Trendy w urządzaniu kuchni. Dasz się skusić?

„Kuchnia to serce domu. Kiedy dom ma przytulną kuchnię, w której bez przerwy coś się dzieje, cała rodzina jest zdrowa i silna” - to cytat z książki Mofongo. Oddaje w przepiękny sposób, jak ważna jest kuchnia nie tylko dla autora, ale z pewnością dla każdego z nas.

trendy w kuchni

To przecież w niej siadamy przy wspólnym stole, tam rozmawiamy przy kawie, często przenosimy świętowanie z bliskimi. A jak będziemy urządzać nasze kuchnie w najbliższym czasie?

Dbałość o szczegóły

Objawia się ona na różne sposoby, a jednym z nich jest przywiązywanie wagi do armatury. W wielu kuchniach znajdziemy już nie tylko klasyczne baterie kuchenne z dwoma osobnymi kurkami, ale te z jednym uchwytem. Zmianie uległ również wygląd kranu, który może dziś przypominać element ozdobny nowoczesnej kuchni lub zamienić kącik kulinarny w pomieszczenie, jakie znamy jedynie z historii. W końcu dostrzegamy, że elementy funkcjonalne mogą być po prostu piękne, a nawet pozornie mało atrakcyjne szczegóły mają potencjał, by całkowicie zmienić wygląd kuchni.

Coraz większą uwagę zaczynamy przykładać również do dodatków kuchennych. Oryginalne
ściereczki z ciekawym motywem, a nawet uchwyty do szafek – wszystko to ma znaczenie podczas urządzania kuchni. Warto mieć na uwadze również oświetlenie, które jest szczególnie ważne w tym miejscu. Niezwykle modne są na przykład wiszące, surowe lampki, które często znajdują się tuż nad stołem, wprowadzając wyjątkowy klimat. Nadal sprawdza się oświetlenie LED, idealne do każdego typu wnętrzu. Oczywiście akurat taki typ oświetlenia nie sprawdzi się w każdej kuchni, jednak warto dostrzec możliwości w wybieraniu drobnych elementów, które potrafią zmienić całe pomieszczenie.

Detale w kuchni to również rozwiązania, które stosujemy na co dzień, ale w innym wydaniu. O co chodzi? Każdy z nas ma w domu słoiki. Te z kolei można wykorzystać do przechowywania makaronów i przypraw. Ciekawe są także skrzyneczki z herbatami o różnych smakach, wiszące pojemniki w kształcie doniczek na sztućce to tylko kilka przykładów. Często samodzielnie szukamy inspiracji w przedmiotach codziennego użytku, np. tworząc miejsce na gazety z wieszaków lub organizując przestrzeń na kable z pustych rolek po papierze toaletowym. Takie drobne elementy z pewnością odmienią kuchnię i dodadzą jej indywidualny charakter.

Kolor i materiał

Minęły już czasy, kiedy niemal każdy z nas miał taką samą kuchnię. Chociaż nadal mocny jest trend czystej, białej kuchni w stylu skandynawskim, coraz chętniej wprowadzamy do wnętrz mocny kolor, by ożywić pomieszczenie i nadać mu bardziej nowoczesny sznyt. Na takie rozwiązanie decydują się ci, którzy nie boją się eksperymentować. Wielu z nas przychodzi to jednak z dużym trudem. Mamy dobrą wiadomość. Miłośnicy stonowanych kolorów mogą być spokojni – kolory ziemi również są na topie.

Warto inwestować w barwy nawiązujące do motywu natury, które są uniwersalne i pasują niemal do każdego wnętrza. Ważny jest również fakt, że właśnie taka stylistyka doskonale wpisuje się w to, co jest rozchwytywane na rynku materiałów do kuchni. Surowe drewno, kamień, a także metale i szkło to właśnie nadchodzące trendy w urządzaniu kuchni. Oczywiście nie musimy wprowadzać wszystkich tych nowości na raz. W tworzeniu chodzi przede wszystkim o eklektyzm i indywidualizm.

Organizacja i inteligencja

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim taka, w której panuje porządek, a domownicy z łatwością poruszają się po niej. Pomagają w tym różne udogodnienia, takie jak szafki z koszami cargo, wkłady do szuflad oraz wykorzystanie miejsc ignorowanych do tej pory, np. ścian. Wiele rodzin decyduje się na urządzenie małej spiżarni w kuchni lub w bliskim jej sąsiedztwie, co zdecydowanie ułatwia organizację nie tylko przetworów, ale innych zapasów jedzenia.

Kuchenne meble, wpisujące się w trendy, są zatem nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Po co nam atrakcyjne wnętrze, jeśli codzienne czynności sprawiają nam problem? Inną, bardzo wyraźną tendencją jest fakt, że coraz rzadziej kupujemy gotowe zestawy mebli kuchennych.

Podchodzimy do naszych kuchni w sposób bardziej indywidualny, aby mieć pewność, że każde rozwiązanie jest dopasowane do trybu życia, nawyków i potrzeb. Dlatego właśnie decydujemy się np. na kuchnie modułowe.

Kuchnia wpisująca się najnowsze trendy docenia również rozwiązania wielofunkcyjne. Kuchenka mikrofalowa z funkcją grilla, zintegrowany termometr do mięsa z czujnikiem temperatury w piekarniku czy płyta indukcyjna z mechanizmem zabezpieczającym przed rozlaniem. To tylko przykłady zastosowania najciekawszych funkcji, które mogą pomóc skorzystać z potencjału nowoczesnej kuchni. We wrześniu 2016 na Targach IFA, czyli Międzynarodowej Wystawie Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD zaprezentowano nawet lodówkę, przez którą można publikować posty na Facebooku. Czy to nie jest znak czasu?

Meble dopasowane do każdej kuchni

Wspomnieliśmy o funkcjonalności wszystkich rozwiązań zastosowanych w naszym kąciku gotowania, więc nie może obyć się również bez punktu o kuchennych meblach. Pisaliśmy, że klienci coraz bardziej doceniają rozwiązania modułowe, które umożliwiają im zmiany w aranżacji wnętrza bez większego nakładu pracy. Niewątpliwym trendem, utrzymującym się od sezonów i zyskującym coraz większe grono fanów, jest personalizacja wnętrz. Dotyczy ona również kuchni.

Styl prowansalski, rustykalny, marokański lub jakikolwiek inny, który skradnie wasze serca, może być na wyciągnięcie ręki. Na rynku mamy tak szeroki wachlarz ofert, że meble kuchenne nawet w najbardziej szalonych wzorach i kolorach mogą zagościć w waszym domu. Personalizacja wnętrz oczywiście dotyczy nie tylko kuchni, ale tutaj jest ona szczególnie ważna ze względu na obecność wielu elementów i sprzętu, który często też musi się wpisywać w konkretną wizję, czego przykładem są piekarniki w stylu angielskim czy choćby kuchenki mikrofalowe retro.

Chociaż wydawałoby się, że wielu z nas pragnie gotowych rozwiązań, stawiając na gotowy zestaw mebli kuchennych, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że w kuchni ważne jest idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika. Warto więc wejść np. na stronę IKEA:

www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/ i wycenić swoją kuchnię marzeń, korzystając również z inspiracji oraz dopasowując poszczególne elementy do własnego projektu. Nie ma nic łatwiejszego, bo można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Podsumowując więc trendy w aranżacji kuchni, coraz ważniejsze dla użytkowników jest maksymalne połączenie designu i funkcjonalności. Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim taka, w której gotowanie i spotkania rodzinne są przyjemnością. Dbałość o najdrobniejsze elementy łączy się z umiłowaniem najnowszych zdobyczy techniki, co ma odzwierciedlenie w doborze dobrych jakościowo materiałów i wykończeń. I w końcu najważniejsze. Kuchnia odpowiadająca trendom to przede wszystkim miejsce, które sprawia, że wszyscy domownicy są szczęśliwi.

 

 

 

Artykuł sponsorowany