Złoto w medycynie – jak jest wykorzystywane?

Złoto jest cenne nie tylko ze względu na swoją wartość pieniężną. Jest bowiem szeroko wykorzystywane we współczesnej medycynie. W jaki sposób?

złoto w medycynie
Złoto w medycynie. Foto Pixabay

W roku 1929 odkryto pozytywny wpływ soli złota na reumatyzm. Okazało się, że podawane domięśniowo redukuje stany zapalne i hamuje postępowanie choroby. Złoto stosuje się także w leczeniu stanów zapalnych jelit i nerek, łuszczycowego zapalenia stawów oraz liszajów. Jak działa na urodę?

Złoto w kosmetologii

W kosmetologii czyste złoto, czyli taki o próbie 999, stosowane jest w zabiegach upiększających jako preparat skutecznie zmniejszający zmarszczki oraz likwidujący przebarwienia skórne. Osobom pracującym lub długo przesiadującym przed komputerem zaleca się stosowanie specjalnej linii kosmetyków z dodatkiem złota, które służą do ochrony i pielęgnacji przepracowanych i zmęczonych oczu.

Zabieg z pomocą złota

Zabieg liftingowania za pomocą złotych nici polega na wszczepieniu ich pod skórę. Te tworząc stelaż napinają wiotczejące mięśnie i wygładzają skórę. W miejscach, w których zaimplantowano nici powstają nowe sieci naczyń krwionośnych. Powoduje to lepsze ukrwienie, dotlenienie i odżywienie skóry. W efekcie wpływa to na napięcie, elastyczność skóry i wygładzenie zmarszczek. Zabiegowi wszczepienia złotych nici można poddać nie tylko twarz, ale także szyję, dekolt, owal twarzy, podbródek. Po zabiegu skóra jest zazwyczaj opuchnięta i zasiniona, lecz zjawisko to ustępuje po kilku dniach. Efekt, w zależności od pierwotnego stanu skóry, widoczny jest zazwyczaj po 3 miesiącach. W tym czasie należy unikać przebywania na słońcu oraz korzystania z solarium. Efekt utrzymuje się do 7 lat.

Dla kogo zabieg nie jest odpowiedni?

– Implanty najlepiej sprawdzają się u osób, których skóra nosi pierwsze oznaki starzenia. Z wiekiem potrzebna jest również większa ilość nici w skórze, gdyż powstający podczas zabiegu „stelaż dla skóry” musi być gęstszy u starszych osób. Złoto, będąc ekologicznie czystym materiałem, bez przeszkód przyswajane jest przez organizm. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: uczulenie na złoto, ciąża i okres karmienia, cukrzyca, choroby nowotworowe oraz przerwanie ciągłości skóry w miejscu poddanemu zabiegowi.