Zdrowy styl życia – 3 drobne zmiany, które przyniosą duże efekty

Sprawdź, jakie nawyki powinnaś wprowadzić do swojej codziennej rutyny, by cieszyć się lepszym samopoczuciem każdego dnia.

Zdrowy styl życia
Zdrowy styl życia – 3 drobne zmiany, które przyniosą duże efekty

Minął pierwszy miesiąc nowego roku. Czy nadal trwasz w swoich postanowieniach noworocznych? Może któreś z nich dotyczy aktywnego trybu życia? Faktem jest, że wiele tych obietnic, które wraz z końcem starego roku składamy samym sobie, dotyczy właśnie tego aspektu. Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” na grupie 1000 osób wynika, że wraz z początkiem 2022 aktywny tryb życia planuje zacząć prowadzić 22% ankietowanych, 17,7% zamierza przejść na dietę, a 11,1% rzucić palenie.
To prawda, że trzymanie się właściwego jadłospisu oraz ćwiczenia to najlepsza droga do tego, by zacząć prowadzić zdrowy styl życia. Niestety te ambitne plany, które snujemy w pierwszych miesiącach roku, często nie są realizowane. Jak zresztą wytrwać w postanowieniach, gdy dookoła tyle pokus? Zacznij od trzech drobnych zmian!

Zdrowy styl życia – na co dzień, nie tylko od święta

Pierwsze, co powinnaś zrobić, to dokonać analizy swoich aktualnych nawyków. Najlepiej wypisz je na kartce i zaznacz te, które są najbardziej szkodliwe. Te będziesz musiała zastąpić zdrowszymi odpowiednikami. Mniejsze „grzeszki” możesz zmieniać cząstkowo. Co jednak najważniejsze, dokonuj zmian powoli i sukcesywnie – jeśli nagle postanowisz wywrócić swój tryb życia do góry nogami, bardzo szybko stracisz chęci i mobilizację.
Próba zastąpienia starych zwyczajów nowymi powinna być co jakiś czas weryfikowana. Dzięki temu dostrzeżesz, czy zbliżasz się do celu. W planowaniu działań niezwykle pomocne będą aplikacje na telefon: Habit Tracker, Daily Habit lub Avocation.
Spróbuj podzielić cele na trzy grupy: odżywianie, aktywność fizyczna i sen. Dzięki nim łatwiej rozpoczniesz zdrowy styl życia i poprawisz samopoczucie.

Grupa 1. Świadome i zdrowe odżywianie

Zmiany w jadłospisie nie muszą oznaczać specjalistycznej diety. Tak naprawdę najważniejszy jest świadomy dobór produktów, w których składach znajdziesz odpowiednie ilości zdrowych tłuszczów, węglowodanów, białek, witamin, minerałów, enzymów i błonnika. Lepiej unikać natomiast tych przetworzonych i zawierających konserwanty, przeciwutleniacze, stabilizatory, emulgatory i słodziki.
Co realnie możesz zmienić? Oto kilka porad:

  • Spożywaj regularnie 5 zbilansowanych posiłków dziennie
  • Pamiętaj, by w Twoim codziennym jadłospisie znajdowała się odpowiednia ilość owoców i warzyw
  • Zamień białe pieczywo na ciemne
  • Sól w potrawach zastąp ziołami oraz przyprawami
  • Wyeliminuj z diety cukier, który możesz zastąpić miodem, erytrolem lub stewią
  • Słodzone i gazowane napoje zamień na wodę, ziołowe herbaty, soki z warzyw i owoców takie jak Smoothie Protein Zaczarowany Ogród oraz Smoothie Zaczarowany Ogród. W ich składzie nie znajdziesz konserwantów, barwników, cukrów czy słodzików
  • Zastąp płatki śniadaniowe na mleku pożywną owsianką Vit Morning. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów, błonnika i soli mineralnych zapewni Ci ona mnóstwo energii na cały poranek
  • Gdy czujesz potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, sięgnij po grube, naturalne wafle Vit Morning z brązowego ryżu. Możesz je skomponować ze swoimi ulubionymi dodatkami: masłem orzechowym, twarogiem, hummusem, dowolnymi pokrojonymi owocami lub warzywami. Zwiększysz wówczas ich wartość odżywczą.
    Inną alternatywą dla słodyczy mogą być „kulki mocy”. Te praliny przyrządzisz, miksując w malakserze daktyle Bacalis, wiórki kokosowe Bacalis, orzechy laskowe Bacalis, płatki owsiane górskie Marysia i surowe kakao. Z powstałej masy uformuj niewielkie kulki, a następnie obtocz je w nasionach chia, siemieniu lnianym, sezamie lub wiórkach kokosowych

Grupa 2. Dużo ruchu

Ludzkie stawy i mięśnie nie przepadają za pozycją siedzącą. Potrzebują one regularnych ćwiczeń, aby utrzymać się w dobrej kondycji – lepiej radzić sobie z chorobami i kontuzjami, poprawiać przemianę materii oraz zwiększać ilość wydatkowanej energii. WHO zaleca, aby osoby dorosłe zaliczały co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności tygodniowo, na przemian z ćwiczeniami wzmacniającymi wszystkie główne grupy mięśni.
Nawet jeśli nie lubisz wysiłku fizycznego takiego jak bieganie czy crossfit, możesz wprowadzić aktywność do swojego życia w prostszy sposób, małym kroczkami. Co warto zrobić? Poniżej serwujemy kilka rad:

  • Wybierz się na zakupy pieszo, zamiast autem
  • Jadąc do pracy komunikacją, wysiądź o jeden przystanek wcześniej
  • Pójdź schodami, nawet jeśli do dyspozycji masz windę
  • Zamiast odwozić dziecko autem do szkoły lub przedszkola, przespacerujcie się
  • Zamień samochód na rower

Po każdej aktywności fizycznej nie wolno zapominać o treningu rozciągającym. Doskonale sprawdzi się w tym wałek/roller z wypustkami Flying Mike. Jego gładką wersją wymasujesz każdą okolicę ciała, karbowaną zaś – większe partie mięśni. Z pomocą rollera poprawisz samopoczucie swoich mięśni po treningu oraz zwiększysz ich wydajność.

Grupa 3. Higiena snu

Nocny odpoczynek pozwala organizmowi się zregenerować, a mózgowi odpocząć. Jak zatem o niego dbać? Przede wszystkim należy pozwalać sobie na właściwą ilość snu. Dobrą praktyką jest stworzenie wieczornej rutyny, która da sygnał organizmowi, że już czas na relaks. Na początek zacznij od określenia, ilu godzin snu potrzebujesz, aby czuć się wypoczętą. Następnie pilnuj wyznaczonych przez siebie godzin. Ta regularność jest bardzo istotna. Zobaczysz, że po kilku tygodniach faktycznie poczujesz się lepiej i zapomnisz, co oznacza poczucie niewyspania.