
Waciki wielorazowe to rozwiązanie istniejące już od dawna, jednak wciąż nie jest znane szerszemu gronu konsumentów. Dzięki rozkwitowi trendu less waste zyskały większą popularność. Korzystając z nich nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też zmniejszamy ilość generowanych odpadów. Jak ich używać?
Z czego są zrobione wielorazowe waciki?
Na rynku istnieje wiele rodzajów płatków wielokrotnego użytku. Najpopularniejszymi materiałami są bawełna, często z dodatkiem włókien bambusa lub poliester z poliamidem. Produkty zazwyczaj są dwustronne – z jednej strony są gładkie, z drugiej tkanina jest chropowata, co sprawia, że nadadzą się zarówno do oczyszczania, jak i peelingu twarzy.
Jak używać wielorazowych płatków?
Sposób działania jest praktycznie taki sam jak w przypadku jednorazowej wersji produktu. Przed użyciem warto jednak przeczytać instrukcję producenta, ponieważ w zależności od rodzaju użytego materiału waciki można stosować z wodą lub kosmetykiem do demakijażu. Jeżeli wacik jest dwustronny, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie najpierw jego chropowatej strony, a następnie gładkiej. Po zakończonej pielęgnacji płatki należy wyprać ręcznie lub w pralce w temperaturze 40-60 st.C. Warto skorzystać z woreczka na bieliznę, by waciki nie zniszczyły się ani nie pogubiły podczas prania. Po wysuszeniu najlepiej przechowywać je w zamkniętym pudełku lub słoiczku.
Zrób to sama
Wielorazowe waciki możemy również uszyć samodzielnie, korzystając z tkanin pochodzenia naturalnego, takich jak bawełna, bambus czy len. Z materiału należy wyciąć pożądany kształt i zszyć razem brzegi dwóch lub trzech warstw. Przed pierwszym użyciem warto wyprać płatki w delikatnym detergencie, by nie podrażnić skóry. Domowych wacików używamy tak samo, jak ich sklepowej wersji.
Justyna Grochowska