Złodzieje kochają grudzień – uważajcie!

Okres świąteczny to istny raj dla złodziei. Szał zakupów, większa ilość noszonej gotówki, roztargnienie i brak czujności sprzyjają amatorom cudzej własności. Dotyczy to nie tylko kieszonkowców. W grudniu chętniej kradzione są też samochody.

CLA Mercedes
CLA Mercedes

Dni poprzedzające Święta Bożego Narodzenia. W sklepach tłok, a prezenty nie kupią się same. Po wielu godzinach zmagań szczęśliwi mniej lub bardziej wychodzicie na parking przed galerią handlową i po chwili padają słowa: „Gdzie jest samochód”? Jedna alejka, druga… „Jestem pewien, że zaparkowałem tutaj”.

Niestety, auto zniknęło. Wezwanie policji, przegląd nagrań zarejestrowanych przez sklepowe kamery (o ile takowe są), wizyty na komisariacie. I nerwy, nerwy, nerwy, bo pojazdu zwykle nie udaje się odzyskać. Jak można tego uniknąć? Stosując system monitoringu.

Urządzenia montowane w autach pozwalają namierzać skradzione samochody. Zaawansowana technologia w połączeniu z szybkością reakcji pozwalają na efektywne odzyskiwanie pojazdów” – mówi Dominika Włodarczyk, Key Account Manager w firmie Gannet Guard Systems. Zaznacza, że złodzieje coraz częściej stosują różnego rodzaju zagłuszarki sygnału GPS. Stąd od narzędzi monitorujących, które wykorzystują wyłącznie systemy satelitarne, skuteczniejsze są rozwiązania bazujące na łączności radiowej.

Według danych Gannet Guard Systems, grudniowe zgłoszenia dotyczące kradzieży aut stanowią od 15 do 19 proc. przyjmowanych przez cały rok. Jak twierdzi Mirosław Marianowski, przedstawiciel firmy, wynika to między innymi z faktu, że w tym okresie wzrastają wydatki samych złodziei. „Osoby zajmujące się kradzieżą aut też mają rodziny. Zwiększenie zainteresowania nielegalnym procederem nie dotyczy tylko kieszonkowców, którzy są najbardziej aktywną grupą przestępczą przed świętami Bożego Narodzenia. Również złodzieje samochodów starają się zdobyć jak najwięcej gotówki. Warto jednak zaznaczyć, że świat kradzieży aut rządzi się swoimi prawami i tam nic nie dzieje się
z przypadku. Większość działań jest starannie zaplanowanych, a przestępcy nie kradną pojazdów dla siebie” –
wyjaśnia Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems. „Na szczęście złodzieje też siadają do kolacji wigilijnych i nie zdarza nam się często odrywać od stołu, by ruszać na akcję w poszukiwaniu skradzionego samochodu właśnie 24 grudnia”.