Wybieramy płytki łazienkowe do niewielkiej przestrzeni. O czym warto pamiętać?

Mała łazienka nie musi być wcale aranżacyjnym wyzwaniem. Swoją przytulnością ułatwia wyczarowanie kameralnej przestrzeni do codziennych higienicznych rytuałów.

Wybieramy płytki łazienkowe do niewielkiej przestrzeni. O czym warto pamiętać?. Foto Jarmoluk/pixabay

Fakt faktem jednak, że nie każdy kolor i wzór odnajdzie się w niej tak samo dobrze. Zobacz, na co zwrócić uwagę, urządzając niewielką łazienkę w kawalerce.

Po pierwsze: przestrzeń a wielkość płytki

Planując aranżację łazienki, weź pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujesz. Małe wnętrze wymaga bardziej starannego i przemyślanego projektu, gdyż liczy się w nim każdy centymetr. Nie warto więc go dodatkowo optycznie pomniejszać poprzez zastosowanie nietrafionej glazury czy gresu. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się płytki łazienkowe w większych formatach, takich jak 75×75 cm, 60×120 cm czy 100×300 cm. Choć są nieco trudniejsze w ułożeniu, a przy tym droższe, mają moc optycznego powiększenia ściany, dlatego są zalecane do małych łazienek. Równie dobrze na poczucie przestrzeni wpływa łączenie kolekcji płytek matowych i błyszczących. Zróżnicowanie sposobu ich wykończenia wzmacnia pozytywny odbiór całej przestrzeni.

Po drugie: kolorystyka łazienki

W małych łazienkach o metrażu oscylującym wokół 3-4 m kw. dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych płytek, które wizualnie powiększają przestrzeń. Biel świetnie sprawdzi się w przypadku aranżacji w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Daje poczucie sterylnie czystego, przyjemnie świeżego wnętrza. Barwa ta jest na tyle uniwersalna, że nigdy nie wyjdzie z mody. Wystarczy zmienić dodatki, aby odmienić jej oblicze. Aktualnie w trendach pojawiają się płytki z tłoczeniami – falami, figurami geometrycznymi czy odciskiem koronki. Sporym powodzeniem cieszą się też zupełnie gładkie kolekcje. Biel to nie jedyny kolor do małej łazienki. Świetnie prezentuje się też ecru czy beż. Ten ostatni dobrze wpisuje się aranżacje w stylu eko, gdzie barwy ziemi, w połączeniu z drewnianymi akcentami mebli, tworzą naturalną przestrzeń o przytulnym charakterze.

Po trzecie: sposób ułożenia

Współczesne trendy wskazują raczej na odejście od ułożenia płytek w karo na rzecz prostych wzorów i mniej skomplikowanych linii. Duże prostokątne płytki coraz częściej układa się w pozycji wertykalnej lub horyzontalnej. Dobrym rozwiązaniem – nie tylko w przypadku małych pomieszczeń – jest ułożenie glazury z zachowaniem bardzo wąskiej, symbolicznej wręcz, fugi. Jest mniej widoczna, przez co daje wrażenie większej powierzchni łazienkowych ścian.