Problem, którym jest sucha i wrażliwa skóra, może dotknąć każdego. Nie są na niego odporne niemowlęta i dzieci, nie uniknie go młodzież, nie oszczędzi on też osób dorosłych czy w wieku dojrzałym. U borykających się z nim osób pojawiają się zaczerwienienia, szorstkość, świąd czy uczucie ściągania na ciele czy twarzy. Jakie są najczęstsze przyczyny suchości skóry i jak prawidłowo o nią zadbać? Na te pytania odpowiedziała nam Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek, producenta emolientów aptecznych oraz leków dermatologicznych.
Sucha i wrażliwa skóra
Bardzo delikatna cera łatwo ulega podrażnieniom, jest często nadwrażliwa na działanie kosmetyków lub nawet samej wody, potrafi się łuszczyć, pękać czy swędzieć. Suchość może być alergiczną reakcją na kwitnące rośliny, używane do wiosennych porządków detergenty, składnik stosowanych kosmetyków czy nadmierną ekspozycję na słońce. Powodują ją także poważne choroby, odwodnienie czy nieprawidłowa pielęgnacja. Ich skutkiem jest ograniczona bariera ochronna. Przez to cera ma obniżoną zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku oraz cierpi na niedobór lipidów w warstwie rogowej.
Wiosenne alergie skórne
Wiosna to czas wzmożonych alergii zarówno wziewnych, jak i skórnych. Ich przyczyną są kwitnące i pylące rośliny. Wysypki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną. Sucha i wrażliwa skóra może być także objawem poważnych chorób. Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje się mocnym przesuszeniem naskórka oraz nieprzyjemnym świądem, którego objawy nasilają się w wyniku kontaktu z alergenami, detergentami, nieodpowiednia dietą czy wzmożonym stresem. Z kolei łuszczyca często zaczyna się od czerwonych płatów wysuszonej, łuszczącej się skóry na łokciach i kolanach. Sucha skóra może być także objawem chorób tarczycy czy cukrzycy. Dlatego warto regularnie się badać. Odpowiednia terapia przypadłości często jest w stanie złagodzić ich skórne przejawy.
Kosmetyki i detergenty
Przyczyną reakcji skórnych objawiających się w postaci przesuszonej skóry oraz uczuleń mogą być również składniki dodawane do kosmetyków i chemii gospodarczej. Są to przede wszystkim formaldehyd, niektóre konserwanty, oleje silikonowe, SLS oraz SLES, PEG, PPG czy syntetyczne barwniki. Reakcje alergiczne bardzo łatwo mogą więc wywołać kosmetyki do makijażu, perfumy, mydła, szampony czy farby do włosów oraz preparaty używane do codziennego sprzątania. Żeby uniknąć narażenia się na nieprzyjemne skutki, należy wprowadzać kosmetyki po jednym na raz. Jeśli reakcja wystąpi, wtedy będziemy wiedzieć, jakiego produktu należy się pozbyć. Osoby świadome, na który konkretnie składnik reagują negatywnie, powinny czytać składy przed dokonaniem zakupu.
Zobacz także: SLS – czy rzeczywiście należy go unikać?
Nawadnianie i dieta
Na poziom nawilżenia skóry ogromny wpływ ma codzienna dieta oraz poziom nawadniania organizmu. Sygnały informujące o odwodnieniu to wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała, spierzchnięte usta oraz ciemne worki pod oczami. Ważny jest więc wygląd codziennego menu, które powinno być bogate w warzywa i owoce oraz min. 1,5 litra wody na dobę. Kawomaniaków musimy niestety zmartwić – kawa i czarna herbata nie nawadniają organizmu.
Prawidłowa pielęgnacja
Do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej najlepiej stosować hipoalergiczne preparaty łagodzące podrażnienia, natłuszczające skórę i tworzące okluzyjny film tłuszczowy. Dzięki niemu woda zostanie zatrzymana w naskórku. Szukajmy delikatnych emolientów, pozbawionych substancji silnie uczulających. Gdy suchość spowodowana jest chorobą, stosujmy preparaty apteczne wspomagające leczenie, np. na bazie oleju lnianego, które głęboko natłuszczą i dodatkowo odżywią skórę. Jeśli doświadczamy nasilających się objawów suchości bądź są one długotrwałe, najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa.