Zanim rokitnik trafi na etykietę – krótka historia dzikich zbiorów

Nazwy na etykietach drogeryjnych kosmetyków często brzmią tajemniczo i ciężko nam wyobrazić sobie czym są, jakie mają właściwości, a tym bardziej skąd pochodzą. Wielu producentów nie chwali się bliżej zawartością swoich kosmetyków, ponieważ… nie ma czym.

Zanim rokitnik trafi na etykietę – krótka historia dzikich zbiorów

Marka Natura Siberica, która swoje produkty tworzy na bazie naturalnych składników odnalezionych na dalekiej Syberii gra w otwarte karty. Zgłębmy tajniki tajemniczej krainy i drogocennych dzikich zbiorów, dzięki którym my, możemy cieszyć się zbawczą mocą roślin w domowym zaciszu.

Czym są dzikie zbiory?

Do produkcji kosmetyków naturalnych najlepiej używać roślin pozyskiwanych w naturalnym środowisku ich wzrostu. Metoda zbioru ziół, korzeni, owoców, jakiej używali rdzenni mieszkańcy Syberii została nazwana „dzikimi zbiorami”. Oznacza to zapewnienie roślinom wzrostu w naturalnych warunkach i poszanowanie funkcjonujących w przyrodzie cykli. Nie są one w żaden sposób stymulowane zewnętrznie, dzięki czemu zioła, trawy czy owoce ulegają selekcji, której dokonuje wyłącznie natura. Surowy, syberyjski klimat mają szansę przetrwać tylko najsilniejsze gatunki – bogate w odżywcze, aktywne składniki.

Z poszanowaniem dla natury

To, co najistotniejsze to poszanowanie naturalnych cykli wzrostu i życia roślin. Dzikie zbiory odbywają się pod kilkoma warunkami: czas zbiorów musi być jednoznaczny z czasem maksymalnej akumulacji najbardziej wartościowych i biologicznie aktywnych substancji w roślinie. Jeśli zioła, owoce czy korzenie zostaną zebrane przedwcześnie, nie mogą być wykorzystane do celów terapeutycznych. Od zamierzchłych czasów, uzdrowiciele i zielarze, którzy leczyli ludzi, pracowali na podstawie kalendarza medycznych zbiorów ziół. Tak samo, robi to dzisiaj rdzenna ludność Syberii. Przestrzeganie rytmu naturalnego odrostu roślin jest niemałym wyzwaniem. Niektóre z nich zbierane są raz w roku, a ich korzenie i odrosty co 2-3 lata. Bywa, że taki cykl wynosi nawet… 5-6 lat!

Zanim rokitnik trafi na etykietę – krótka historia dzikich zbiorów

Aby zachować zbawcze moce

Wiedza o tym, kiedy zrywać rośliny nie jest jednak wystarczająca. Istotne jest także ich prawidłowe traktowanie po zbiorze. Trawa, która pozostaje w koszyku przez więcej niż 3-4 godziny, podgrzewa się, ponieważ po zerwaniu nasilają się procesy oddychania i uwalniania ciepła. Tym samym – witaminy i inne aktywne biologicznie składniki niszczą się i tracą swoje użyteczne właściwości. Zebrane rośliny muszą zostać jak najszybciej poddane suszeniu lub innej metodzie przetwarzania.

Jak widać, drogocenne dary natury muszą pokonać długą drogę, nim znajdą się w pięknych opakowaniach na sklepowych półkach. Pozyskanie naturalnych składników pochodzących z dzikich zbiorów wymaga ogromnej wiedzy botanicznej, ale też wielkiej dawki cierpliwości. To właśnie dzięki nim korzystać możemy ze zbawiennych właściwości rokitnika, krwawnika azjatyckiego, syberyjskiego wieczornika damskiego, czy syberyjskiej pępawy.

Dossier marki

Natura Siberica to marka kosmetyków organicznych produkowanych w Unii Europejskiej z naturalnych składników roślinnych pochodzących z Syberii. Formuła produktów oparta jest na starannie wyselekcjonowanych i przygotowanych ekstraktach organicznych i rezygnacji z substancji syntetycznych – silikonów, parabenów, barwników chemicznych, produktów przerobu ropy naftowej, BHT – BHA oraz mineralnych olejów. Rośliny syberyjskie wykorzystywane do produkcji kosmetyków Natura Siberica hodowane są na certyfikowanych farmach (UE 834/07). Posiadają również certyfikaty głównych europejskich stowarzyszeń ekologicznych: ICEA (Włochy), Ecocert (Francja), BDIH (Niemcy) i Soil Association (Anglia).