Wiemy, kiedy pierwsi imigranci przyjadą do Polski

Nie cichną kontrowersje wokół przyjęcia uchodźców do naszego kraju. Cały czas pada pytanie: "Ile?". Rzadko: "Kiedy?". Poznaliśmy już odpowiedź na to drugie.

Wiemy, kiedy pierwsi uchodźcy przyjadą do Polski
Wiemy, kiedy pierwsi imigranci przyjadą do Polski. GA

Jak podaje RMF24, pierwsi uchodźcy przyjadą do Polski na początku przyszłego roku, czyli już za trzy miesiące. Będzie to 900 przesiedleńców z obozu w Libanie.

Wiele osób jest przeciwnych przyjęciu kogokolwiek, wskazując na słabe kontrole osób przekraczających granice. Argumentują, że wraz z uchodźcami przyjadą migranci ekonomiczni i terroryści. Unia podjęła zdecydowane działania. Zanim uchodźcy przybędą do naszego kraju, we Włoszech i Grecji powstaną centra weryfikacyjne. Ich zadaniem jest sprawdzenie obywateli państw trzecich pod kątem bezpieczeństwa, a także rozpoznanie celu wędrówki.

Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych w wywiadzie dla RMF24 podkreśla, że w tej chwili na przyjazd do naszego kraju gotowych jest tylko kilkadziesiąt osób. Wyraźnie zaznacza, że po sprawdzeniu, uchodźca musi wyrazić zgodę na pobyt w Polsce. Przypomnijmy, że z tym może być problem. Dla wielu osób nasz kraj jest tylko przystankiem w podróży do bogatszych krajów, takich jak Niemcy czy Austria.

Uchodźcy zostaną przyjęci w kilku grupach. Na początku 2016r. przyjedzie tysiąc osób, a następnie cztery i pół tysiąca imigrantów.

– Te osoby będą trafiać do ośrodków dla oczekujących na wydanie statusu uchodźcy, które prowadzi Urząd do spraw Cudzoziemców. Jedne osoby będą z tych ośrodków wychodzić, inne będą tam trafiać, to będzie rotacja – tłumaczy w rozmowie z RMF24 wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk.