków kosmetycznych. Ich użycie nie jest groźne w przypadku czyszczenia małżowiny usznej, jednak nie należy wkładać końcówek patyczków w głąb przewodu słuchowego. Próba wyczyszczenia ucha w ten sposób może poskutkować wepchnięciem zalegającej woskowiny. Może się to skończyć zarówno zatkaniem narządu słuchu, jak i uszkodzeniem błony bębenkowej.

Przyczyną infekcji ucha mogą być również np. częste wizyty na basenie. Dolegliwość zwana „uchem pływaka” powstaje w skutek zbyt długiego przebywania w wodzie. Woskowina zostaje wypłukana z ucha, a co za tym idzie, staje się ono bardziej narażone na uszkodzenia. W efekcie może się to skończyć bolesnym obrzękiem, infekcją lub uszkodzeniem przewodu słuchowego.

Spray do czyszczenia uszu – kiedy warto po niego sięgnąć?

Wygodną i bezpieczną alternatywą jest spray do czyszczenia uszu np. Fonix. Tego typu preparaty są stworzone na podstawie naturalnych składników takich jak olej mineralny oraz olejek miętowy. Spray może być stosowany w regularnej higienie, ale sprawdza się również w przypadku zatkanych uszu. Jego działanie polega na rozpuszczeniu zalegającej woskowiny i oczyszczeniu przewodu słuchowego.

Jak działać w przypadku, gdy nasze uszy są podrażnione? W takiej sytuacji warto zastosować spray na ból uszu. Jest on wskazany zwłaszcza w przypadku choroby uszu lub podrażnienia przewodu słuchowego. Preparat na bazie oleju z oliwki europejskiej i wyciągu z koralowca łagodzi ból oraz hamuje rozwój infekcji. Należy jednak pamiętać, by nie stosować go w przypadku perforacji błony bębenkowej.