Zespół jelita drażliwego – jaka dieta złagodzi objawy

Zespół jelita drażliwego może znacząco obniżyć komfort życia. Co powinno znaleźć się w diecie osoby zmagającej się z tym schorzeniem, a czego warto unikać?

Zespół jelita drażliwego – jaka dieta złagodzi objawy

Zespół jelita drażliwego to jedna z tych chorób, które mimo że zasadniczo nie zagrażają życiu, niosą za sobą szereg nieprzyjemnych objawów. Osoby, które padły ofiara tego schorzenia nie mogą czerpać radości z posiłków w obawie, że nieprzemyślane menu spowoduje zwielokrotnienie wizyt w toalecie. Krępujące przypadłości w postaci częstych biegunek, zaprać i innych żołądkowych rewolucji znacząco obniżają komfort życia i powodują mnóstwo niepotrzebnego stresu. Stres natomiast sprawia, że stan chorego się pogarsza, a objawy nasilają. Ostrożne dobieranie posiłków i dostosowana dieta mogą jednak pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Zespół jelita drażliwego – co można jeść

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby się nie przejadać i regularnie spożywać racjonalnie wydzielone posiłki. W przeciwnym razie można spodziewać się szybkiego nawrotu biegunek i pogorszenia samopoczucia. Spokojnie spożywać można za to produkty bogate w wielonienasycone tłuszcze, takie jak niektóre orzechy czy ryby. Dozwolone są twarde sery, mleko, jogurty oraz roślinne zamienniki dla osób z nietolerancją laktozy. Białe mięso, jajka, tofu, ryż, komosa ryżowa to również nie zaszkodzi choremu. Przyprawiać jedzenie należy łagodnie i najlepiej robić to z pomocą melisy, koperku, pietruszki, goździków, bazylii, ziół prowansalskich, wanilii czy odrobiny soku z cytryny. Dużo zaleceń w diecie dla cierpiących na zespół jelita drażliwego pokrywa się z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Polecane są świeże warzywa, owoce i nieprzetworzone produkty. Dla pewności warto jednak obserwować reakcje swojego organizmu i skonsultować swój jadłospis z lekarzem, zanim zacznie się na własną rękę selekcjonować produkty.

Zespół jelita drażliwego – czego unikać

Zła wiadomość dla miłośników kawy oraz napojów wyskokowych. Nie wpływają one korzystnie na działanie jelit i przy zespole jelita drażliwego raczej powinno się je odstawić. Czerwone mięsa oraz tłuste potrawy smażone i grillowane niestety też muszą zostać wykluczone z menu. Należy również ograniczyć węglowodany w diecie oraz unikać części produktów wysokobłonnikowych. Chociaż generalnie zaleca się spożywanie warzyw, nie wszystkie rośliny będą służyły w chorobie. Fasola, groch, soja, ciecierzyca, kapusta, cebula, kalafior czy brukselka mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ciekawe rozwiązanie dla poszukujących lekkostrawnej diety znaleźć można na stronie https://bedietcatering.pl/wroclaw/. Warto ułatwić sobie komponowanie posiłków i dzięki temu powoli zregenerować układ trawienny.