Zmiana pogody i ból stawów – jak się z nim uporać?

Zmiana pogody większości z nas kojarzy się z bólami stawów. Jak to się dzieje, że zmagamy się z tą dolegliwością pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych? Czy jest recepta na zwalczenie uporczywego bólu?

Zmiana pogody i ból stawów – jak się z nim uporać?

Badania udowadniają, że na ból stawów spowodowany zmianą pogody, cierpi około 85% Polaków. Jak pokonać uporczywe dolegliwości? Czy wystarczą domowe sposoby, czy może niezbędna jest pomoc specjalisty?

Zagadkowy reumatyzm

Eksperci podkreślają, że mimo coraz większej wiedzy, wciąż nie są w stanie sformułować konkretnej definicji choroby reumatycznej. Przypisuje się jej blisko 300 jednostek. Nie ustają spory wokół zagadnienia, czy bóle stawowe należą do tej klasyfikacji. Dla reumatologów taka choroba to przede wszystkim zapalenie stawów, a nie ich ból. Dolegliwość dotyczy blisko 350 tysięcy mieszkańców Polski.

Niepokojące sygnały

Większość z nas identyfikuje problemy w poruszaniu się i uporczywy ból stawów z przemęczeniem organizmu lub zmianą pogody. Tego typu dolegliwości zyskały nawet swoją nazwę – meteoropatia. Do jej objawów zaliczane są także bóle głowy, nudności i problemy z koncentracją. Okazuje się, że to sygnały, których nie należy lekceważyć. Powinniśmy niezwłocznie odnaleźć przyczynę problemów ze stawami.

Istnieje grupa osób, która odczuwa znacznie większy dyskomfort związany z bolesnością stawów. Są to ludzie, którzy odbyli operację lub mają za sobą złamania. Jest to spowodowane działaniem układu nerwowego, który steruje procesami życiowymi. Bodźce pogodowe pobudzają go do działania, aby zachować stałe warunki i wewnętrzną równowagę.

Sposoby na ból stawów

Co robimy, kiedy ból stawów daje o sobie znać? Okłady i żele chłodzące to najczęściej wybierane metody. W drugiej kolejności decydujemy się na zastosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Istotne jest, aby ich wybór był podyktowany źródłem bólu – należy wybierać tabletki działające docelowo. Warto przetestować także działanie organizmu na ziołowe mieszanki – w bólach stawowych zaleca się picie naparu z rozmarynu i pokrzywy. Kiedy problem nie ustaje, mimo wykorzystanych metod, powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza.

Marcelina Bednarska