Żel na blizny pooperacyjne – skuteczna metoda nawet na stare blizny

Rocznie zabiegom chirurgicznym poddawanych jest około 800 tysięcy Polaków, a najczęstszą pamiątką po operacji są blizny. Czasem zlokalizowane są w widocznych miejscach, do tego są rozległe i nieestetyczne, tym bardziej pacjenci szukają sposobów na rozjaśnienie i pozbycie się blizn.

Żel na blizny pooperacyjne

Lekarze wówczas zalecają żel na blizny pooperacyjne.
Żele na blizny pooperacyjne na bazie silikonów od wielu lat są cenną metodą leczenia blizn zalecaną przez specjalistów chirurgii i dermatologii estetycznej. Zwykłe preparaty na bazie ekstraktu z cebuli w przypadku rozległych blizn mogą być nieskuteczne, mają nieprzyjemny zapach, tworzą tłustą warstwę, przez co nie mogą być stosowane na przykład na twarzy. Tymczasem silikonowe żele na blizny mogą być stosowane w miejscach widocznych, nawet pod makijaż – jedyną ich wadą jest utrudniona zmywalność ze skóry.

Jak powstaje blizna?

Blizna powstaje wtedy, kiedy zostaje naruszona skóra właściwa i głębsze warstwy skóry. Bliznowacenie jest etapem procesu gojenia rany, gdy uszkodzona tkanka jest zastępowana nową tkanką łączną, i rozpoczyna się po ustaniu stanu zapalnego. Gojenie powoduje namnażanie się fibroblastów (komórek tkanki łącznej właściwej) w złożu rany, które tworzą spojenie blizny i produkują świeży nabłonek.

W pierwszej fazie blizna jest czerwona i podrażniona, może nawet swędzieć. W kolejnych fazach, trwających do roku od powstania rany, zaczyna się rozjaśniać, przyjmując ostatecznie kolor perłowy. Powstała nowa tkanka nie zawiera barwnika, pozbawiona jest też mieszków włosowych i gruczołów łojowych. U każdego bliznowacenie przebiega inaczej. Niektóre osoby mają naturalną skłonność do szybkiego i ładnego gojenia się ran, u innych proces ten może przebiegać z komplikacjami, powodując bliznowce (keloidy) czy blizny przerostowe (hipertroficzne). Wpływ na to mają takie czynniki, jak wiek, rodzaj zranienia, a także geny. Ponadto w zależności od miejsca blizna może być mniej lub bardziej widoczna.

Żel na blizny pooperacyjne

Preparaty wspomagające zabliźnianie ran zawierają najczęściej wyciąg z cebuli i dodatek masy perłowej. Cebula nawilża tkankę łączną, sprawiając, że staje się bardziej elastyczna i traci swój mocny kolor. Takie maści należy stosować przez wiele miesięcy i regularnie, tylko wtedy pomogą rozjaśnić bliznę, ponieważ sama blizna ciągle się przebudowuje i osiąga swój ostateczny kształt do roku od powstania rany. Po maści na bazie cebuli najlepiej sięgać przy drobnych bliznach zlokalizowanych w miejscach niewidocznych.

W przypadku blizn pooperacyjnych zalecane jest stosowanie silikonowych preparatów do leczenia powierzchniowego blizn, w tym żelu na blizny pooperacyjne. Są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, zatem można stosować je na twarzy i całym ciele. Zasada ich działania jest prosta: tworzą na skórze niewidoczny film ochronny, odporny na zmywanie wodą, który zabezpiecza bliznę przed utratą wilgoci, w tym utratę w procesach fizjologicznego parowania (okluzja). Warstwa silikonowa dopasowuje się do kształtu blizny, w efekcie powoduje zmiękczenie i wygładzenie blizny.
Żel na blizny pooperacyjne jest skuteczny w leczeniu blizn powstałych w wyniku gojenia ran pooperacyjnych, pourazowych, pooparzeniowych i po trądziku. Jego zadaniem jest uelastycznienie blizny oraz zmniejszenie napięcia i świądu. Ponadto zmniejsza ryzyko powstania blizn przerostowych i bliznowców, może być nakładany nawet na blizny stare. Do jakich blizn zaleca się stosowanie żelu, można sprawdzić na stronie: http://bliznasil.pl/bliznasil-informacje.html

Skuteczność żelu na blizny pooperacyjne

Silikony są używane w kremach, opatrunkach i żelach, jednak najlepsze właściwości mają żele na blizny ze względu na zastosowane w nich oleje o strukturze rozgałęzionej przestrzennie. Czasem zawierają również krzemionkę koloidalną, która poprawia lepkość i elastyczność. Żel na blizny pooperacyjne jest bezzapachowy, szybko wysycha i tworzy na skórze cienką i przezroczystą warstwę, może być aplikowany pod makijaż. Jest przy tym łagodny i może być stosowany nawet u dzieci bez względu na wiek.
W porównaniu do preparatów zawierających cebulę, żel na blizny pooperacyjne wystarczy nakładać 2 razy dziennie, a efekty można zaobserwować już nawet po tygodniu.

Tymczasem maści na bazie wyciągu cebuli wymagają aplikacji od 2 do 5 razy dziennie, a na pierwsze efekty czeka się kilkanaście tygodni. Wprawdzie proces przebudowy blizny jest procesem powolnym, uzależnionym od indywidualnych predyspozycji organizmu, który wydłuża się w przypadku blizn starych, jednak producenci żelów zaznaczają, że najlepsze efekty uzyskuje się przy stosowaniu przez co najmniej dwa miesiące, nawet kiedy pacjentowi wydaje się, że problem zniknął.

Blizny są problemem estetycznym i zdrowotnym, ponieważ mogą powodować silny ból i świąd czy przykurcze. Na szczęście z bliznami można sobie radzić na wiele sposobów, w tym sięgając po żel na blizny pooperacyjne, który jest skuteczniejszym środkiem niż tradycyjne maści na bazie cebuli.

Źródła:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/06-2010/10%20%20Silikonowe%20preparaty.pdf

Artykuł sponsorowany.