Vagina dentata – pochwa z zębami?

Kobiecą seksualność przez wieki otaczały rodzące wszelkiego rodzaju mity tajemniczość, bojaźń i niewiedza. Jednym z najpopularniejszych wymysłów był ten o pochwie z zębami.

vagina dentata
Vagina dentata – pochwa z zębami? Foto charlesdeluvio/Unsplash

Czym jest vagina dentata?

Vagina dentata to z łaciny „zębata pochwa”. Był to mit znany w folklorze wielu kultur, w tym pośród ludów zamieszkujących obie Ameryki, Azję czy Oceanię. Miał on ostrzegać przed obcymi kobietami, a także zniechęcać do gwałtu. Stosunek z kobietą o tej przypadłości mógł się bowiem skończyć bólem, ranami, a nawet kastracją. Mit ten mógł więc utożsamiać również lęki mężczyzn związane z kobietami.

Mity kobiecej seksualności

Zębata pochwa to nie jedyny przesąd, w który wierzono, jeśli chodzi o kobiecą seksualność. Uważano na przykład, że reprodukcyjne systemy u kobiet i mężczyzn są takie same, ale odwrócone. Pochwa miałaby być więc wklęsłym penisem. Również krew menstruacyjna doczekała się swoich mitów. Myślano chociażby, iż ma niebezpieczne magiczne właściwości. Miała bowiem uśmiercać pszczoły, przywodzić psy do szaleństwa a także sprawiać, że rośliny usychały.

Zobacz także: Krótka historia antykoncepcji. Jak kiedyś zapobiegano ciąży?

Vagina dentata w praktyce

Chociaż vagina dentata to tylko mit, to nawiązania do niego można zauważyć również w rzeczywistych przedmiotach. Należały do nich między innymi pasy cnoty, wyposażone w przypominające zęby kolce. Miały one uniemożliwiać kobiecie odbycie stosunku, a nawet masturbację.

Nieco bardziej teraźniejszym przykładem będzie wynaleziona przez doktor Sonnette Ehlers antygwałtowa prezerwatywa Rape-aXe. Do pochwy wprowadza się ją podobnie do tamponu, a używającej jej kobiecie nie robi ona najmniejszej krzywdy. Od wewnątrz jest ona jednak najeżona haczykami, które chwytają członek przy próbie penetracji i sprawiają mężczyźnie ból. Ponieważ Rape-aXu nie da się usunąć z penisa samodzielnie, gwałciciel musi zgłosić się do szpitala, aby prezerwatywa mogła zostać zdjęta chirurgicznie. Dzięki temu personel medyczny może od razu powiadomić policję. Wynalazek wzbudził kontrowersje. Niektóre środowiska zgłosiły również obawę, że urządzenie może zwiększyć agresję względem kobiet, chociażby przez rozjuszenie napastnika, który będzie szukał odwetu. Mimo że w przeszłości pojawiły się pogłoski, iż masowa produkcja rozpocznie się w 2007, to ostatecznie Rape-aXe nigdy nie zaczął być dostępny komercyjnie.

AM