Świąteczny Stół Pajacyka – Zjedz dobrze w dobrej sprawie

Polska Akcja Humanitarna zaprasza do udziału w czternastej edycji Świątecznego Stołu Pajacyka, jednodniowej akcji charytatywnej, w ramach której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10 procent dziennego obrotu na rzecz programu dożywiania dzieci w Polsce i na świecie Pajacyk. W tym roku akcja odbędzie się 5 grudnia i weźmie w niej udział ponad pół tysiąca lokali w całej Polsce, a także dwie w Luksemburgu.

swiateczny stol pajacyka

W sobotę 5 grudnia fraza „dobrze zjeść” nabierze dodatkowego znaczenia – w ramach akcji Świąteczny Stół Pajacyka, każdy będzie miał okazję zjeść smaczne danie lub ciastko, napić się ulubionej kawy lub herbaty i wesprzeć tym samym program dożywiania dzieci.

Wystarczy wybrać się do jednego z lokali, których właściciele postanowili wspomóc działania Polskiej Akcji Humanitarnej i przekazać w tym dniu na program Pajacyk 10 procent z każdego rachunku. Do wspólnego ucztowania przy Świątecznym Stole Pajacyka zachęca Grzegorz Łapanowski: Czasem niewielki gest może bardzo pomóc. Świąteczny Stół Pajacyka ma też bardzo ważny wymiar symboliczny, bo pokazuje, że potrafimy się jednoczyć, by pomagać potrzebującym.

W tym roku do akcji przyłączyła się rekordowa liczba kawiarni, barów, restauracji i pubów, a nawet jedno schronisko górskie. „Dobrze zjeść” – od sushi do hamburgera, od swojskich pierogów, po przysmaki kuchni indyjskiej – będzie można w aż 530 miejscach w Polsce, między innymi we wszystkich kawiarenkach sieci Wild Bean Cafe przy stacjach BP. Po raz pierwszy przy Świątecznym Stole Pajacyka będzie też można zasiąść zagranicą – w dwóch restauracjach w Luksemburgu. Pełna lista lokali jest dostępna na Facebooku oraz na internetowej mapce. W dniu akcji wszystkie lokale będą oznaczone specjalnym plakatem.

Program Pajacyk można wspomóc nie tylko 5 grudnia. W okresie przedświątecznym Polską Akcję Humanitarną w walce z niedożywieniem dzieci wspiera również pluszowy miś Auchan – okolicznościowa maskotka, którą będzie można kupić w sklepach sieci aż do samej Wigilii.

W ramach programu Pajacyk, Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku finansuje posiłki dla dzieci, które z różnych przyczyn nie są objęte wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Program realizowany jest za pośrednictwem szkół podstawowych i gimnazjów oraz świetlic środowiskowych, którym przekazywane są środki finansowe na dożywianie. Liczba dzieci, które dzięki Pajacykowi mogą się codziennie cieszyć
ciepłym posiłkiem, zależy od tego, ile środków uda się zgromadzić. Od 2011 roku Pajacyk działa również poza Polską, zapewniając dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma – w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne. Do tej pory Pajacyk, obok polskich stołówek, dotarł także do dzieci i ich rodzin w Somalii, Sudanie Południowym i Syrii.