Wielkanocne jajo w nowej odsłonie!

Barwione łupinami cebuli, malowane wielobarwnymi farbkami, zdobione skrobanym deseniem. Jajo jest nieodłącznym elementem Wielkanocy – nie tylko jako ozdoba święconki, ale przede wszystkim jedna z najważniejszych potraw na wielkanocnym stole.

przepis
Wielkanocne jajo w nowej odsłonie!

Może warto w te święta, zamiast tradycyjnych jaj z majonezem, chrzanem czy w tatarskim sosie, urozmaicić nieco menu? Podpowiadamy, jak podczas tegorocznego śniadania wielkanocnego zaskoczyć najbliższych jajkiem w zupełnie nowej odsłonie.

Na początku było jajko

Jajko – dziś powszechnie uznawane za symbol życia, już od czasów starożytnych było symbolem kultu, któremu przypisywano magiczne moce. Egipcjanie zawieszali je pod sufitem świątyń, wykorzystywali w obrzędach pogrzebowych, w ich mitologii swoje miejsce miał nawet bóg Ptah, który niczym garncarz nadawał światu kształt jajka. Persowie wierzyli, że cały świat wykluł się z jajka – białko stało się Słońcem, a żółtko Księżycem. Także w polskiej tradycji ludowej wierzono w magiczne moce jajka – to właśnie je kładziono na progu stajni przed pierwszym wyprowadzeniem bydła w pole, by zapewnić domowi szczęście umieszczano je w każdym jego narożniku. W tradycji chrześcijańskiej jajko symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa i od początku jest ściśle związane ze świętami Wielkiej Nocy. Nie bez powodu więc same jajka i potrawy, których są składnikiem są najważniejszym elementem wielkanocnego menu. Warto zatem na tę wyjątkową okazję podać je w nietuzinkowej odsłonie.

Odświętnie w kruchym cieście

Któż z nas nie lubi świeżych jajek przekrojonych na pół, ozdobionych łyżką majonezu i obsypanych młodym szczypiorkiem? Taka forma podania jaj podczas wielkanocnego menu śniadania jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Ugotowane jajko ze względu na swoją delikatną konsystencję świetnie sprawdzi się też w formie aksamitnej pasty. – Dzięki połączeniu jajek z odrobiną majonezu lub jogurtu z dodatkiem likieru jajecznego, płatków migdałowych i kawałków wędzonego łososia w mgnieniu oka przygotujemy pyszną pastę jajeczną – mówi Wiktor Kowalski z Dan Cake Polonia. – W prosty sposób nadamy jej też charakteru wykwintnej przekąski na świąteczny stół, jeśli wykorzystamy ją jako nadzienie do naszych kruchych mini babeczek do nadzień słonych – dodaje ekspert.

beznazwy
Wielkanocne jajo w nowej odsłonie!

Poniedziałkowe śniadanie na luzie

Lany Poniedziałek to ten dzień podczas wielkanocnych świąt, kiedy zwykle oddajemy się słodkiemu lenistwu, pozwalamy sobie na dłuższy sen. Na więcej luzu możemy sobie także pozwolić przygotowując tego dnia rodzinne śniadanie, nie rezygnując z wpisanych w tradycję tych świąt jajek. Dla naszych bliskich z pewnością dużym zaskoczeniem będzie rozpływające się w ustach jajko sadzone, zamknięte w dwóch kawałkach chrupiących gofrów z dodatkiem boczku i sałaty – mówi Wiktor Kowalski. Równie szybko i w prosty sposób przygotujemy także chlebowe muffinki z jajkiem, np. przepiórczym. – Nasz wieloziarnisty Chleb tostowy wystarczy delikatnie rozwałkować i wyłożyć nim zwykłą formę do muffinek, tworząc mały koszyczek, w którego środek wbijamy jajko i dodajemy ulubione dodatki – mówi ekspert. Święta wielkanocne to w końcu najbardziej radosne święta w naszej tradycji. Pozwólmy sobie zatem na wprowadzenie nieco fantazji w nasze tegoroczne menu.

PRZEPIS NA WYTRAWNE MINI BABECZKI Z AKSAMITNĄ PASTĄ JAJECZNĄ, ŁOSOSIEM I AJERKONIAKIEM

Składniki:

  • jaja – 6 sztuk
  • majonez lub jogurt typu greckiego – 4 łyżki
  • łosoś wędzony – 100 g
  • likier jajeczny – 2 łyżki
  • płatki migdałowe – 50 g
  • sól
  • pieprz biały
  • kruche mini babeczki do nadzień słonych (np. Dan Cake) – 12 sztuk

    Sposób przygotowania:

  1. Jajka ugotować na twardo, po wystudzeniu przekroić na pół, oddzielić delikatnie żółtko od białek.
  2. Żółtka umieścić w misce, dodać majonez lub jogurt grecki, drobno posiekanego łososia i likier jajeczny.
  3. Dodać pokruszone płatki migdałowe, wymieszać. Doprawić do smaku solą i białym pieprzem.
  4. Powstałą masą jajeczną wypełnić mini babeczki do nadzień słonych.
  5. Pozostałe białka można wykorzystać do przygotowania oddzielnej przekąski i nadziać, np. drobno posiekanymi pieczarkami i ogórkiem kiszonym z dodatkiem majonezu.