Kierunek, jaki coraz częściej obierają inwestorzy to wykonanie tylko i wyłącznie dolnego pasa na podłodze. Różnego rodzaju sprzętu i wyposażenia najwięcej jest w kuchni. Nie znaczy to jednak, że przy dobrym zaprojektowaniu nie będziemy w stanie wszystkiego skutecznie przechować. Zabudowa kuchenna bez wiszących szafek ma wiele plusów, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. Taka kuchnia będzie sprawiała wrażenie delikatniejszej, a dopływ światła nie będzie ograniczony.
Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków
Dzisiejsze wnętrza poza funkcją praktyczną mają także walor estetyczny. Kuchnia bardzo często jest postrzegana jako serce domu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, nie tylko spożywając posiłki. Dlatego tak ważne, aby czuć w niej swobodnie i komfortowo. Ostatnio w modzie są też projekty z kuchnią otwartą na salon. Muszą one prezentować się równie elegancko. Można zatem powiedzieć, że kuchnie „weszły na salony”.
Kiedy górna zabudowa kuchenna jest zbędna?
Wiele zależy od koloru zabudowy oraz od kubatury naszej kuchni. Ciemny kolor drewna lub okleiny w małej kuchni będzie mocno przytłaczający. Ten niekorzystny efekt pogłębi się, kiedy zdecydujemy się na zabudowę z wiszącymi szafkami. W takim przypadku odejście od wiszącej zabudowy wydaje się w pełni zasadne. Ponadto, jeżeli na podstawie wcześniejszej kalkulacji uznamy, że jesteśmy w stanie pomieścić wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego bez górnych szafek, zwyczajnie odpuśćmy sobie ich posiadanie.
Widno i przestronnie
Zabudowa naścienna przyczynia się do ograniczenia dopływu światła dziennego do kuchni. Jeśli jej nie wykonamy, a ściany pomalujemy na jasne optymistyczne barwy uzyskamy świetny efekt, który będzie wprawiał nas w pozytywny nastrój. Poza tym będziemy doświadczać poczucia większej przestrzeni. Mała kuchnia zabudowana szafkami wiszącymi będzie przez nie optycznie pomniejszana. Dlatego jak najbardziej zasadne wydaje się wykonanie zabudowy kuchennej położonej jedynie na podłodze, nawet jeśli ich szerokość i głębokość miałaby być nieco większa.
Miejsce na zieleń
Świetnym dodatkiem są elementy żywej zieleni. Od tradycyjnych kwiatów po zasadzone przez nas osobiście przeróżne odmiany aromatycznych ziół, które wykorzystamy przy gotowaniu. Pięknie będą się prezentować małe donice na wiszących półkach, w których będzie świeża natka pietruszki, kolendra czy bazylia. W kuchni otwartej na salon, na pograniczu tych dwóch stref, można postawić pokaźnych rozmiarów palmę czy paproć. Nie zaszkodzi, kiedy wprowadzimy nieco egzotyki poprzez hodowlę papryczek czy cytrusów.
Zabudowa kuchenna bez górnych półek – inne zalety
Z pewnością ten plus odczują osoby, które nie gotują w domu za często, a korzystanie z kuchni ograniczają do wypicia porannej kawy. Brak zabudowy wiszącej to mniej powierzchni do sprzątania. Chyba każdy ma świadomość, jak wyglądają od spodu wiszące szafki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie płyty grzewczej. Podczas gotowania unosząca się para osadza wszelkiego rodzaju tłuszcze, które wyglądają mocno szpetnie i są bardzo trudne do usunięcia.