20 października Światowym Dniem Osteoporozy

obcasy logo1xjest chorobą, która często dotyka ludzi w podeszłym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Trudno precyzyjnie określić liczbę chorych, ale szacuje się, że może dOsteoporoza otyczyć 5-10% populacji. Tegoroczny Światowy Dzień Osteoporozy będzie przebiegał pod hasłem „Nie wstydź się”. To drugi rok 2-letniej kampanii nawołującej do wzmożonych działań na rzecz walki z osteoporozą.

O osteoporozie
Osteoporoza polega na postępującym ubytku masy kostnej i zaburzaniu struktury przestrzennej kości. Mniej więcej w wieku 30 lat nasze kości osiągają masę szczytową i następuje ich stabilizacja. Po 40. roku życia proces tworzenia kości słabnie i rozpoczyna się ich powolne niszczenie, spada masa kości. Około 50. roku życia dochodzi do przyspieszonej utraty masy kostnej. Dotyka to w szczególności kobiety, ze względu na zmiany hormonalne. Zgodnie z danymi WHO, ok. 30% kobiet po menopauzie jest w grupie osteoporozy.

Diagnostyka osteoporozy
Osteoporoza określana jest mianem „cichej choroby”. Przebiega z reguły bezobjawowo, dopiero w późniejszym okresie konsekwencją choroby są złamania. Ulegają im najczęściej: trzony kręgowe, przedramienia, kości ramienne, koniec bliższy kości udowej. W przebiegu choroby podatne na złamania są także inne miejsca, np. podudzie, żebra. Warto zwrócić uwagę na dane dotyczące liczby złamań biodra w 14 państwach UE w 1996 i 2000 roku – odpowiednio 381788 i 485748.
Pierwsze złamanie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego, niezależnie od wielkości masy kostnej. Duże znaczenie ma zatem zapobieganie pierwszemu złamaniu.
Kości zdrowego człowieka charakteryzują się dużą wytrzymałością i łamią się dopiero na skutek dużych sił występujących np. podczas upadku. Upadki są bezpośrednią przyczyną niemal 100% złamań przedramienia i 90% złamań kości szyjki udowej.
Przyczyn rozwoju choroby należy upatrywać w przedłużeniu czasu życia, siedzącym trybie życia, nieprawidłowej diecie, nadmiernym spożyciu leków oraz używek.

Osteoporoza jest wywoływana przez tzw. czynniki ryzyka. Ich mianem określamy cechy dziedziczne oraz te związane zarówno z fizjologią naszego organizmu jak i trybem życia. Do najważniejszych z nich należą:
osteoporoza występująca u matki;
wątła budowa ciała;
menopauza;
podeszły wiek;
niewystarczająca ilość wapnia w diecie;
niedostateczny poziom aktywności fizycznej;
palenie papierosów;
alkohol;
leki powodujące osteoporozę.

W rozwoju osteoporozy ważną rolę odgrywają hormony płciowe, a właściwie ich niedostateczna ilość. Estrogeny u kobiet, testosteron u mężczyzn pełnią funkcję ochronną. Jeśli zaczyna ich brakować, szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym, rozwój osteoporozy wyraźnie postępuje. Osteoporoza może być także konsekwencją innych chorób, jak np. cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Podejmijmy walkę
Światowy Dzień Osteoporozy, który przypada w tym roku 20 października położy nacisk na usprawnienie polityki walki z osteoporozą prowadzoną przez służbę zdrowia, zakłady ubezpieczeniowe oraz sieci korporacji ochrony zdrowia.

Ogromną rolę w walce z osteoporozą odgrywa profilaktyka. Pod tym pojęciem kryje się odpowiednio skomponowana dieta z białkiem, wapniem i witaminą D. Powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu i kawy. Do codziennych zdrowych nawyków powinniśmy włączyć aktywność fizyczną. Nie chodzi wcale o wyczynowe uprawienie sportu, ale o ruch na świeżym powietrzu.

Możemy wspomóc pracę i naturalną regenerację tkanki chrzęstnej stawów, poprzez odpowiednią suplementację (np. przyjmując preparat Artresan). Na rynku są dostępne bezpieczne produkty, które skutecznie pielęgnują i dbają o stawy.

Rezultaty badań pozwoliły na opracowanie unikalnych formuł suplementu diety Artesan wspomagającego odbudowę tkanki chrzęstno-stawowej. Preparat zawiera w swoim składzie glukozaminę, która korzystnie wpływa na strukturę i funkcjonowanie chrząstki stawowej. Alternatywą dla osób ceniących sobie wygodę jest Artresan 1 a day. Ma on postać tabletki, którą przyjmuje się raz dziennie. Aby dbać o stawy kompleksowo stworzono również krem Artresan Active, zawierający w swoim składzie glukozaminę wspartą siarczanem chondroityny. Krem przede wszystkim pomaga złagodzić skutki urazów i kontuzji, ale polecany jest także do masażu stawów u osób odczuwających dyskomfort w ich obrębie.

Profilaktyka oraz ograniczanie czynników ryzyka w późniejszym okresie życia mogą pomóc zapobiec lub powstrzymać postęp choroby. Niemniej jednak, tak jak w przypadku wielu innych chorób, które przebiegają we wstępnych etapach rozwoju w utajeniu najważniejsza jest regularna diagnostyka, zwłaszcza, że w przypadku osteoporozy jest ona bezbolesna i szybka. O kości trzeba dbać jak najwcześniej. Od ich ukształtowania w młodości zależy ich dalszy los.

Wykorzystano materiały:
1.Polski Portal Osteoporozy: http://www.osteoporoza.pl/index.php
Małgorzata Wisłowska, Choroba zwyrodnieniowa stawów – glikozaminoglikany
2.www.asa.eu
3.Świat Medycyny i Farmacji, kwiecień 2009
4.http://resmedica.pl/archiwum/osteoporoza.html

Monday, 12 October 2009