Zespół Jelita Drażliwego a Niestrawność Czynnościowa – dolegliwości pod kontrolą

Zespół Jelita drażliwego objawy ma następujące: nawracający ból brzucha co najmniej trzy dni w miesiącu, wzdęcia i gazy, skurcze jelit, biegunka, nieregularne wypróżnienia i potrzeba dalszego po oddaniu stolca lub zaparcia.

Zespół Jelita Drażliwego a Niestrawność Czynnościowa – dolegliwości pod kontrolą

Mogą one występować naprzemiennie z biegunką. Jeśli do tego poprawa samopoczucia ma miejsce po wypróżnieniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo IBS. Dostrzegasz te symptomy u siebie? Spokojnie! Z tą chorobą da się żyć! Pamiętaj jednak, że samemu nie powinieneś stawiać diagnozy. Należy najpierw wykluczyć inne przyczyny.

Zespół Jelita Drażliwego a Niestrawność Czynnościowa

IBS podobny jest do Niestrawności Czynnościowej, te przypadłości mogą występować równocześnie. Niestrawność Czynnościowa, w skrócie FD, objawia się nieprzyjemnym uczuciem pełności po jedzeniu, bólami nadbrzusza, pieczeniem w górnej części brzucha, wczesnym uczuciem sytości. Aby stwierdzić wystąpienie Niestrawności Czynnościowej, symptomy muszą występować przez przynajmniej 6 miesięcy. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, wiadomo jednak, że ma ona związek ze zbyt szybkim jedzeniem i za wolną pracą mięśni żołądka. W monitorowaniu choroby pomaga prowadzenie dziennika, w którym można zapisywać poziom odczuwanego stresu, objawy i rodzaj spożywanych posiłków. Takie dane będą przydatne nie tylko podczas wizyty u lekarza, ale również pozwolą dostrzec czynniki, wzmagające dolegliwości. Zdrowy tryb życia to kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków. Wprowadzenie zmian nie jest łatwe, dlatego warto wspierać się notatkami, które wzmacniają samodyscyplinę.

Zespół Jelita Drażliwego – jak z nim żyć?

Jelito drażliwe objawy ma powracające, nie występują one nieustannie. Nie istnieje lek, który by raz na zawsze rozprawił się z tą chorobą. Można jednak łagodzić objawy, wystarczy stosować się do kilku wskazówek. Ważne jest picie dużej ilości płynów. Nasz organizm potrzebuje 2,5 l wody dziennie. Woda nie tylko złagodzi dolegliwości związane z IBS, ale również wypuka toksyny z organizmu, pomoże zachować optymalny poziom nawilżenia skóry oraz pomoże w odchudzaniu. W skrócie – woda zdrowia doda! Zespół Drażliwego Jelita to problem trawienny. Należy więc wspomagać ten proces, np. odpowiednimi przyprawami, takimi jak kminek. Istnieją produkty, które utrudniają trawienie, powinno się unikać: jabłek, gruszek, fasoli, cebuli itd.

Spokojnie, po co ten stres!

Jeśli Twoim problemem jest IBS, to powinieneś unikać stresu. Zaleca się celebrację posiłków, szybkie pochłanianie pokarmu wzmocni dolegliwości. Postaraj się relaksować w czasie jedzenia, zadbaj o odpowiednie otoczenie i towarzystwo. Delektuj się smakiem, powoli przeżuwając każdy kęs. Bohaterka książki „Jedz, módl się, kochaj”, w drodze do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, poświęciła wiele czasu na celebrowanie posiłków w malowniczych Włoszech. Dopiero, gdy nauczyła się czerpać radość ze spożywania posiłków, ruszyła w dalszą drogę, by zgłębiać tajniki medytacji. Ucztowanie ma swoje specjalne miejsce w historii. Służyło naszym przodkom do zacieśnianiu znajomości i towarzyszyło podniosłym uroczystościom. Spokój ducha zapewnia nie tylko zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Warto poznać techniki relaksacyjne i choć raz w tygodniu wybrać się na zajęcia z rozciągania całego ciała. Pomocne będzie prawidłowe oddychanie, którego można nauczyć się podczas stretchingu, pilatesu, medytacji lub jogi. Formy tego typu aktywności są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zioła łagodzące objawy IBS

Istnieje 9 wyciągów roślin leczniczych, które łagodzą wzdęcia, gazy, zgagę i nudności, uczucie pełności i ciężkości, ból i skurcze brzucha:

  • Ubiorek gorzki,
  • Korzeń arcydzięgla,
  • Owoce kminku,
  • Kwiat rumianku,
  • Owoce ostropestu plamistego,
  • Liście melisy lekarskiej,
  • listnik jaskółcze ziele,
  • Liście mięty pieprzowej,
  • Korzeń lukrecji.

Więcej na ich temat przeczytasz w poradniku: Mechanizm działania ziół: ubiorek gorzki i inne >>. Sprawdź także dokładne objawy zespołu jelita drażliwego w poradniku na stronie Iberogast.

Uwaga!
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł opracowany z partnerem