Wierszyki domowe. Michał Rusinek

wierszyki domowe
Została Książką Roku 2012, nagrodzoną tegoroczną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej.

IBBY to założona w 1952 roku w Szwajcarii organizacja, która za fundamentalną zasadę istnienia uznaje ideę wzajemnego porozumienia narodów poprzez dobrą książkę dla dziecka.

Zrzesza pisarzy, ilustratorów, dziennikarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy i naukowców zajmujących się literaturą dla dzieci i młodzieży z całego świata. Aktualnie skupia 70 sekcji narodowych.

Polska Sekcja IBBY istnieje od 1974 roku. Organizuje doroczny konkurs na Książkę Roku, nagradzając pisarzy oraz ilustratorów, a także osoby przyczyniające się do upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a co dwa lata zgłasza nazwiska twórców na Listę Honorową IBBY.

„Książka Roku” jest doroczną nagrodą Polsk iej Sekcji IBBY, ustanowioną w 1988 roku i finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jej celem jest promocja wartościowej i artystycznej polskiej książki dla dzieci. Nagrody i wyróżnienia otrzymują żyjący rodzimi autorzy najlepszych książek dla dzieci, wydanych w danym roku, równolegle przyznawane są nagrody za najpiękniejsze opracowania graficzne.