Istnieje kilka czynników, które mogą wywoływać wyższe temperatury na poddaszu. W większości przypadków jest to ciemny kolor dachówki, który skupia promienie słoneczne, co oczywiście skutkuje nagrzaniem materiału i zatrzymaniem ciepła. Z kolei w domach po termomodernizacji powodem może być wadliwe wykonana izolacja termiczna. Jeśli jednak w czasie upałów zaizolowane ściany są chłodne, należy wysnuć wniosek, że przyczyna problemu tkwi gdzie indziej.
Nie należy również lekceważyć słońca, jako wydajnego źródła ciepła. W Polsce natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok; w zależności od regionu mieści się w przedziale 900 – 1100 kWh/m2/rok. Promienie wpadające przez szyby okien dachowych nagrzewają podłogę, tym samym wytwarzając ciepło.
Na chłodnym poddaszu w cieniu rolet
Ilość światła, ale przede wszystkim promieniowania słonecznego dostającego się pod dach można skutecznie kontrolować poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów. Roleta zewnętrzna Roto została zbudowana z wytrzymałych, dwuściennych lameli. Specjalna konstrukcja pancerza pozwala na ścisłe zwijanie elementów, które chowają się w niewielkim zasobniku górnym.
Co istotne, panel nie wymaga dodatkowego miejsca – jest estetycznie zintegrowany z połacią dachu. Roletę zewnętrzną można obsługiwać ręcznie lub z pomocą zdalnie sterowanego napędu elektrycznego. Jeśli rolety instalowane są na dachu po zakończeniu prac wykończeniowych, można wybrać wariant zasilania poprzez moduł solarny umiejscowiony na obudowie rolety. Zaopatruje on w energię akumulator, dzięki czemu możliwa jest obsługa rolety.
Montaż całego zestawu jest szybki i prosty, ponieważ przebiega od wewnątrz. Rolety zapewniają niezawodną ochronę przed światłem, upałem, a także zimnem, gwarantując skuteczne zaciemnienie i pełną funkcjonalność również przy otwartym oknie. Dzięki takim zabezpieczeniom poddasze stanie się oazą, w której znajdziemy schronienie przed upałem i słońcem.