Szybkim marszem przez oferty fitness-klubów

Aktywność fizyczna usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu wszystkie komórki ciała są dotlenione i lepiej odżywione, a organizm łatwiej i szybciej pozbywa się toksyn, poprawie ulega przemiana materii.

Aktywność fizyczna usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu wszystkie komórki ciała są dotlenione i lepiej odżywione, a organizm łatwiej i szybciej pozbywa się toksyn, poprawie ulega przemiana materii. Tlen, którego znacznie więcej dociera do komórek, przyspiesza procesy spalania, w efekcie czego nie odkłada się tkanka tłuszczowa. Poza tym wysiłek fizyczny (ale oczywiście nie ten typu dźwiganie toreb z zakupami) wpływa na zwiększone wydzielanie tzw. hormonów szczęścia.
W efekcie czujemy się lepiej, mamy lepszy humor, rzadziej boli nas głowa, maleje apetyt na słodycze i nie tyjemy, a nawet chudniemy bez wielkich wyrzeczeń.
Zanim zdecydujesz się na określony typ zajęć, pamiętaj, że działają one podobnie: poprawiają kondycję fizyczną, sprawność ruchową, ale wcale nie wszystkie odchudzają. Rodzaj aktywności fizycznej, w czasie której duży wysiłek jest dawkowany nieregularnie, a ciśnienie i puls nie są utrzymywane na stałym poziomie, tylko skaczą, pobudza organizm do uruchomienia najłatwiej dostępnych zapasów energii w postaci cukrów, które są zmagazynowane w mięśniach, nie spala natomiast zgromadzonego tłuszczu. Należą do nich wszelkie ćwiczenia i sporty siłowe, jak intensywne zajęcia na siłowni, squash itp.
Jeśli chcesz, by twoja sylwetka wyszczuplała nie tylko optycznie, wybierz zajęcia, w czasie których tętno i ciśnienie utrzymuje się na wyrównanym poziomie i nie są one tak wielkim wysiłkiem dla organizmu. Są to wszystkie te ćwiczenia, w czasie których wykonuje się wiele powtórzeń w umiarkowanym tempie w określonym czasie. Organizm zużywa wtedy zapasy tłuszczu, a ty chudniesz.

Rodzaje zajęć w fitness-klubach można podzielić na 5 grup:

– Wzmacniające z elementami siłowymi
– Wytrzymałościowe, tzw. cardio
– Wytrzymałościowo-wzmacniające
– Przeróżne rodzaje tańca
– Relaksujące umysł i ciało

Ćwiczenia wzmacniające wzmacniają i wysmuklają mięśnie. Dostępne są wersje dla początkujących i dla zaawansowanych. Zajęcia prowadzone są przy muzyce, z wykorzystaniem różnorakich przyborów typu: ciężarki, hantle, gumy, stepy.
Należą do nich:

– ABF, ABS, ABT, BBC – cokolwiek kryje się pod tymi skrótami, to każda z grup tych ćwiczeń wzmacnia i ujędrnia ramiona, brzuch, pośladki, uda, z naciskiem na dolne partie ciała. W czasie zajęć należy zwracać uwagę na poprawność i technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz zachowanie właściwej pozycji.

– BODY SCULPT, BODY TONNING, BODY SHAPE – to treningi wzmacniające harmonijnie wszystkie partie ciała. Głównym celem tych zajęć jest poprawa wytrzymałości organizmu, zwiększenie siły, jędrności i elastyczności mięśni i redukcja tkanki mięśniowej. Ćwiczenia te nie wymagają dużej koordynacji ruchowej, więc nadają się dla osób początkujących.

Zajęcia wytrzymałościowe, zwane są też cardio, gdyż – oprócz kondycji fizycznej – są nastawione na poprawę pracy serca i całego układu krążenia. Określane są także mianem aerobowych, gdyż wspomagają spalanie kalorii. Zajęcia polecane są dla zaawansowanych, ze względu na często skomplikowaną choreografię i tempo.
Należą do nich:

– HILO – to intensywne zajęcia o skomplikowanym układzie choreograficznym, łączące taniec z podskokami. Wstępem do nich jest zazwyczaj HILO INTRO, na których uczysz się samych kroków.
– SPINNING – to forma treningu z wykorzystaniem roweru stacjonarnego, której celem jest dotlenienie organizmu poprzez naukę świadomego oddychania w czasie ćwiczenia oraz poprawa krążenia i wydolności serca.
– STEP – zajęcia choreograficzne z użyciem jednego lub dwóch stopni o regulowanej wysokości, idealne dla tych, którzy lubią rytmiczny ruch. Ćwiczenia te mają na celu redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie wytrzymałości organizmu. Pracują głównie mięśnie łydek, ud i pośladków.
– FAT BURNING (spalanie tłuszczu) – to coś dla osób lubiących tańczyć, bo są to zajęcia taneczne o mniej lub bardziej rozbudowanej choreografii. Atrakcyjność tych zajęć zależy w dużym stopniu od inwencji trenera. Ćwiczenia wykonywane w stałym tempie, dla uzyskania odpowiedniego poziomu tętna, by uzyskać optymalne spalanie tkanki tłuszczowej. Efektem jest podniesienie ogólnej kondycji fizycznej organizmu i polepszenie koordynacji ruchowej

Zajęcia wytrzymałościowo-wzmacniające poprawiają kondycję i sylwetkę. Składają się z ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych, z użyciem różnych przyborów, jak: hantle, gumy, stepy, sztangi. Wykonywane są zawsze przy muzyce.
Należą do nich:

– AQUA AEROBIC – to wersja aerobicu w wodzie, nieobciążający stawów. Ruch w wodzie korzystnie działa na mięśnie, układ kostny, układ oddechowy i krwionośny. Wysmukla ciało i relaksuje cały organizm. Ten rodzaj aktywności ruchowej polecany jest szczególnie jako forma usprawniania właściwie dla wszystkich: dla dzieci, kobiet w ciąży, dla osób starszych, otyłych, a nawet – za zgodą lekarza – dla rekonwalescentów po przebytych operacjach ortopedycznych i narządów wewnętrznych, a szczególnie dla osób mających problemy z kręgosłupem i stawami. Nie trzeba umieć pływać.
– BODY PUMP – zestaw ćwiczeń z użyciem specjalnej sztangi, wyrabiający poszczególne grupy mięśni. Trening charakteryzuje się zmiennym tempem, od relaksacyjnego, aż po wyczerpujący.
– CIRCUIT – zestaw ćwiczeń na poszczególne grupy mięśni, wykonywany w małych grupach, z których każda w danym momencie powtarza inne ćwiczenia. Dość męczący układ i tempo, dla mocno zaawansowanych.
– FITBALL – to właściwie forma aerobicu z wykorzystaniem ogromnej piłki, na której balansując angażuje się wiele grup mięśni. Zajęcia te doskonalą poczucie równowagi, poprawiają koordynację ruchową.
– INTERVAL – to zajęcia naprzemienne, przeplatanie ćwiczeń siłowych na przyrządach lub z przyborami z ćwiczeniami kardio w postaci aerobicu z tradycyjnymi krokami. Zaletą tych ćwiczeń jest równoczesny rozwój siły mięśni, podniesienie wytrzymałości ogólnej, wydolności serca i poprawa sylwetki. Przeznaczone są dla zaawansowanych.
– KICK BOXING – trening dla zaawansowanych, bazujący na elementach boksu i wschodnich sztuk walki.
– LOW AND TONE, HIGH AND TONE – low to spokojna wersja ćwiczeń, a high – trening intensywny. Zajęcia są podobne do bardziej popularnego TBC (opisanego poniżej).
– STEP AND SCULPT -to połączenie ćwiczeń na stepie z treningiem z obciążeniami. W praktyce dość prosty układ choreograficzny przeplatany ćwiczeniami wzmacniającymi. Najmocniej pracują tu mięśnie pośladków i ud. Dla zaawansowanych.
-TAI BO – ćwiczenia oparte na elementach wschodnich sztuk walki, głównie karate. Dla zaawansowanych i sprawnych.
– TBC (TOTAL BODY CONDITION) – zajęcia ogólnorozwojowe, łączące elementy aerobicu i treningu siłowego, z użyciem hantli, ciężarków obciążających ręce i nogi, ekspanderów, steperów. Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, ćwiczenia te podnoszą siłę mięśni i wytrzymałość organizmu.

Zajęcia taneczne poprawiają wydolność organizmu, koordynację ruchów, wzmagają spalanie kalorii. Przeznaczone dla osób z poczuciem rytmu i lubiących tańczyć. Często wymagane są odpowiednie stroje, podkreślające charakter danego tańca.
Należą do nich:

– FUNK – to układy taneczne do muzyki hip-hopowej.
– LATINO – dla osób o dużym wyczuciu rytmu, pełne ekspresji (często i erotyki) układy taneczne do muzyki latynoskiej.
– SALSA – dla osób o dobrej kondycji, giętkich i wyrobionych tanecznie, gdyż jest tu dużo wersji kroków tanecznych oraz charakterystyczne ruchy bioder i ramion.
– BELLY DANCE czyli TANIEC BRZUCHA – to tradycyjny taniec kobiet z kręgu kultury arabskiej. Ta forma tańca rozwija mięśnie kręgosłupa, rozluźnia stawy bioder, ramion, szyi i obręcz miednicy, wyrabia ładnie wcięcie w talii.

Zajęcia relaksujące umysł i ciało

Należą do nich:
– CALLANETICS – nazwa wywodzi się od imienia autorki Callan Pinkney, która opracowała zestaw kilkudziesięciu ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet, wykonywanych w wolnym tempie i wielokrotnie powtarzanych, obejmujących ćwiczenia rozgrzewające, ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, ćwiczenia wyszczuplające i kształtujące biodra, pośladki i uda. Od strony technicznej callanetics polega na rozciąganiu mięśni, by przez skurcze i rozkurcze spalać tkankę tłuszczową. W efekcie uzyskuje się wyszczuplenia i ujędrnienia ciała oraz polepszenie formy psychicznej i wydolności fizycznej organizmu.
– PILATES – to program treningowy dla całego ciała, obejmujący około 500 ćwiczeń anagażujących ciało i umysł. Ćwiczenia te wykonuje się powoli, ze świadomością każdego gestu. Technika ruchu poszczególnych ćwiczeń aktywizuje głównie mięśnie głębokie. Efekt – likwidacja napięć wywołanych stresem dnia codziennego, siedzącym trybem życia, zwiększenie energii życiowej, wydolności organizmu i gibkości ciała.
– STRETCHING – ćwiczenia rozciągające i rozluźniające poszczególne grupy mięśni, wykonywane w wolnym tempie, przy spokojnej muzyce. Poprawiają krążenie krwi, uczą prawidłowego oddychania, uelastyczniają i wysmuklają sylwetkę. Trening reguluje napięcie mięśni, likwiduje przykurcze i poprawia odżywienie mięśni. Doskonale odpręża, uspokaja i wycisza organizm.
-TAI CHI -to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów, pozytywnie wpływających na utrzymanie i poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Każdy powolny ruch zawiera rozciąganie i obrót, które działają jak wewnętrzny masaż. Efektów nie należy oczekiwać zbyt szybko, ale wytrwałe i regularne praktykowanie tai chi wpływa głęboko na całe ciało, redukuje napięcia mięśni, więzadeł i ścięgien, poprawia krążenie, wpływa na wzrost siły i elastyczności. Jest to skuteczna terapia w przypadku wielu problemów zdrowotnych, jak np.: wysokie ciśnienie, bóle głowy i karku, migreny, bóle stawowe, kłopoty z układem oddechowym, trawiennym i nerwowym.
– YOGA – jeden z najstarszych systemów filozofii indyjskiej, powstały ok. II w. p.n.e., obejmujący etykę, system kołowrotu wcieleń oraz teorię wyzwolenia przez dyscyplinę ciała, osiągniętą ascezą i ćwiczeniami pozwalającymi zapanować nad ciałem. Fitness zaczerpnął z niej elementy gimnastyki opartej na systemie ćwiczeń joginów hinduskich, prowadzące do uzyskania dużej sprawności fizycznej i równowagi psychicznej. Relaksuje, wycisza, zapewnia dobre samopoczucie, uczy koncentracji i medytacji.

Przegląd ten powstał po przejrzeniu ofert kilkudziesięciu fitness-klubów, tych wielkich i tych zupełnie malutkich. Wybrałam zajęcia powtarzające się najczęściej i te, w których sama chciałabym uczestniczyć.Iza Ryłko
Obcasy.pl