W Londynie odbyły się obchody 91. urodzin Elżbiety II

To wyjątkowy dzień dla wszystkich brytyjczyków. Tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale i turystów pojawiło się na obchodach 91. urodzin królowej Elżbiety II. Co prawda monarchini urodziny powinna obchodzić w kwietniu, ale tradycją stały się już czerwcowe uroczystości.

W Londynie odbyły się obchody 91. urodzin Elżbiety II

Zanim wszystko się zaczęło, na minutę zamilkli wszyscy, by oddać cześć ofiarom zamachów terrorystycznych w Manchesterze i Londynie. Dodatkowo cisza poświęcona była także pożarowi londyńskiemu, w którym zginęło co najmniej 65 osób.

Oświadczenie królowej Elżbiety II

Oczywiście nie zabrakło oświadczenia królowej, w którym zebrani usłyszeli między innymi:
„tradycyjnie to dzień świętowania, ale w tym roku trudno uciec od posępnego nastroju narodu”

„W ostatnich miesiącach, nasz kraj był świadkiem szeregu okropnych tragedii. Jako naród, wspominamy i modlimy się za tych, którzy byli bezpośrednio dotknięci przez te wydarzenia”

„Zjednoczeni w naszym smutku, jesteśmy równie zdeterminowani, (…) aby wesprzeć wszystkich w odbudowie ich życia, okropnie dotkniętego poniesionymi urazami i utratą bliskich”

Parada i pozdrowienia z balkonu

Następnie rozpoczęła się parada, zwana Trooping the Colour. Od Pałacu Buckingham przeszła aleją The Mall przez plac, na którym odbywają się pokazy wojsk Horse Guards Parade. Wraz z nimi i konnymi powozami Elżbieta II z rodziną wrócili tą samą trasą do pałacu.

W paradzie wzięło udział ponad 1400 żołnierzy, 400 muzyków i 200 koni. Pogoda dopisała tak, że upał dał się kilku żołnierzom we znaki i niestety stracili na chwilę przytomność i zostali wyniesieni przez ratowników z ceremonii.

Kolejnym punktem był balkon, na którym zgromadziła się cała rodzina, machając pozdrawiali zgromadzonych pod pałacem ludzi. W tym czasie nad ich głowami leciało 28 samolotów Królewskich Sił Powietrznych oraz dwa myśliwce z czasów Bitwy o Anglię. A dziewięć odrzutowców Hawk zrobiło dymne wzory w barwach narodowych Wielkiej Brytanii