Wigilijne menu diabetyka. Co może jeść cukrzyk w Święta?

Boże Narodzenie to czas, w którym większość z nas na chwilę przestaje liczyć kalorie. Niestety, osoby chorujące na cukrzyce nie mogą sobie na to pozwolić nawet w Święta. Jakie potrawy świąteczne są odpowiednie dla diabetyków?

Wigilijne menu diabetyka. Co może jeść cukrzyk w Święta?

Święta nie muszą być dla cukrzyka czasem wyrzeczeń i rezygnacji z przyjemności. Niektóre wigilijne dania da się zmodyfikować w taki sposób, by nie szkodziły one diabetykom. Innych nie trzeba nawet zmieniać – są one odpowiednie nawet dla osób z cukrzycą. Ważne, by wiedzieć, których unikać, by nie przypłacić świątecznego obżarstwa zdrowiem. Sprawdź, co może jeść cukrzyk w Święta.

Świąteczna klasyka

Mowa oczywiście o rybie. To prawdziwe źródło zdrowia. Zawiera białko, wiele witamin, składników mineralnych, a także kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto obniża zły cholesterol i tak naprawdę jest idealnym uzupełnieniem diety cukrzyka nie tylko w Święta. Należy jednak wystrzegać się ryby smażonej – przesiąkniętej tłuszczem, a także podrażniającej układ pokarmowy. Lepiej zdecydować się na przygotowanie tej potrawy np. na parze.

Wigilijne pierogi – czy szkodzą?

Choć mówi się, że diabetycy powinni ich unikać, tak naprawdę jest to kwestią umiaru. Osoby chore na cukrzyce nie muszą się aż tak obawiać pierogów, jeśli nie są przysmażane. Należy unikać również posypywania ich skwarkami, bo, choć niewątpliwie dodają one potrawie smaku, są też wysokokaloryczne. Najlepiej więc zdecydować się na pierogi prosto z wody, ale nie przesadzać z nimi – jest to danie mączne, więc w dużych ilościach może diabetykowi szkodzić!

Królowa wigilijnych zup

Czerwony barszcz to idealna potrawa dla cukrzyka. Jest niskokaloryczna, a także bogata w składniki odżywcze i witaminy. Dobrze jednak spożyć ją samą, bez pasztecików lub pływających w środku uszek, które zawierają dużo węglowodanów. Barszczyk może być przecież idealny do popicia innego wigilijnego dania.

Kapusta z grzybami – tylko duszona

To potrawa o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, więc doskonała nie tylko dla cukrzyków, szczególnie w okresie zimowym. Kapusta z grzybami nie zaszkodzi diabetykowi, ale tylko jeśli będzie duszona. Nie powinniśmy jej zasmażać, należy jedynie okrasić ją olejem rzepakowym. Alternatywą dla tego dania może być niewielka porcja kapusty z grochem.

Słodka Wigilia dla cukrzyka? To możliwe!

Kto powiedział, że diabetyk musi odmawiać sobie słodyczy w Święta? Wystarczy jedynie zmodyfikować lekko przepisy i zamiast składników, które podwyższają poziom cukru we krwi, zdecydować się na te o niskim indeksie glikemicznym. Tradycyjny cukier można zastąpić ksylitolem bądź stewią. Z kolei dobrym zamiennikiem mąki pszennej będzie mąka żytnia. Cukrzyk powinien unikać ciast na grubym spodzie i z tłustym kremem, ale już na przykład ciasto owocowe lub marchewkowe przygotowane w domu (wtedy ma się wpływ na ilość cukru w deserze) będą dla niego odpowiednie.

Czego kategorycznie unikać?

Są jednak świąteczne potrawy, których mimo wszystko diabetyk nie powinien spożywać. Wszelkie dania smażone, a także te z dodatkiem majonezu (czyli na przykład popularna sałatka jarzynowa) nie są dobre dla cukrzyka. Ze słodyczy stanowczo należy unikać makowca oraz piernika. Diabetyk powinien odmówić sobie również wigilijnej kutii, a także klusek z makiem. To dobra decyzja nie tylko ze względu na chorobę cukrzyka, ale także na jego wagę – w końcu nikt nie chce po Świętach odchudzać się cały najbliższy rok.

Eliza Pomianowska