Szczepionka na grypę – pytania i odpowiedzi

Szczepienie na grypę to w dzisiejszych czasach jedyna słuszna i bezpieczna droga chroniąca przed szkodliwymi następstwami tej choroby.

Szczepionka na grypę – pytania i odpowiedzi

Jednak w wielu kręgach szczepienia powodują wiele kontrowersji, dlatego warto zapoznać się z informacjami na ten temat.

Co to za szczepionka?

Najpopularniejsza szczepionka przeciw grypie zawiera inaktywowane – zabite – wirusy podawane domięśniowo. Szczepionka przeciw grypie może być podana również w formie aerozolu donosowego i zawierać żywe wirusy, które zostały atenuowane, czyli osłabione. Szczepionka przeciw grypie zwykle zawiera 3 lub 4 szczepy wirusa grypy aktualnego w danym sezonie epidemicznym.

Jak powstają szczepionki?

Każdego roku badacze i producenci na całym świecie opracowują szczepionkę zawierającą szczepy wirusa, które według nich najprawdopodobniej będą panowały w nadchodzącym sezonie grypowym. Szczepionki przeciw grypie zawierają zarówno typ A, jak i typ B wirusa. W przypadku szczepionki inaktywowanej wirusy są zabijane, oczyszczane i pakowane w fiolki lub strzykawki. Natomiast szczepionkę zawierającą żywy, atenuowany wirus grypy umieszcza się w specjalnym aerozolu do nosa.

Czym się różni szczepienie dzieci od dorosłych?

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat powinny otrzymać dwie dawki szczepionki przeciw grypie (pod warunkiem, że są szczepione pierwszy raz), w odstępie 4 tygodni od siebie. Z kolei dzieci, które osiągnęły 9. rok życia, młodzież i osoby starsze poddawane są szczepieniu przy użyciu jednej dawki szczepionki. Dodatkowo dzieci między 6. a 24. miesiącem życia mogą być szczepione jedynie szczepionką inaktywowaną w formie domięśniowej, natomiast od 2. do 18. roku życia szczepionką inaktywowaną lub żywą – atenuowaną, donosową.

Czy bezpieczne jest poddawanie szczepieniu kobiet w ciąży?

Szczepienie przeciw grypie jest zalecane kobietom w ciąży i stanowi ważną prewencję zdrowotną dla matki i dziecka. Dzieje się tak, ponieważ kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne komplikacje zdrowotne związane z grypą. Jedno z ostatnich badań wykazało, że ryzyko hospitalizacji z powodu grypy było cztery razy wyższe u zdrowych ciężarnych w czternastym tygodniu ciąży lub później niż u kobiet niebędących w ciąży.

Jak skuteczna jest szczepionka przeciw grypie?

Ochrona, którą zapewnia szczepionka, zależy od podobieństwa szczepów zawartych w preparacie do szczepów obecnych w środowisku oraz od wieku i stanu zdrowia osoby zaszczepionej. Zdecydowanie zdrowe, młodsze osoby (poniżej 65. roku życia) mają większą szansę na zabezpieczenie się przed grypą niż osoby starsze. Szacuje się, że szczepienie zapobiega grypie u około 50-70% zdrowych ludzi w wieku poniżej 65 lat. Chociaż szczepionka nie jest tak skuteczna w zapobieganiu grypie u osób starszych, to skutecznie zapobiega wystąpieniu u nich groźnych dla zdrowia powikłań.

Należy również pamiętać, że osoby, które w dniu szczepienia nie czują się zbyt dobrze – są osłabione, przeziębione, zgłaszają katar czy kaszel, powinny przełożyć szczepienie na inny termin. W tym czasie lepiej sięgnąć po leki na przeziębienie, takie jak np. Aspirin i poczekać na poprawę stanu zdrowia.