Zainwestuj w siebie – zainwestuj w prawdziwy urlop!

Jak najlepiej spędzać czas podczas wakacji? Kiedy odpoczywamy najefektywniej?

columna medica
columna medica

Zbliża się okres urlopowy. Jaki kierunek w tym roku wybiorą Polacy? Okazuje się, że wakacje lubimy spędzać aktywnie. To dobrze. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że eksploracja nowych miejsc oraz dzielenie czasu z bliskimi, zapewnia najlepszą regenerację. Urlop to również doświadczenie emocjonalne. Badania pokazują, że może on dostarczyć wrażeń silniejszych od myślenia o… wygranej na loterii. Jednak aby nasz wypoczynek był udany nie należy liczyć na szczęście. Najlepiej jest go odpowiednio wcześnie zaplanować. Dla spokoju i zdrowia.

Prozdrowotny relaks

Dobry wypoczynek wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż wakacyjna opalenizna. Urlop ma z założenia zapewnić jak najlepszą regenerację sił. Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni wolnych w zależności od stażu pracy. Co ważne, prawa do nich urlopu nie można się zrzec. Jak zatem najlepiej go wykorzystać, aby cieszyć się pozytywnymi efektami jak najdłużej?

Recepta na udany urlop

Brytyjscy naukowcy odnaleźli kombinację czynników, które czynią nasz urlop niezapomnianym. W magazynie „Science of the moment” opublikowano wyniki pierwszego tego typu badania na świecie, które oparte było na wywiadach z sześcioma tysiącami Europejczyków. Wnioski? Podziwianie pięknego zachodu słońca (47%), dzielenie spontanicznych momentów z najbliższymi (28%) oraz odkrywanie nowego miejsca (25%), są dużo bardziej atrakcyjne od pasywnego leniuchowania przy basenie (7%). Według badaczy pozostają one w naszej pamięci najdłużej. Ponadto tego typu aktywności są dla nas po prostu… zdrowsze.

Wyłącz się!

Odcięcie się od obowiązków zawodowych jest podstawą udanego wypoczynku. Uważa tak aż 63% badanych Brytyjczyków. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach jest to trudniejsze niż kiedykolwiek, a nowe technologie nie pomagają. Już prawie jedna piąta badanych przyznaje, że dzielenie się doświadczeniami w sieci nie pozwala na przeżywanie wakacji w pełni. Ponadto, obserwowanie profili znajomych na Facebooku może powodować frustrujące porównania. A jak jest w Polsce?

Z roku na rok stajemy się coraz bardziej mobilnym narodem. Badanie Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych pokazuje, że już 30% z nas podczas urlopu sprawdza media społecznościowe minimum raz dziennie, a co piąty Polak dzieli się swoimi wakacyjnymi zdjęciami online. Częstym widokiem są również grupy znajomych czy rodziny, które w swoim towarzystwie przeglądają portale internetowe. Nie sprzyja to pogłębieniu więzi, które są nadszarpnięte przez brak czasu. Okazuje się, że ograniczenie takich przyzwyczajeń może pomóc po prostu lepiej wypocząć.

Bliżej natury

Z badań Eurobarometru wynika, że Polacy myśląc o wakacjach, szukają przede wszystkim uroków natury (39%). Nasze ulubione miejsca to Morze Bałtyckie (33%), jeziora (21%) i góry (9%). Odmienne środowisko pomaga wzmocnić odporność. Układ obronny musi nauczyć się, w jaki sposób reagować na zmieniające się temperatury oraz ciśnienie atmosferyczne. Organizm mobilizuje zatem wszystkie siły i produkuje przeciwciała. Najlepiej, by urlop połączony ze zmianą klimatu, trwał minimum 14 dni. Warto jest również obserwować, jak dane otoczenie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wyjazd nad morze jest na przykład polecany osobom cierpiącym na alergie wziewne oraz tym, zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Z kolei klimat górski dobrze wpływa na drogi oddechowe i układ krążenia. Wielu z nas wybiera najpopularniejsze kierunki zapominając o polskich lasach, które oprócz dobroczynnego klimatu, zapewnią wypoczynek z dala od zgiełku i tłumu turystów. Nie bez znaczenia są również jego aspekty zdrowotne.