Zobacz, jak pomóc ptakom przetrwać zimę

Zima zbliża się wielkimi krokami. Dla większości zwierząt jest to trudny czas. Wśród nich znajdują się również ptaki.

ptaki zima
Zobacz, jak pomóc ptakom przetrwać zimę. Foto TomaszProszek/Pixabay

Polska to siedlisko niezliczonej ilości ptasich gatunków. Te skrzydlate istoty są towarzyszami naszej codzienności. Nieważne, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi, nad morzem, czy w górach, każdy z nas prawie każdego dnia słyszy trel albo widzi za oknem szybujący cień. Ich obecność jest jednak nieco mniej zauważalna podczas zimowych miesięcy. Część ptaków odlatuje do cieplejszych krajów. Te, które zostają z nami, nie mają niestety łatwego życia. Żeby przetrwać do wiosny, często potrzebują ludzkiego wsparcia. Oto, jak pomóc ptakom przetrwać zimę.

Magiczny ogród

Ogród wokół domu jest nie tylko miejscem wypoczynku człowieka, ale i przyjazną oazą dla zwierząt. Chociaż przed większymi ssakami podwórka chroni płot, to nie stanowi on najmniejszego problemu dla naszych ptasich sąsiadów. Warto więc o nich pomyśleć. Najlepiej zacząć już przy grabieniu liści! Kiedy spadną z drzew i pokryją ogród kolorową ściółką, nie wyrzucajmy ich na kompost czy śmietnik. Zamiast tego stwórzmy w zacisznym miejscu stertę, w której schronienie na zimę znajdą małe zwierzątka i owady. Te drugie warto ratować również dlatego, że stanowią one doskonały pokarm dla wiosennych ptaków.

ptak zima
Zobacz, jak pomóc ptakom przetrwać zimę. Foto EWi_pl/Pixabay

Ochrona gniazd

Jesień i zima to czas, gdy planujemy przyszłoroczne remonty czy budowy. Jeśli wśród nich znajdzie się docieplenie budynku, to nie zapominajmy o ptakach! Zwierzęta te chętnie korzystają z budowli. Ich gniazda można znaleźć chociażby w elewacji, przy framudze, a nawet w rynnie. Mimo że siedliska te są prawnie chronione, to ludzie często lekceważą przepisy. Ostatecznie wiele gniazd, w tym i tych z jajami, zostaje zniszczonych podczas przebudowy. Żeby temu zapobiec, najlepiej właściwie zaplanować inwestycję lub odpowiednio wcześnie skontaktować się z władzami spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty.

Ptasia stołówka

Jednym z łatwiejszych sposobów, żeby pomóc ptakom przetrwać zimę, jest dokarmianie. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i po południu. Ważne, że jeśli zdecydujemy się na dostarczanie ptakom pożywienia, to powinniśmy trzymać się harmonogramu. Zwierzęta szybko przyzwyczają się do konkretnych pór dnia i dzięki temu będą mogły w pełni skorzystać z ludzkich darów. To jednak oznacza, że zrezygnowanie w środku zimy z tej aktywności może mieć dla nich tragiczne skutki. Oczekując dostawy, która nigdy nie nadejdzie, mogą nie mieć czasu na zdobycie wystarczającej ilości jedzenia samemu.

karmnik zima
Zobacz, jak pomóc ptakom przetrwać zimę. Foto hbieser/Pixabay

Czym dokarmiać ptaki?

Co najlepiej wsypać do karmnika? Ptaki potrzebują wysokoenergetycznego jedzenia, dzięki któremu uzupełnią zapasy tłuszczu chroniące je przed mrozem. Najchętniej spałaszują wszelkiego rodzaju ziarna. Posmakuje im słonecznik, siemię lniane, sezam, orzechy czy płatki owsiane. Niektóre owoce, jak jabłka, banany, gruszki bądź rodzynki, również znajdą swoje miejsce w ptasim bufecie. Niektóre gatunki nie pogardzą słoniną. Poza jedzeniem warto też wystawić dla nich poidełko z czystą, świeżą wodą. Co ważne, nie należy ptaków karmić chlebem! Pieczywo szkodzi tym zwierzętom i może prowadzić do poważnych chorób.

Jak pomóc ptakom przetrwać zimę

Dla tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą, od czego zacząć, rozwiązaniem może być dołączenie do akcji „Jestem na pTAK z Enchantimals”. Jest to wspólne przedsięwzięcie marki Enchantimals i Stowarzyszenia Jestem na pTAK. W ramach współpracy uczą, jak odpowiednio dbać o polskie ptaki. Materiały edukacyjne, z których można dowiedzieć się, jaki karmnik wybrać albo co do niego wsypać, znajdują się na stronie akcji. Co więcej, dostępny jest tam również quiz. Za każde jego wypełnienie, Enchantimals przekaże 1kg ziaren na dokarmienie ptaków tej zimy.