I niemal każdy mężczyzna kiedyś doświadczył tego w swoim życiu. Z wiekiem sytuacja może się pogarszać z wielu powodów. Na szczęście można temu zaradzić.
Erekcja – technicznie
Penis złożony jest z ciał jamistych. Jest to układ zatok, do których w efekcie wystąpienia pobudzenia seksualnego dopływa krew. Prącie rośnie i sztywnieje. Aby ten mechanizm zadziałał jak trzeba potrzebne są dwa związki chemiczne występujące w ciele mężczyzny: cGMP i PDE-5. Pierwszy odpowiada za rozluźnienie mięśni gładkich w penisie, odcinając tym samym przepływ krwi, drugi natomiast jest jego przeciwieństwem.
Kiedy któregoś związku jest zbyt dużo równowaga nie jest zachowana i pojawiają się zaburzenia erekcji. Jeśli poziom cGMP nie jest odpowiednio wysoki penis nie osiągnie wzwodu.
Czynniki niesprzyjające
Zaburzenia erekcji mogą pojawiać się z wielu powodów. Mogą występować na tle psychicznym lub zaburzeń fizycznych. Wyróżniamy następujące grupy zaburzeń:
- Czynniki psychiczne – problemy w związku, złe doświadczenia z dzieciństwa, problemy z akceptacją orientacji seksualnej.
- Czynniki środowiskowe – stres w życiu rodzinnym, siedzący tryb życia, mało ruchu, uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy tytoniu.
- Choroby – przerost prostaty, niedoczynność wątroby, bezdech nocny, uszkodzenie rdzenia kręgowego czy postępujące stwardnienie rozsiane.
- Czynniki endokrynologiczne – choroby nadnerczy i tarczycy, hiperprolaktemia, hipogonadyzm.
- Ryzyko chorób serca- cukrzyca, wysoki cholesterol, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze.
- Zaburzenia hormonalne – niedostateczna ilość testosteronu, przy jednoczesnym zawyżonym poziomie prolaktyny.
- Inne – rak prostaty lub pęcherza, stany pooperacyjne, przyjmowane leki, np. betablokery, radioterapia, rekonwalescencja po operacjach naczyniowych.
Czy problemy z erekcją są sygnałem pogarszającego się stanu zdrowia?
Dla przykładu u cukrzyków prawdopodobieństwo wystąpienia impotencji wzrasta do 75% po 65 roku życia.
Problem z erekcją po 40 roku życia występujący przewlekle powinien być traktowany priorytetowo, gdyż badania dowodzą, że może to być objaw początkowych stadiów chorób sercowo-naczyniowych, a w szczególności choroby niedokrwiennej serca.
Leczenie zaburzeń erekcji
Problemy z osiągnięciem wzwodu są często postrzegane przez mężczyzn jako powód do głębokiego wstydu. Z tego powodu wolą oni unikać konfrontacji z partnerką ukrywają problem i nie pojawiają się w gabinecie lekarza odpowiednio wcześnie. Zaburzenia erekcji dotykają niemal każdego mężczyznę wcześniej czy później. Jeśli są ukrywane przed partnerką prowadzą do konfliktów i nieporozumień, a w konsekwencji nawet do rozpadu więzi. Jeśli problem pojawia się sporadycznie, warto wprowadzić zmiany w trybie życia.
Jeśli natomiast nawraca należałoby wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeszcze sto lat temu leczenie impotencji dzieliło się na dwie metody: fizyczną i farmakologiczną. Lekarze zalecali pacjentom by przez rok powstrzymywali się od kontaktów seksualnych, ćwiczyli tężyznę fizyczną, nie spali na plecach i zażywanie leczniczych kąpieli. Panom poniżej 21 roku życia zabraniano rozpoczynania współżycia, a później zalecano by kontakty odbywały się nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Do leczenia używano również elektrowstrząsów aplikowanych na członek i jądra. Na szczęście teraz w aptece dostępne są tabletki!
Jeśli zaburzenia występują na tle cukrzycy, problemów hormonalnych czy chorób serca konieczna jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ sama impotencja jest jedynie kolejnym objawem poważniejszej choroby. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska. Pomaga również zmiana trybu życia i odżywiania. Tu lekarze sto lat temu mieli absolutną racje. Wpłynie to nie tylko zbawiennie na sferę erotyczną, ale również na ogólne samopoczucie i zdrowie mężczyzny. Siedzący tryb życia i zbyt uboga lub tłusta dieta nie sprzyja zdrowiu.
Krótkotrwałe problemy z impotencją można natomiast leczyć lekami opartymi na przykład na substancji jaką jest Sildenafil. Sama nazwa niewiele mówi, ale jest to dokładnie ten sam środek, który w 1998 roku został wprowadzony do obrotu w formie niebieskich pigułek, które zrewolucjonizowały myślenie o męskiej impotencji. Na polskim rynku dostępny na przykład w preparacie Maxigra Go. Więcej o zaburzeniach erekcji oraz Maxigra Go tu: Co to są zaburzenia erekcji (ZE)? – Maxigra Go.