Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

Zatroszcz się kompleksowo o zdrowie wykorzystując wiosenną motywację. Lekarze zdradzają 6 prostych sposobów.

Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

Zmiany pór roku znacząco wpływają na nasz organizm. Wraz z przyjściem wiosny i większą ilością światła, w naszym organizmie przybywa „pobudzającej” serotoniny i ubywa „usypiającej” melatoniny. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą te zmiany. Przesilenia wiosennego, który dotyczy wielu pacjentów, nie wolno lekceważyć. Syndrom zmęczenia wiosennego powoduje spadek nastroju, a nawet depresję. Obniża też system odpornościowy.

Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

Wysypiaj się

Zbyt krótki wypoczynek negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Optymalna ilość snu podczas doby powinna wynosić 8-9 godzin dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale również jakość. Dlatego niedosypianie w tygodniu i nadrabianie zaległości w weekendy nie jest rozwiązaniem. Sypialnia musi być ciemna i cicha, a temperatura w niej powinna wynosić około 20 st. C.

Ruszaj się

Warto zastanowić się, co tak naprawdę sprawia nam przyjemność – spacerowanie z przyjaciółką, bieganie, a może jazda na rowerze? Robiąc to co lubimy, zwiększymy szansę na wyrobienie w sobie cennej systematyczności. Poza tym sport pomaga uwalniać endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia – mówi lek. med. Tomasz Góral, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w NZOZ „Twój Lekarz”. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia u podstawy najnowszej piramidy żywienia znalazła się właśnie aktywność fizyczna. Warto poświęcić 30 minut dziennie i cieszyć się pełnią zdrowia

Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

Jedz zdrowo

Dobrym pomysłem jest jedzenie nowalijek. Jeżeli nie mamy dostępu do świeżych rzodkiewek, czy kiełków, wybierzmy, bogate w witaminy i naturalne probiotyki, kiszonki. Dodatkowo warto postawić na bogate w witaminę D ryby, a słodkie i słone przekąski zastąpić owocami. Poza tym pijmy dużo wody – nawet 2 litry dziennie.

Zadbaj o oczy

Ból głowy, szczypanie, odczucie swędzenia czy piasku pod powiekami – to sygnały, że nasze oczy „męczą się” od patrzenia na wszechobecne monitory. Jak je chronić? – Róbmy przerwy – wykorzystujmy pogodę i wychodźmy na zewnątrz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, podchodźmy do okna i patrzmy na zieleń. Często mrugajmy, w ten sposób ochronimy oczy przed zmęczeniem. W przypadku pieczenia, kupmy krople nawilżające.

Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

Uważaj na kleszcze

Przenoszą one drobnoustroje, które powodują poważne schorzenia. Skuteczną ochronę dają szczepienia. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza teraz podczas pracy w ogrodzie, spaceru w parku, czy na łące. Takiej profilaktyce powinno się poddać również dzieci, które są szczególnie narażone na schorzenia wywołane ukąszeniem kleszczy. Ochrona zaczyna działać już po dwóch z zalecanych trzech dawek.

Zbadaj się sam

Warto kontrolować stan swojego zdrowia, nie tylko podczas wizyt u lekarza. Ważne, by znać historię zachorowań w rodzinie i w razie potrzeby interweniować jeszcze wcześniej – mówi lek. med. Waldemar Bonczar, specjalista urologii FEBU w NZOZ „Twój Lekarz”. Lekarze apelują do mężczyzn, by bez względu na porę roku pamiętali o nowotworach prostaty i jąder – we wczesnych stadiach można je wyleczyć.

Zadbaj o swoje zdrowie w 6 krokach!

 

– Jeśli odpowiednio o siebie zadbamy, będziemy mniej narażeni na choroby. Uzupełnijmy naszą dietę o świeże warzywa, zapewnijmy organizmowi zdrową dawkę ruchu, ubierajmy się adekwatnie do pogody i wietrzmy pomieszczenia. W razie wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem rodzinnym – mówi lek. med. Renata Jóskowiak, specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii w NZOZ „Twój Lekarz”.

Wpis znaleziono dzięki:

- Zdrowie

- Wiosna

- Profilaktyka