Fani fantastyki postapokaliptycznej nareszcie będą mogli przeczytać książkę polskiej autorki. Zaskakujący debiut literacki Joanny Muchy ukaże się na rynku już 26 kwietnia nakładem Wydawnictwa WAB!
Co zrobić w świecie, w którym w jednej chwili tysiące ludzi staje się bezmyślnymi, pozbawionymi jakichkolwiek zasad istotami? W którym władzę i środki do życia zdobywa się jedynie siłą, a wszystkim rządzą pierwotne instynkty? Jak poradzić sobie ze stadami „dzikich”, którzy przypominają bardziej zwierzęta niż ludzi? Zdani tylko na własne siły, bez dostępu do jedzenia, leków, bieżącej wody, otoczeni watahami wygłodniałych psów i równie groźnych „dzikich” – jak długo przetrwalibyśmy? I przede wszystkim – po co?
Życie Anny, czterdziestoletniej singielki, organizatorki kampanii wyborczych i zastępczyni burmistrza w niewielkim miasteczku, toczy się zupełnie zwyczajne. Do czasu, aż zdarza się TO – kataklizm, po którym świat już nigdy nie będzie taki sam. Coś – i nikt nie wie co – sprawiło, że ludzie powrócili do stanu pierwotnego. Tylko nieliczni zachowali ludzką świadomość i pamięć o zdobyczach cywilizacji. Tabuny „dzikich” organizują się w stada, w których ludzie niewiele różnią się od zwierząt, a codziennością są przemoc fizyczna i seksualna, walki o pożywienie i władzę. Wychowana w mieście Anna miałaby niewielkie szanse na przetrwanie, gdyby nie Teresa, urodzona na wsi i od dziecka obeznana z umiejętnościami – takimi jak uprawa roślin i hodowla zwierząt – które teraz są na wagę złota. Razem próbują zorganizować sobie bezpieczny azyl w coraz bardziej groźnym świecie, ale gdy Teresa ulega wypadkowi, Anna musi liczyć tylko na własne siły. Tymczasem okazuje się, że ocalałych jest więcej i nie wszystkim nowy porządek wydaje się przerażający. Są tacy, którzy wreszcie czują się jak ryba w wodzie. W świecie, w którym nie obowiązują już żadne prawa, powstają nowe nieprzewidywalne reguły…
W swoim literackim debiucie Joanna Mucha tworzy przejmujący obraz świata po katastrofie, w którym pod warstwą gatunkowej prozy kryją się pytania o prawdziwą naturę człowieczeństwa i siłę naszej cywilizacji. Postapokaliptyczna powieść przedstawia niepokojącą wizję tego, jak krucha może się okazać nasza moralność w obliczu konieczności walki o życie.
Jeśli myśleliście, że Joanna Mucha jest przewidywalna i już niczym Was nie zaskoczy, byliście w błędzie. Właśnie ogłasza ona tę misternie skonstruowaną, frapującą powieść. Debiutująca autorka z brawurą kreuje tak przerażający świat, że podczas lektury strach się, Czytelniku, bać! – Janusz Anderman
Wszystko się stało to fikcyjna, postapokaliptyczna wizja świata, o tyle przerażająca, że wiele w niej obrazów i obaw tak dobrze nam znanych, współczesnych i bliskich. Czyta się ją z zapartym tchem. To znakomity debiut, który nie pozostawia obojętnym i daje do myślenia – nie tylko ze względu na walory literackie – Marek Kondrat
O autorce:
Joanna Mucha (ur. 1976) – polska ekonomistka, polityk, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, od 2011 do 2013 minister sportu i turystyki. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wszystko się stało to jej debiut literacki.
O książce:
Tytuł: Wszystko się stało
Autor: Joanna Mucha
Premiera: 26 kwietnia
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena: 34,99
Wydawnictwo: W.A.B